С езонът на летните отпуски е към края си. Дългоочакван и бързо отминал, от него до края на август са се възползвали едва 34% от пълнолетните българи, които това лято са били на почивка.

Начинът, по който протича лятната отпуска, е отражение на социалната активност и личните предпочитания. Парите, които се отделят за отдиха, както и неговата продължителност са косвен показател за икономическото състояние на обществото, но и за качеството на живота. Затова въпросът за летните почивки е не толкова личен, колкото социален.

Впечатляващо е, че 66% от населението на възраст над 18 години не са почивали това лято. Половината от българите не могат да си го позволят заради липса на финансови средства. Това са главно жители на малките градове и селата, както и хора с основно образование. Други 6% това лято няма да ползват отпуска поради обща ангажираност. По-големи работохолици остават мъжете - 30% от тях са се отдали на заслужен отдих спрямо 40% от жените.

През летните месеци черноморското ни крайбрежие е било предпочитано място за 63% от почивалите (или 21% от всички българи). Морските плажове традиционно привличат повече туристи в сравнение с планините. Въпреки това планинските ни курорти също не са останали пусти - 6% от пълнолетното население са избягали от лятната жега в прохладата на планините.

Този вид туризъм предпочитат главно хора на възраст 35 - 60 години, докато екскурзиите и посещаването на забележителности са изкушили основно най-младите - до 35 години. Общо 3% са били на екскурзия и още толкова на село. Да почиват в чужбина са избрали други 3% от българите, а късметлиите, почивали и в чужбина, и в България, са 1%.

Най-активно от възможността да пътуват по време на лятната си отпуска са се възползвали жителите на София, както и хората на възраст до 34 години - най-активните не само в работата, но и в почивката.

С увеличаване на възрастта се увеличава делът на тези, които това лято не са пътували никъде, за да достигнат 94% сред хора на възраст над 60 години. Значима е разликата в това как почиваме и в зависимост от населеното място, в което живеем. Ако всеки втори софиянец е бил на почивка, в другите градове възможност за това е имал един от трима, а в селата - един на всеки пет души.

Продължителността на лятната почивка е била в рамките на една (за 16%) или две седмици (за 10%). По-дълго от две седмици на летен отдих са се отдали едва 2% от българите.

Най-много средства са отделили курортистите по Черноморието - 44% от тях са похарчили между 200 и 500 лв. за един човек. Сравнително по-евтино е струвала почивката в планината - 100-200 лв., а естествено най-изгодно е било за почиващите на село.

Лятото продължава за групата на щастливите 7% българи, които все още не са се възползвали от отпуската си и ще почиват през септември. Но дори това няма да промени факта, че все още има българи, които, дори и да работят, не могат да си позволят да почиват.

Данните са от национално представително проучване на "Маркет ЛИНКС", проведено по поръчка на "Капитал" сред 500 пълнолетни българи от 28 до 30 август 2006 г.


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Откриха изчезналата 78-годишна жена в Средна гора

Откриха изчезналата 78-годишна жена в Средна гора

България Преди 8 минути

Тя беше обявена за общодържавно издирване

<p>14-годишно момиче е арестувано заради пожар в имение в Ливърпул</p>

14-годишно момиче е арестувано заради пожар в изоставено имение в Ливърпул

Свят Преди 42 минути

„Това изглежда като крайно безразсъден акт, извършен в сграда с историческо значение“

Какви са странните симптоми на синдром, който пречи на оригването?

Какви са странните симптоми на синдром, който пречи на оригването?

Любопитно Преди 1 час

Един от симптомите на млада жена се проявява особено когато целува някого

Можете ли да познаете коя зодия е най-добрият приятел в зодиака?

Можете ли да познаете коя зодия е най-добрият приятел в зодиака?

Любопитно Преди 1 час

Хората, родени под знака на Стрелец, често са наричани най-добрите приятели на зодиака

Заради "колосални заплахи": Русия обяви планове за укрепване на ядрения си щит

Заради "колосални заплахи": Русия обяви планове за укрепване на ядрения си щит

Свят Преди 1 час

Това oбяви генералният директор на държавната корпорация за атомна енергия „Росатом“ Алексей Лихачов

Кой сладолед си според зодията?

Кой сладолед си според зодията?

Любопитно Преди 1 час

Разбери кой сладолед отразява личността ти според зодията

Трима се удавиха за ден в Бургаско, дете е в критично състояние

Трима се удавиха за ден в Бургаско, дете е в критично състояние

България Преди 2 часа

13-годишно момиче от Молдова е транспортирано по спешност в УМБАЛ – Бургас, с опасност за живота е

Ник Джонас проговори за „лудата“ си странност в спалнята

Ник Джонас проговори за „лудата“ си странност в спалнята

Любопитно Преди 2 часа

„Мисля, че леглата са само за спане“, сподели певецът

Най-възрастният човек в света навърши 116 години

Най-възрастният човек в света навърши 116 години

Любопитно Преди 2 часа

Етел Катеръм, родена на 21 август 1909 г., е последният оцелял поданик на Едуард VII

Дъщерята на Хълк Хоган намеква, че кадри от полицейска камера ще разкрият повече за смъртта на баща ѝ

Дъщерята на Хълк Хоган намеква, че кадри от полицейска камера ще разкрият повече за смъртта на баща ѝ

Свят Преди 2 часа

Професионалният боец почина на 71-годишна възраст на 24 юли

<p>Освиркаха Джей Ди Ванс във Вашингтон&nbsp;</p>

Джей Ди Ванс беше освиркан от тълпа "глупави бели хипита" във Вашингтон

Свят Преди 3 часа

Вицепрезидентът раздаваше бургери на националната гвардия във Вашингтон, когато беше освиркан от гневна тълпа

След гонка с полицията: Пиян шофьор се вряза в детска площадка в София

След гонка с полицията: Пиян шофьор се вряза в детска площадка в София

България Преди 3 часа

Това съобщи кметът на район "Слатина" Георги Илиев

Зеленски: Русия прехвърля допълнителни войски в Запорожие

Зеленски: Русия прехвърля допълнителни войски в Запорожие

Свят Преди 3 часа

Украинският президент заяви също, че може да се срещне с Путин, но само след като страната му получи гаранции за сигурност

<p>Синтетична дрога, а не полицейско насилие е причината за смъртта на мъжа в Стара Загора</p>

Синтетична дрога причинила смъртта на мъжа, буйствал на автогарата в Стара Загора

България Преди 3 часа

Употребените от мъжа наркотици довели до блокиране на дишането и на сърдечната му дейност

.

Туристка плати 1506 евро за километър такси в Хърватия

Свят Преди 3 часа

Жената била на обиколка в Европа през маѝ

„Едно на милион“: 18-годишно момиче живее с изключително рядко кожно заболяване

„Едно на милион“: 18-годишно момиче живее с изключително рядко кожно заболяване

Свят Преди 3 часа

Порша е родена с ихтиоза конфети – изключително рядко генетично кожно заболяване, което оставя яркочервени петна по тялото ѝ