М ежду 280 и 295 хил. българи от 15 до 34 години поне веднъж в живота си са опитвали наркотици. Това заяви директорът на Националния фокусен център за наркотици и наркомании Момчил Василев. Той представи Годишния доклад на ЕС за 2008 г. по тези проблеми.

Българският доклад констатира, че за периода 2000-2003 г. употребата на опиати намалява, но през 2007 г. броят на наркозависимите отново е нараснал. Тогава са регистрирани най-много смъртни случаи заради хероина - 52.

Общата тенденция за България е стабилизиране употребата на канабис и увеличаване тази на кокаин, амфетамини и екстази.

При хероина положението остава непроменено през последните две години. 41% от зависимите взимат само него, докато останалите комбинират различни наркотични вещества. Между 95 и 98% са случите, в които зависимите търсят лечение вследствие употребата на хероин.

Марихуаната е най-масово разпространеното наркотично вещество

като около 4500-5000 от българите интензивно я ползват. След нея се нареждат синтетичните стимуланти.

Групите на опиталите поне веднъж в живота си хероин или други опиати - кокаин, халюциногени и летливи вещества (лепила, бронз и др.), са еднакви по размер - около 1% от населението в България между 18 и 60 години.

Обобщението на данните сочи, че мъжете, които са употребили някакъв вид наркотик през живота си, са близо три пъти повече от жените. Съотношението при приспивателните и транквилантите е обратно - сред жените, особено по-възрастните, дялът е значително по-висок от броя на мъжете.

През 2006 и 2007 г. в стационарите за лечение на наркомани са постъпвали по 2000 души на година. В София дялът на опитвалите дрога е по-висок от този в областните градове и останалите селища.

Всеки час по един млад гражданин на ЕС умира от свръхдоза

наркотик. Това е много тревожен факт, който подчертава необходимостта младите европейци да бъдат постоянно предупреждавани и информирани за опасността от дрогата, заяви днес Жак Баро, зам.-председател на Европейската комисия, отговарящ за правосъдието, свободата и сигурността.

Според доклада около 71 млн. европейци на възраст между 15 и 64 години използват канабис, около 12 млн. - кокаин, близо 11 млн. - амфетамини, и около 9,5 млн. - екстази.

Според най-новите данни на центъра се наблюдава стабилно нарастване на употребяващите кокаин, но само в няколко страни от ЕС, сред които България не фигурира.

Както и в предишни години основните количества дрога, стигащи до Европа, идват от Афганистан по два главни маршрута. Част от единият - Пакистан, Иран, Турция - минава и през България. Втората част на този маршрут поема на юг през Гърция, Италия и Средиземно море.

За основни преразпределителни пунктове в ЕС за идващата от Афганистан дрога се смятат най-вече Холандия и в по-малка степен - Белгия.

Вторият главен маршрут е през Пакистан, Иран, Кавказ, Централна Азия и Русия или Полша.

Името на страната ни се споменава много рядко в доклада

В един от случаите България е посочена на едно от последните три места в ЕС по брой на смъртните случаи заради употреба на наркотици на милион население. Първите места в тази класация се заемат от Естония, Люксембург и Дания.

Случаите на задържан хероин са се увеличили с 10% за периода 2003-2006 г. в повечето от страните, които предоставят данни, като през 2006 г. задържаното в Европа количество е достигнало общо 19,4 т, посочва центърът.

През 2007 г. световното производство на опиум е нараснало с 34 на сто, достигайки според някои сведения обем от 8870 т, като този растеж се дължи най-вече на увеличеното производство в Афганистан (8200 т за същата година).

Привличането на нови потребители на хероин се извършва с темп, който прави малко вероятно отпадането на този проблем в бъдеще, отбелязват експертите.

Около 80 на сто от смъртните случаи от свръхдоза в Европа са свързани с производни на опиума, а инжектирането на тези субстанции е един от основните пътища за разпространение на ХИВ или хепатит С, допълва докладът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 4 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 4 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Свят Преди 6 часа

"Хюман Райтс Активистс" съобщиха днес, че за две седмици демонстрации са загинали 538 души - 490 демонстранти и 48 служители на силите за сигурност

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 8 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

България Преди 8 часа

Терзиев се извини на столичани за създадените неудобства и призна, че не е приятно гражданите да виждат подобни гледки пред домовете си

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

България Преди 8 часа

Инцидентът между двете леки коли с разградска регистрация е станал около 16.30 часа

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 9 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 9 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 10 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 10 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 10 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 11 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 11 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 11 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 11 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 12 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината