О бещаното преди евродоклада ново спецзвено срещу организираната престъпност вече се сформира във Върховната касационна прокуратура, научил репортер на в. "Труд". Прокурори, агенти на ДАНС и полицаи заедно ще се изправят срещу мафията.

Новият отдел ще замести звеното за борба с корупцията и организираната престъпност във ВКП, чийто шеф Марио Стоянов най- вероятно ще бъде сменен на есен. В досегашния сектор се водеха и разследванията за злоупотреби с европарите.

Към спецзвеното ще бъдат привлечени и данъчни екипи, които ще анализират финансовото състояние на бандите, за да бъде обезсилена мафията. "Труд" научил още, че към момента са идентифицирани престъпните банди в страната и се проверяват всички разработки срещу тях.

Според "Стандарт" МВР си търси доносници, които да работят доброволно и без пари. Вербуването на "уши" и "очи" сред гражданите ще става чрез най- новата служба във ведомството "Оперативно технически операции".

ОЛАФ - европейската служба за борба с измамите, влиза във всички програми, в които се усвояват европейски пари, информира "24 часа". Вицепремиерът Меглена Плугчиева посочила, че проверките ще се извършват на всеки две седмици.

"Идват по мое настояване. И то няма да е само по САПАРД, но и по другите програми, за да има гаранция, че сме съвсем прозрачни, открити и честни", каза още тя. На 21 и 22 август пристига шефът на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер, а на 25-и е следващата мисия на европейската служба.

"Сега" цитира изявление на еврокомисаря по регионалната политика Данута Хюбнер: ЕС няма да размрази парите за пътищата докато не види ефективни разследвания и наказания за злоупотребите с еврофондовете. В случая основната роля играе съдебната власт.

Правителството вече е сезирало прокуратурата за нередностите във фонд "Републиканска пътна инфраструктура", но оттам няма никакви сигнали докъде са стигнали с разследването, пише вестникът.

Чиновниците у нас предпочитат да са анонимни, прави извод "Труд" след представените вчера от министерството на администрацията резултати от проверка как се обслужват гражданите. Министър Николай Василев обяснил, че служителите нямат навика да се представят по телефона с двете си имена. В ролята на "таен клиент" при тези проверки често влизал и самият министър.

"Стандарт" цитира министър Василев, според когото премиерът Станишев е поискал всяка седмица министрите да уволняват излишни чиновници.

"Труд" отбелязва годишнината от кончината на Тодор Живков. Само две жени отидоха на гроба му, пише вестникът и добавя, че в центъра на Правец се събрали на панихида 50-ина.

"През 1997 г. имаме глад, а днес - срам", казва в интервю за "Труд" Петър Москов, член на ръководството на ДСБ и общински съветник в София. Според него Иван Костов, Бойко Борисов и Пламен Юруков могат да застанат един до друг.

Новата програма на БСП до 2030 г. предизвика недоволството на коалиционните й партньори в управлението, анализира "Сега". Въпреки че документът е по- скоро за вътрешна употреба, либералите от НДСВ и ДПС се почувстваха засегнати от формулировките, че социалистите ще се стремят към историческото преодоляване на капитализма и най- вече от идеите за ревизия на плоския данък.

В програмата си левите повдигат въпроса за връщане към прогресивно облагане в дългосрочен план. Според зам.- председателя на НДСВ Милен Велчев връщането към прогресивен данък е пролетарски ентусиазъм.

От първа страница "Дневник" посочва, че Министерството на отбраната е дало под наем апетитна почивна база в морския курорт Китен на цената на лека кола. Договорът е за 10 години и е сключен без конкурс по времето, когато министър на отбраната е бил Николай Свинаров, след доклад на днешния министър Николай Цонев.

Рекордни 4,4 млн. тона хлебно жито са прибрани досега в хамбарите, обявява под глава "Земя". От 1991 г. не сме жънали по 438 кг средно от декар.

