Ч ехия, която е ротационен председател на ЕС, предупреди да не бъде оказван натиск за ратифициране на Договора от Лисабон върху страните, които все още не са приключили процедурата.

Това става на фона на резултатите от ново проучване на общественото мнение в Ирландия, които показват, че мнозинството граждани на страната подкрепят новия европейски договор, предаде Франс прес.

Чешкото председателство набляга върху факта, че никакъв натиск не бива да бъде оказван върху Ирландия, нито върху която и да била друга страна, за ратификацията на договора, заяви чешкият вицепремиер Александър Вондра след разговори в Дъблин с ирландския министър на външните работи Михол Мартин.

Вондра обясни, че заедно с Мартин са се споразумели ирландският премиер Брайън Кауън, в сътрудничество с чешкото председателство на ЕС, да направи на предстоящата на 19 и 20 март среща на върха на съюза преглед на постигнатия напредък при формулирането на правните гаранции за страната му.

Необходимо е обаче суверенното право на Ирландия да реши в кой момент ще бъде организиран един нов референдум да бъде уважено, подчерта той.

Мартин увери, че ирландското правителство ще направи всичко по силите си, за да бъдат взети предвид безпокойствата на ирландските граждани по повод Договора от Лисабон.

В същото време той даде да се разбере, че е в интерес на Ирландия, особено в сегашната обстановка на икономическа криза, да остане част от Европейския съюз.

Само три страни членки на съюза не са ратифицирали още Договора от Лисабон. Това са Ирландия, която го отхвърли на референдум през юни миналата година, Чехия, където парламентът не се е произнесъл, и Полша, чийто президент Лех Качински не е подписал одобрения от депутатите закон за ратифициране на договора.

Ирландия се готви да свика ново допитване през ноември, след като получи няколко гаранции от европейските си партньори: че ще запази своя представител в Европейската комисия, че нейният военен неутралитет ще бъде спазван и че данъчната й политика и забраната на абортите няма да бъдат поставяни под въпрос от Договора от Лисабон.

Ново проучване на общественото мнение в страната, публикувано във в. "Айриш таймс", сочи, че 51% от ирландците одобряват новия европейски договор.

Това е с 8 на сто повече в сравнение с предишния подобен сондаж, който е бил проведен ноември. При това само 46,6%от ирландските избиратели казаха "да" на новия европейски договор на произведения през юни миналата година референдум.

Едва 33% от анкетираните възнамеряват да гласуват против договора на евентуално ново допитване. 16% все още не са решили как да постъпят.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 6 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 7 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 9 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 10 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 10 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 10 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 11 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 11 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

<p>Си нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису</p>

Кулинарна дипломация в Пекин: Си Дзинпин нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису

Свят Преди 11 часа

Докато двамата лидери си разменяха исторически послания за партньорство, китайските готвачи заложиха на сигурно, адаптирайки традиционното меню към прословутия американски вкус за бързо хранене и любими домашни класики

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 11 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Свят Преди 11 часа

Стрийтинг към Стармър: Вече е ясно, че няма да поведете Лейбъристката партия към следващите парламентарни избори

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 12 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 12 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 12 часа

Задържан е 16-годишен