- През последните дни център на вниманието стана събитие, което някак си като че ли излезе от рамките на обичайното- в петък едновременно бяха привикани за проверка и за разпит един народен представител, шеф на икономическата комисия в парламента, както и шефа на столичния общински съвет. Какъв е според вас мотивът за тази проверка, която е започнала?

- За мен тази проверка, този публично оповестен разпит трябваше да се извърши на 10 януари тази година, като конкретният повод беше една публикация на 9 януари 2001 г., ако не бъркам датите, във вестник "Новинар", който първи отпечата една кратка бележка за брата на Никола Филчев, Ангел Филчев Борисов, че е заловен с някакви контрабандни антики в Германия, и точно по повод на този материал се е взело решение от щаба на прокуратурата да бъдат извикани на разпит Антоан Николов, Стефан Софиянски, Любомир Павлов и други, за които се счита, че стоят зад публикацията, насочена срещу Филчев.

- В тази публикация дори не се говори за брата на Филчев, а за брат на "наш големец".

- Да, но там моментално бил разпознат за кого става дума и са планирани съответните действия. И аз бях повикан. Беше ми обяснено, че има една проверка отпреди доста време, извършена от административната прокуратура от Димова и от касационната прокуратура от Найденов, която ...послужи за повод да бъдат извикани Антоан Николов, Софиянски и други, като бъдат поканени журналисти, за да се упражни натиск срещу тях заради тази публикация. ....да бъдат поставени в зависимост.

- Казвате, че тази проверка е трябвало да се направи на 10 януари. Какво се случи, та не е била организирана тогава?

- Само мога да предполагам, но на 9 януари, когато бях извикан и аз да участвам, на мен беше отредена ролята да викам Антоан Николов, Софиянски, може би и друг имаше. Аз влязох в конфликт с Никола Филчев и му казах, че не си заслужава да привикваме хората и да ги окепазяваме публично, заради една глупава публикация, освен това аз бях предварително проверил и разбрах, че те нямат отношение към публикацията. Тя е резултат от действията на една журналистка от "Новинар", чийто съпруг работи в Археологическия институт към БАН и благодарение на своите професионални връзки е разбрал от колегите си в Германия за този случай, който се разследва в Берлинската прокуратура.

- Казахте, че сте казал на Филчев, че няма смисъл да се окепазяват хората заради една глупава публикация. Филчев каза ли ви открито, че трябва да се извърши заради публикацията?

- Естествено. Там цяла група от най- висши магистрати, включително и неговият заместник Манчев, който ръководи по принцип всички тези дейности, знаеха, че за това се върши. Статийката от вестник "Новинар" беше копирана в 20 - 30 екземпляра, търсеха се връзки, материали.

- Какво точно формулира г-н Филчев конкретно, когато ви каза, че е заради публикацията?

- Трябва да бъдат притиснати издателите на вестника и лицата, които имат отношение към тях , за да не допускат други такива публикации и преди всичко, очевидно, с цел отмъщение.

- Той ви го каза на четири очи?

- Не, мисля, че имаше и други хора. Там работеше цял щаб, когато извикан и аз. В резултат от това мое възражение той рязко измени поведението си, побесня от гняв, каза, че съм враг, щом не искам да работя за него, и напуснах. На следващия ден около обяд, сряда, 10 януари, научих от журналисти по телефона, че съм бил пенсиониран по негово искане, въпреки че съм на 51 години и съм на цивилен щат.

- Да, но в публичното пространство поне се чуха, макар и анонимно, някакви твърдения, които не бяха отхвърлени официално от прокуратурата, за корупция, финансови афери, за проверка на приватизационни сделки свързани с Никола Николов и с Антон Николов.

- Абсолютно същият мотив е, защото "Дневник" е препечатал или е преповторил същия материал и тогава вече се знаеше, че "Дневник" ще бъде ежедневника на СДС, освен "Демокрация" и зад него ще стои Никола Николов, от Разград, който е шеф на икономическата комисия.

- Откъде се знаеше това нещо?

- От ваши колеги. От журналисти. И тогава стана ясно- щом този вестник захваща същата тема, значи той воюва срещу личността на главния прокурор и трябва да се процедира и спрямо него по същия начин.

- А може ли да говорим, че има някаква тенденция и в други медии, които да са били притискани по подобен пункт?

- Естествено. Винаги всички медийни изяви срещу прокуратурата и срещу главния прокурор са следени най- внимателно, с остър интерес, изключително остър интерес, включително и предавания по радиото, телевизията, и на тях се реагира съответно, като ако се прецени, че са неблагоприятни за Филчев, моментално започват проверки, възможности за наказателно преследване, ако не срещу самите журналисти, то срещу издателите или собствениците на вестника.