В интервю за "Труд" директорът на Първа АГ болница "Св. София" обявява, че тази година са регистрирани рекорден брой бебета. През юли миналата година в лечебното заведение са се родили 376 дечица, а през юли т.г. - 417.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ново забавяне на доставката на F-16 от САЩ за България

Ново забавяне на доставката на F-16 от САЩ за България

България Преди 1 час

Българската страна е изпратила запитване до САЩ и за самолети F-16 втора употреба

Дара ще получи пожизнен семеен билет за музеите в Бургаска област

Дара ще получи пожизнен семеен билет за музеите в Бургаска област

Любопитно Преди 1 час

Пожизненият семеен билет ще дава достъп и до редица археологически и културно-исторически обекти в региона

„С кръв по устата и обляна в сълзи“: Майка предпази детето си след като влак се преобърна в Източен Съсекс

„С кръв по устата и обляна в сълзи“: Майка предпази детето си след като влак се преобърна в Източен Съсекс

Свят Преди 3 часа

Три вагона на влак на Southern са излезли от релсите и са се преобърнали; започна независимо разследване

Северна Корея се готви да прати още хиляди войници в Русия

Северна Корея се готви да прати още хиляди войници в Русия

Свят Преди 4 часа

Украинският президент Зеленски предупреждава, че Северна Корея иска да предостави още десетки хиляди войници на Русия

Неравноправни клаузи между родители и частни детски градини откри КЗП

Неравноправни клаузи между родители и частни детски градини откри КЗП

България Преди 4 часа

Комисията проверява частни детски ясли, градини и училища в цялата страна.

Спряха пипер от Северна Македония с наднормено съдържание на пестицид

Спряха пипер от Северна Македония с наднормено съдържание на пестицид

България Преди 4 часа

Засиленият граничен контрол на БАБХ продължава

Социалните партньори продължават преговорите за нов механизъм за минималната заплата, а от КНСБ очакват размерът ѝ да се повиши и без окончателно споразумение.

КНСБ очаква минимална заплата до 680 евро

Парите ни Преди 4 часа

Синдикатът отхвърля вариант минималната заплата да е 50% от основната средна

Русия Владимир

„Черна искра“: Руската нелегална мрежа, за която почти всичко се знае от един човек

Свят Преди 4 часа

Групата казва, че има членове в почти всички региони на Русия, но голяма част от твърденията ѝ не са независимо потвърдени

Ламин Ямал и Инес Гарсия

Снимки от рождения ден на Ламин Ямал: Влюбен в Инес Гарсия, стилен синхрон и звезден купон

Любопитно Преди 4 часа

Футболната звезда отпразнува 19-ия си рожден ден и световната титла в средновековно имение край Барселона с пищно парти и куп известни изпълнители.

Космическа мистерия: Джеймс Уеб откри гигантска „звезда - черна дупка“

Космическа мистерия: Джеймс Уеб откри гигантска „звезда - черна дупка“

Любопитно Преди 4 часа

Учени от MIT откриха нов тип космически обект с телескопа „Джеймс Уеб“ – черна дупка, обвита в толкова плътен водороден пашкул, че се държи като гигантска звезда. Откритието може да разкрие тайната за зараждането на първите чудовища във Вселената

Безработицата в България остава ниска на годишна база, но през второто тримесечие на 2026 г. без работа са с около 10 хил. души повече спрямо началото на годината.

Безработицата се покачва до 3,5%, но остава под нивото отпреди година

Парите ни Преди 4 часа

Над 107 хил. души са без работа, а младежката безработица достига 8,1%, показват последните данни на НСИ

Вандали унищожиха стенопис на Феран Торес в Барселона след триумфа на Мондиал 2026

Вандали унищожиха стенопис на Феран Торес в Барселона след триумфа на Мондиал 2026

Любопитно Преди 4 часа

Творбата на известния уличен художник TVboy, посветена на героя от финала срещу Аржентина, бе заличена с бяла боя и политически послания

Сърджан Джокович

Бащата на Новак Джокович помогна на журналист на NOVA в труден момент

България Преди 4 часа

Сърджан Джокович организирал медицинска помощ за Петя Желева, след като ѝ прилошало по време на пътуване към Белград

Пропуснат шанс: Защо Матю Макконъхи отказа главната роля в хита „Последните оцелели“

Пропуснат шанс: Защо Матю Макконъхи отказа главната роля в хита „Последните оцелели“

Любопитно Преди 5 часа

Матю Макконъхи разкри, че е отказал главната роля на Джоел в хитовия сериал „Последните оцелели“, която по-късно донесе световна слава и номинации за „Еми“ на Педро Паскал. Актьорът призна, че тогава е преосмислял приоритетите си в кариерата.

Мила Кунис

От секси бунтарка до зловеща балерина: 7 незабравими роли на Мила Кунис

Любопитно Преди 5 часа

Припомняме образите на актрисата в „Black Swan“, „Ted“, „Friends with Benefits“ и още популярни продукции