Дм ма служители бяха с най-сериозни поражения, след като тази сутрин мъж хвърли димка в сградата на КАТ-СДВР в столичния кв. "Дървеница", информира пресцентърът на МВР след инцидента. 44-годишен сержант бил настанен в отделение "Интензивна терапия" на Военномедицинска академия (ВМА) с опасност за живота, но вече е дошъл в съзнатие; с отравяне е приета на лечение и 58-годишна жена, която също работи в КАТ.

В същата болница за оказване на специализирана помощ до следобедните часове бяха постъпили общо 26 души, седем от тях - в интензивното отделение в тежко състояние. Още 18 по-леко пострадали бяха настанени в "Пирогов", няколко от които по-късно били изписани, но в същото време пристигнали още петима обгазени.

Правителствената пресслужба разпространи списък с имената на всички пострадали, чийто брой в следобедните часове нарасна над два пъти. В крайна сметка общият брой на пострадалите при инцидента стигна близо 70 души.

Инцидентът станал тази сутрин около 10 ч. в салона "Регистрация на МПС", когато непознат мъж хвърлил пакетче, увито в станиол, от което се разнесъл сълзотворен газ. По-късно от Министерството на здравеопазването уточниха, че става дума за ампули хлорпикрин - стар тип бойно отровно вещество, което се използва и в селското стопанство под строг надзор и контрол. При вдишването му се причинява силно сълзотечение, кашляне, кихане, може да се стигне до задушаване, в някои случаи е възможно да се развие тежък токсичен белодробен оток, допълват от здравното министерство.

По-голямата част от пострадалите са служители на КАТ, но има засегнати и граждани, както и служители от екипа на "Спешна помощ". Първата линейка с реаниматор пристигнала на местопроизшествието четири минути след подаването на сигнала, в 10.12 ч., а по-късно са били изпратени още шест линейки.

Телефонът за връзка и информация за пострадалите в "Пирогов" е 915-42-33, а във ВМА - 922-63-27, 922-63-28.

Броени часове по-късно бе съобщено, че в столичното Първо РПУ е бил отведен за разпит 50-годишния Георги Хаджииванов, за когото има подозрения, че е подхвърлил димката тази сутрин. Той бил засечен от една от камерите и при разпита обяснил, че носел във вътрешния си джоб химикалка с ампула боен отровен газ, който неволно изпуснал. Носел го с цел самоотбрана. По-късно ген. Бойко Борисов уточни, че инцидентът не е умишлен. Човекът работел като обезкоствач в кланица, не е регистриран в психиатрията и не е криминално проявен. Вечерта БНР оповести, че след направената по-късно експертиза установила, че веществото е полицейски газ.

За инцидента в София и десетките пострадали съобщиха Си Ен Ен, "Ройтерс", "Франс прес", израелски, македонски и сръбски медии.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Танкер, превозващ 47 000 тона пропан-бутан, премина през Ормузкия проток и достигна Индия

Танкер, превозващ 47 000 тона пропан-бутан, премина през Ормузкия проток и достигна Индия

Свят Преди 7 часа

Плавателният съд акостира в индийското пристанище "Вадинар"

СЗО съобщи за 9 убити медици при атаки срещу лечебни заведения в Южен Ливан

СЗО съобщи за 9 убити медици при атаки срещу лечебни заведения в Южен Ливан

Свят Преди 9 часа

Броят на убитите медицински служители през този месец достигна 51

Трагичен край: Преследвачът на Били Айлиш бе прегазен от влак в Ню Йорк

Трагичен край: Преследвачът на Били Айлиш бе прегазен от влак в Ню Йорк

Свят Преди 10 часа

30-годишният Русо стана известен с това, че многократно се появяваше пред дома на изпълнителката на хита „Bad Guy“ в Лос Анджелис през 2020 г.

Семейна трагедия във Витен: Баща намушка сина си, рани жена си и дъщеря си

Семейна трагедия във Витен: Баща намушка сина си, рани жена си и дъщеря си

Свят Преди 11 часа

Заподозреният остава в ареста и се очаква да бъде изправен пред съда

Зъбите на участничка в „Мис Гранд Тайланд“ паднаха по средата на речта ѝ

Зъбите на участничка в „Мис Гранд Тайланд“ паднаха по средата на речта ѝ

Любопитно Преди 11 часа

Видеозапис от събитието показва как 18-годишната Камолван Чанаго се представя уверено на сцената, преди внезапно да започне да завалва думите си, когато изкуствените ѝ зъби видимо се разместват в устата ѝ

Арестуваха кмет за купуване на гласове в Търговищко

Арестуваха кмет за купуване на гласове в Търговищко

България Преди 12 часа

По данни на полицията той е раздавал суми от 30 и 40 евро на жители на селото, за да гласуват за определена политическа партия

Пуснаха от ареста Тайгър Уудс след зрелищната катастрофа във Флорида (СНИМКИ)

Пуснаха от ареста Тайгър Уудс след зрелищната катастрофа във Флорида (СНИМКИ)

Свят Преди 12 часа

Голф легендата преобърна джипа си при опасна маневра, но по-късно бе освободен от ареста, въпреки обвиненията в шофиране в нетрезво състояние и материални щети

Трима ливански журналисти загинаха при израелски удар в Южен Ливан

Трима ливански журналисти загинаха при израелски удар в Южен Ливан

Свят Преди 13 часа

Според Израел става дума за удар по терорист

Осуетиха бомбен атентат пред американска банка в Париж

Осуетиха бомбен атентат пред американска банка в Париж

Свят Преди 13 часа

Това е станало около 3,30 ч. на улица "Боатие"

Руски дронове удариха газов комплекс в Полтавска област, има жертва

Руски дронове удариха газов комплекс в Полтавска област, има жертва

Свят Преди 13 часа

"За трети пореден ден руските сили извършват масирани нападения срещу съоръжения на "Нафтогаз", обяви компанията

Епидемиолог: Грипът си отива, но морбили е сигнал за тревога

Епидемиолог: Грипът си отива, но морбили е сигнал за тревога

България Преди 14 часа

Според проф. Кеворкян този грипен сезон е преминал сравнително благоприятно за страната

Екстремно време на Балканите: Ветрове, дъжд и сняг затвориха училища и оставиха хиляди без ток

Екстремно време на Балканите: Ветрове, дъжд и сняг затвориха училища и оставиха хиляди без ток

Свят Преди 14 часа

Редица пътища в района бяха блокирани от паднали дървета, докато аварийните екипи работеха през нощта, за да разчистят отломките

"Фич" потвърди кредитния рейтинг на България на ниво "BBB+"

"Фич" потвърди кредитния рейтинг на България на ниво "BBB+"

Свят Преди 14 часа

Рейтингът отразява стабилната външна и фискална позиция на страната, както и надеждната политическа рамка, подкрепена от членството в Европейския съюз и еврозоната

Турция ще съдейства за изграждането на българското консулство в Одрин

Турция ще съдейства за изграждането на българското консулство в Одрин

Свят Преди 15 часа

Това обсъдиха на среща служебният министър на външните работи Надежда Нейнски и турският външен министър Хакан Фидан в Истанбул