- Има ли някакъв пример, който можете да посочите за подобна практика?

- В който и аз имам вина - това е образуването на делото срещу Димитър Иванов, собственика на "Дума" или на издателския комплекс. Дело, образувано по повод унищожаване архивите на Шести отдел на Шесто управление на ДС.

- Искате да кажете, че мотивът за образуване на това дело не е унищожаването на архивите, а ...

- Вижте, изобщо не е ясна съдбата на този оперативен архив, който е имал Шести отдел. Той не е бил официално регистриран, а даже и да е унищожен, отдавна е изтекла давността за носене на наказателна отговорност за този малък архив. Отделно от това се знаеше, че този архив всъщност е предаден на Главно следствено управление, но независимо от това, и с мое участие това дело беше образувано. Димитър Иванов аз лично го предупреждавах да не допуска повече публикации срещу Филчев и прокуратурата.

- Какво му казахте на Димитър Иванов?

- Че главният прокурор е много недоволен, че ще си навлече неприятности с тези публикации, че може да се образува дело срещу него. Той на дълго и на широко ми обясняваше, че всъщност архивът не е бил официален архив.

- А каква е Вашата прогноза, до къде ще стигне с разследването срещу Никола Николов и Антоан Николов?

- До никъде. Целта е просто тези хора да бъдат притискани по повод на проверки. По някакви публикации, по информации, които има. Винаги могат да се извадят сделки от списъка на фирмата, в които участва някой, да бъде разпитван, разследван, проверяван. Т. е. в случая нямаме действителна необходимост от извършване на проверки. Няма го и законният повод. Всъщност формално законният повод може да бъде намерен, но мотивацията е абсолютно различна - отмъщение за тези публикации, които всъщност не касаят лично Филчев, а неговия брат, който се занимава с търговия с антики и периодично го хващат.

- В последната публикация на в."168 часа" миналата седмица беше обвързано освобождаването на Нестор Несторов отново с брата на г-н Филчев. Може ли да смятаме, че има такава връзка?

- За себе си съм убеден, че всъщност действителните мотиви за тази неприязън към Несторов се крият в това, че той на времето, преди 2 или 3 години разпореди да бъде прекратено дело по ....от Филчев.

- И за това той знае доста неща, има информация ?

- Не е кой знае колко тайна тази информация, че е хванат на някакво летище с контрабандно превозвани монети, това за него е постоянната му дейност. След като Несторов е направил нещо и знае някакви тайни за Филчев, тай се счита уязвим.

- Не е ли по- логично обаче човек, който знае тайни на Филчев, да бъде държан близо до главния прокурор, а не да бъде превръщан в негов противник?

- Това е нормалната логика на нещата. При нормални чувства, нормални отношения. Всъщност цялото поведение на Никола Филчев, особено в последно време, се диктува от неговите тежки психически проблеми, в които нормалната логика е заменена с парадоксална, с парадоксално мислене. В която най- близките му хора, тези, които са помагали най -много, се превръщат в подозрителни хора, във врагове, които трябва да бъдат отстранени на всяка цена.

-Това не е ли хиперболизирано твърдение?

- В смисъл?

- Когато казвате, че става дума за психически проблеми - какво трябва да разбираме - в буквален или преносен смисъл?

- В буквалния смисъл на думата, разбира се.

- Какво означава това?

- Това означава, че той има задълбочаващи се психични проблеми.

- Откъде правите този извод?

- От цялостното му поведение в продължение вече на две години.

- Това означава, че има задълбочаваща се тенденция на някакво поведение, което го кара ...

- Той има чувството, че около него има само врагове. Той се е обградил със железни врати, със строга охрана - 8, 10, 12 човека. Предполага, че ще бъде убит, на мен ми е казвал няколко пъти, че от НСО го предупреждават, че аз ще го убия.

- Че вие ще го убиете?

- Да, че аз ще го убия, което е абсолютно несериозно и налудно. Питах някои хора от НСО защо си правят такива шеги и те ми казаха, че няма такова нещо. Че напротив, той е обсъждал с охраната си дали аз нямам намерени да го убия някой ден.

Интервюто продължава тук...

