С ветовноизвестният главно заради "Бийтълс" индийски гуру Махариши Махеш Йоги е починал в дома си в Холандия.

Предполага се, че човекът, който през 60-те и 70-те години на миналия век бе обявен за духовен водач на легендарната ливърпулска четворка, е бил на 91 години. От 1990 г. той живееше в градчето Влодроп, където е централата на неговото движение за трансцедентална медитация.

Махариши е роден в щата Мадхия Прадеш. През 1958 г. поставя основите на своето движение, което постепенно се разпространява из целия свят. Успява да привлече хиляди последователи, сред които най-популярни по онова време са "Бийтълс", групата "Бийч бойс", Клинт Ийстуд и др.

Джон, Пол, Джордж и Ринго го виждат и чуват за първи път през есента на 1967 г. на сеанс в Уелс. Те са така зашеметени от внушенията му, че след няколко месеца го следват в Индия, където се включват в групова медитация. За известно време това се отразява и на музиката им.

По-късно се разчува, че Махариши досаждал на актрисата Мия Фароу с "неприлични предложения". Това вбесява Джон Ленън, който взема повод от скандала, за да напише сатиричната песен "Sexy Sadie".

През 1964 г. в тираж над 1 млн. е издадена книгата на Махараши "Учение за съществуването и изкуството да се живее", която е преведена на 15 езика.

Махариши обещаваше на вярващите всеобщо щастие и твърдеше, че масовите медитации генерират положителна енергия, която може да пребори дори войната и насилието. Най-силният пример, който се привежда често, е съвпадението на медитация на 7000 души с момента, в който бе срутена Берлинската стена.

Мнозина го подозираха и определяха за безскупулен шарлатанин, който се опитва да пласира икономическите интереси на своето движение. Смятаха го по-скоро за водач на секта. На уебсайта на движението пише: "Ако не можем да се издържаме финансово, нови напрежения ще се въздигнат в света".

В началото на тази година Махариши съобщи, че се оттегля по здравословни причини от ръководството на движението, което твърди на сайти си, че днес има 5 милиона последователи.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Присъда от 18 години за убийството на Иван Владимиров - Нав

Присъда от 18 години за убийството на Иван Владимиров - Нав

България Преди 1 час

По-рано днес прокуратурата поиска между 15 и 20 години затвор за убийството

<p>Тарифен симулатор предвижда кои сектори ще пострадат най-силно от митата&nbsp;</p>

Тарифен симулатор предвижда кои сектори ще пострадат най-силно от митата на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Секторът на играчките може да изгуби $78,5 млрд.

Паднали дървета, наводнения, силна буря удари Хасково

Паднали дървета, наводнения, силна буря удари Хасково

България Преди 4 часа

Падна и градушка с големината на лешник

<p>Ще пеят ли Лейди Гага и Елтън Джон на сватбата на Джеф Безос във Венеция?</p>

Ще пеят ли Лейди Гага и Елтън Джон на сватбата на Джеф Безос във Венеция? Ето какво знаем

Любопитно Преди 4 часа

По предварителна информация сватбените тържества ще продължат три дни – от 24 до 26 юни

Порой наводни Асеновград, градушка като орехи в 6 села

Порой наводни Асеновград, градушка като орехи в 6 села

България Преди 5 часа

Има изпочупени стъкла на автомобили, а реколтата на хората е поразена.

Тревожен пробив в случая „Мади“: Откриха нови доказателства, сочещи към смъртта ѝ

Тревожен пробив в случая „Мади“: Откриха нови доказателства, сочещи към смъртта ѝ

Свят Преди 5 часа

Главният заподозрян по случая е германският гражданин Кристиан Брюкнер – осъждан педофил с тежко криминално досие

<p>Украинският външен министър: Путин се подиграва със САЩ&nbsp;</p>

Украинският външен министър: Путин се подиграва с усилията на САЩ за мир

България Преди 5 часа

Ръководителят на украинската дипломация изрази тази позиция в социалната мрежа „Екс“

Метеорологични оръжия: Конспиративна група заплашва радари в САЩ

Метеорологични оръжия: Конспиративна група заплашва радари в САЩ

Свят Преди 5 часа

Жизненоважни радари са мишена на антиправителствена милиционерска организация

След злобните коментари за тялото ѝ: Bebe Rexha разкри, че е загубила бебе

След злобните коментари за тялото ѝ: Bebe Rexha разкри, че е загубила бебе

Любопитно Преди 5 часа

Изпълнителката беше публично засрамена за външния си вид от Азилия Банкс по повод появата си на Met Gala 2025

Мерц се срещна с Макрон в Париж

Мерц се срещна с Макрон в Париж

Свят Преди 5 часа

Двамата лидери се поздравиха сърдечно и започнаха разговор преди планираната обща пресконференция.

<p>Символиката зад ослепителната рокля на Сидни Суини на Met Gala 2025</p>

Сидни Суини отдаде почит на легендарната Ким Новак с роклята си на Met Gala 2025

Любопитно Преди 6 часа

С избора си на тоалет актрисата отдаде почит на холивудската легенда Ким Новак

Какво си казаха Радев и Дуда на срещата "на четири очи"

Какво си казаха Радев и Дуда на срещата "на четири очи"

Свят Преди 6 часа

Радев и съпругата му посрещнаха Анджей Дуда и Агата Корнхаузер-Дуда на официална церемония на площад "Св. Александър Невски"

Джамия на ислямска семинария, частично повредена от предполагаема индийска ракетна атака, в покрайнините на Бахавалпур, Пакистан, сряда, 7 май 2025 г.

Военните в Пакистан са упълномощени за "отмъщение" срещу Индия

Свят Преди 6 часа

Пакистанските военни са упълномощени да предприемат „съответстващи действия“ след ударите на Индия, заяви премиерът