В складовете за боеприпаси край Челопечене е имало и 20 тона тротил, но той е изгорял и е избегната опасността да се взриви и ударната вълна да достигне 7-8 км., заяви министърът на отбраната Николай Цонев на извънредна пресконференция в Министерския съвет.

(Виж фоторепортаж на Георги Димитров)

"Няма абсолютно никаква опасност за населението", заяви Цонев.

Според вътрешния министър Михаил Миков "инцидентът все още не е приключил". "Няма пострадали и ранени, но материалните щети са огромни", каза Миков.

Хората са изведени от опасната зона, тази дума - "изведени" - е по-точна от "евакуация", каза вътрешният министър.

Летище София ще е затворено докъм 14.30 часа.

По думите на министъра на транспорта Петър Мутафчиев има леки поражения на техническа сграда на Авиоотряд 28 и на терминал "Б", паднал е отломък от снаряд в близост да пътека "Квебек", но тя е далеч на север и не се използва, каза министърът.

Той посочи, че не очаква скоро да бъде отворено летището. Ще моля пътниците да бъдат търпеливи; молим и авиокомпаниите да подават информация за своите полети, които трябва да пристигнат тук, каза Мутафчиев. Самолетите ще бъдат пренасочвани, вероятно към Пловдив, допълни той.

(виж фоторепортаж на Георги Димитров от летище София)

От "Гражданска защита" са препоръчали на Столичната община днес

да не се приемат деца в детските градини в районите "Кремиковци", "Нови искър" и гара Нови Искър,

съобщи за БТА зам.- кметът по образование в общината Йорданка Фандъкова.

Експерти от общината проверявали на място каква е обстановката в детските градини и на база на тяхната преценка ще се вземе решение дали общината да се съобрази с препоръката на "Гражданска защита", уточни тя.

Детските градини в селата Челопечене и Чепинци са затворени от началото на седмицата за ремонт, съобщи Фандъкова.

Всички трудноподвижни и болни хора от района на взривовете в село Челопечене са евакуирани от служителите на пожарната служба, съобщиха от пресцентъра на МВР.

Отцепена е петкилометрова зона,

за да се предотвратят инциденти във връзка с евентуални нови взривявания. Все още продължават детонациите, поради което се затруднява влизането на спасителните екипи, казаха от министерството към 10 ч. До момента няма информация за пострадали от инцидента, припомнят от МВР. Националният щаб координира действията на всички служби и институции.

ЧЕЗ е прекъснал електрозахранването в Челопечене във връзка с инцидента във военните складове днес, съобщиха от дружеството. В 7.50 ч. по молба на Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" са изключени изводите за Челопечене и частично е прекъснато електрозахранването на селата в близост до инцидента - Яна, Кремиковци и Ботунец.

Предстои по молба на Национална служба "Гражданска защита" , да бъде прекъснато електрозахранването и на селата Чепинци и Локорско. Няма регистрирани аварии във връзка с инцидента.

Станциите за измерване на компонентите на въздуха в София в кварталите "Дружба", "Надежда", "Красно село" и на "Орлов мост" показват, че

концентрацията на вредни вещества е в пъти под праговите стойности,

съобщиха от пресцентъра на МОСВ.

Единствено станцията в "Дружба" регистрира леко повишение на азотни оксиди, които обаче са четири пъти под вредните праговите стойности. Към момента няма нищо обезпокоително, отбелязват от МОСВ.

Мобилната станция на ИАОС е в близост до "Кремиковци" и в момента се прави анализ на взетите проби на въздуха в района.

Отчита се единствено превишение на нормата за съдържание на прах - 7 пъти над нормата. Очаква се концентрацията да се повишава през деня.

110-киловолтов далекопровод в района на Негован е аварирал, съобщи изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор към НЕК Иван Айолов. Въпреки аварията няма прекъсване на тока.

Екипи на главната дирекция "Национална служба "Гражданска защита" - Министерство на извънредните ситуации, работят в района на Челопечене, съобщиха на БТА от пресцентъра на министерството 3 часа след инцидента.

До момента няма данни за жертви и пострадали.

Няма необходимост от евакуация на населението на Челопечене и района. Продължават измерванията на въздуха на подстъпите в района на инцидента. Установени са повишени концентрации на въглероден диоксид, които са в допустимите норми.

По данни на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР)

няма източници на радиоактивно и йонизиращо лъчение

и радиационният фон в района е в нормални граници.

Заради безопасността на гражданите в района на инцидента от министерството препоръчват да се ограничат излизанията; при необходимост от това - да се използват марлени превръзки и маски или мокри кърпи; да се затворят прозорците, за да се ограничи достъпът на замърсен въздух; да се стои далеч от врати и прозорци.