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Адвокатът на Мавродиев: Вероятно той сам ще поиска екстрадиция

Адвокатът на Мавродиев: Вероятно той сам ще поиска екстрадиция

България Преди 44 минути

Мавродиев се е връщал към България, когато е задържан в Белград

Забраняват пакетчетата със сосове в ресторантите в ЕС

Забраняват пакетчетата със сосове в ресторантите в ЕС

Свят Преди 2 часа

До 2030 година всички опаковки на пазара в ЕС трябва да бъдат рециклируеми

ChatGPT с мащабен редизайн: OpenAI залага на агенти и програмиране вместо на чат

ChatGPT с мащабен редизайн: OpenAI залага на агенти и програмиране вместо на чат

Любопитно Преди 2 часа

Редизайнът, който според изданието може да пристигне в рамките на седмици, отразява нарастващото убеждение в компанията, че форматът на чатбот е изиграл ролята си като основен продуктов фокус

Задържаха мъж за побой и блудство с 8-годишно дете в Благоевград

Задържаха мъж за побой и блудство с 8-годишно дете в Благоевград

България Преди 2 часа

Блудствените действия са били осъществени чрез използване на сила – нанасяне на удари с юмруци по тялото и главата

Палеж, домашно насилие и закана с убийство в Банско

Палеж, домашно насилие и закана с убийство в Банско

България Преди 3 часа

37-годишният мъж е привлечен в качеството на обвиняем

Защо Google иска да пусне милиони комари?

Защо Google иска да пусне милиони комари?

Свят Преди 3 часа

Целта е да се ограничи разпространението на болести

Проверяват незаконен обект за над 500 000 лв. на язовир „Студен кладенец“

Проверяват незаконен обект за над 500 000 лв. на язовир „Студен кладенец“

България Преди 3 часа

В хода на проверката обяснения се снемат от служител на Община Кърджали

Евроинс ще предоставя застраховка „Гражданска отговорност“ на българските превозвачи на максимална цена от 1998 евро на тежкотоварно превозно средство

Евроинс ще предоставя застраховка „Гражданска отговорност“ на българските превозвачи на максимална цена от 1998 евро на тежкотоварно превозно средство

България Преди 3 часа

Мярката подкрепя местните транспортни фирми, извършващи международни превози и доставки, и е договорена с активната подкрепа на БАЕЗ, в партньорство с Министерството на икономиката и Комисията за финансов надзор

Българите се оказаха най-опасните шофьори в Гърция сред чужденците

Българите се оказаха най-опасните шофьори в Гърция сред чужденците

България Преди 3 часа

Увеличение на пътнотранспортните произшествия (ПТП) с автомобили с чуждестранна регистрация е регистрирано в Гърция през 2025 г., като България остава на първо място сред страните на произход

Над 100 загинали, взели фентанил в България

Над 100 загинали, взели фентанил в България

Свят Преди 3 часа

Според последните данни в ЕС за година са регистрирани поне 7600 смъртни случая заради свръхдоза

Как погребаха проекта за нов европейски изтребител шесто поколение

Как погребаха проекта за нов европейски изтребител шесто поколение

Свят Преди 3 часа

Ако беше реализиран, това щеше да бъде най-големият и най-скъпият европейски отбранителен проект

<p>Шест популярни личности, загинали при странни инциденти</p>

Трагичната съдба на звездите: Шест популярни личности, загинали при странни инциденти

Любопитно Преди 4 часа

Смъртта е неизбежна част от живота, но за тези шестима известни мъже и жени краят дойде по шокиращ и непредвидим начин. Разказваме ви за нелепите инциденти – от скатове и търкалящи се бали сено до пагубното падане на един кралски трон

<p>Фон дер Лайен предложи нови санкции срещу Русия&nbsp;</p>

Урсула фон дер Лайен предложи нови санкции срещу Русия

Свят Преди 4 часа

В следващите дни предстои началото на преговорите по същество с Украйна и Молдова за присъединяване към ЕС

Снимката е илюстративна

Рибари извадиха от морето тялото на стюардеса, убита по време на гмуркане в Маями

Свят Преди 4 часа

31-годишната Кели Уилямс е извадена от прибоя от двама рибари с тежки травми. Разследващите издирват плавателния съд, прегазил младата жена, докато се е гмуркала с шнорхел в популярен парк. От American Airlines изразиха дълбока скръб

<p>Бившият изпълнителен директор на Google инвестира 55 милиона долара в седем имота в Киев</p>

Бившият изпълнителен директор на Google Ерик Шмид инвестира 55 милиона долара в седем имота в Киев

Свят Преди 4 часа

Технологичният милиардер постепенно задълбочава и ангажимента си към отбранителния сектор на страната

Тревога в Пентагона: Израел шпионира САЩ?

Тревога в Пентагона: Израел шпионира САЩ?

Свят Преди 4 часа

Според медийни публикации Пентагонът се опасява от шпионаж от страна на Израел