По данни на НИМХ, на височина 1000-1500 м посоката на вятъра в района на инцидента е изток-югоизток. На височина 2500 м посоката на вятъра е от северозапад.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ябълковозеленият цвят е хитът на лято 2026

Ябълковозеленият цвят е хитът на лято 2026

Любопитно Преди 10 минути

„Този ​​нюанс добавя енергия към облекло, което с него е едновременно модерно и непринудено. Той е смел, без да е прекалено ярък“, казват експертите

Златна нужда: До 5 евро за тоалетна в първото ни „евро“ лято

Златна нужда: До 5 евро за тоалетна в първото ни „евро“ лято

България Преди 30 минути

От 50 цента пред НДК до шокиращите 10 лева в Боровец – проверката на NOVA по маршрута София – Варна разкрива хаос с цените и хигиената

ЕС планира изключване на украинци в наборна възраст от временната закрила, Австрия одобри

ЕС планира изключване на украинци в наборна възраст от временната закрила, Австрия одобри

Свят Преди 1 час

Австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер приветства решението

Маршрутът през Ормузкия проток край бреговете на Оман се разширява

Маршрутът през Ормузкия проток край бреговете на Оман се разширява

Свят Преди 1 час

От своя страна, Техеран настоява, че преминаващите кораби трябва да се подчиняват на неговите заповеди, и предупреждава, че ще започне да събира такси за транзитно преминаване

Трагедия в Хасковско: Кола се заби в дърво и се преобърна, шофьорът загина

Трагедия в Хасковско: Кола се заби в дърво и се преобърна, шофьорът загина

България Преди 2 часа

По неустановени засега причини, лекият автомобил е излязъл от пътното платно и се е преобърнал

Извънредно: Удариха танкер с мистериозен снаряд в Ормузкия проток

Извънредно: Удариха танкер с мистериозен снаряд в Ормузкия проток

Свят Преди 2 часа

До момента никой не поел отговорност за атаката

Арестуваните в Несебър взели подкуп, за да пуснат водата на инвеститор

Арестуваните в Несебър взели подкуп, за да пуснат водата на инвеститор

България Преди 2 часа

Двамата са били задържани след подаден сигнал от инвеститор на обект в района на село Кошарица. Предстои да бъдат повдигнати обвинения

Американските самолети цистерни на летището в София

Американските военни самолети започнаха да напускат София

България Преди 4 часа

Преди три дни премиерът Румен Радев съобщи, че американските самолети ще напуснат Летище „Васил Левски“ до края на юни

Две силни земетресения разтърсиха западното крайбрежие на Венецуела. Първият трус е бил с магнитуд 7,2 по Рихтер, по-малко от минута по-късно е последвал втори силен трус с магнитуд 7,5

Разтърсваща изповед: Майка даде живота си, за да спаси бебето си във Венецуела

Свят Преди 4 часа

Хектор Бело, защитник на втородивизионния венецуелски отбор „Маритимо де Ла Гуайра“, сподели в публикация в Instagram, че съпругата му Андреа е загинала при опустошителните двойни земетресения в сряда

Шефове на ВиК са арестувани при акцията полицията в Несебър

Шефове на ВиК са арестувани при акцията полицията в Несебър

България Преди 4 часа

Двамата държавни служители са били задържани с белязаните пари

Учен откри скрит космически убиец, причинил най-големите измирания на Земята

Учен откри скрит космически убиец, причинил най-големите измирания на Земята

Любопитно Преди 5 часа

Животът на Земята е претърпял множество масови измирания, но винаги се е изправял на крака, отърсвал се е от прахта и е продължавал своя дълъг марш към сложните форми на съществуване

<p>Родени за парти: Коя зодия оглави класацията на купонджиите</p>

Родени за парти: Коя зодия оглави класацията на купонджиите

Любопитно Преди 5 часа

Само четири зодиакални знака са известни като истински купонджии. Някои от зодиите се появяват на купони само от време на време, докато други изобщо не могат да си представят свободното време без тях.

Спешна проверка на АМ „Струма“ след катастрофата край Мало Бучино

Спешна проверка на АМ „Струма“ след катастрофата край Мало Бучино

България Преди 5 часа

Софийската районна прокуратура възложи цялостна проверка на пътя, по който стана катастрофата с камион в района на Мало Бучино, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата

Ужасяващата катастрофа на АМ "Тракия" от 24 юни

Анатомия на една предизвестена трагедия: За мантинелите и катастрофите в България

България Преди 5 часа

След ужасяващата катастрофа на АМ „Тракия“, която отне живота намъж и две деца, основният въпрос, който цялото общество си задава днес, е: Защо ограничителната система не успя да спре камиона и да предотврати челния сблъсък?

Непознати ангели: Една майка разказва за доброто без име на Цариградско шосе

Непознати ангели: Една майка разказва за доброто без име на Цариградско шосе

България Преди 6 часа

Една обикновена съботна разходка до Софийската зоологическа градина на 20 юни се превръща в най-големия кошмар за двама родители. В този момент, сред шума на автомобилите и напечения асфалт около тях се спуска стена от човечност