З аемите между физически лица, отпуснати у нас за периода 2001-2006 г., възлизат на най-малко 2,7 млр. лева, съобщиха от Националната агенция по приходите (НАП).
Агенцията е установила това при извършването на ревизии на физически лица, които са обосновали произхода на доходите си чрез заем от граждани.
Според данните на НАП, всеки икономически активен гражданин в страната е получил над 300 хил. лева небанков заем, а националната статистика отчита, че средната задлъжнялост на човек е 59 лева.
НАП е създала свой собствен електронен регистър на заемите в България, като данните в него сочат, че 99% от взетите от физически лица заеми изобщо не са върнати преди да бъде получен нов заем.
Според изпълнителния директор на НАП Мария Мургина, цитирана в съобщението, всяка година държавният бюджет губи най-малко 115 млн. лева под формата на данък върху доходите на физическите лица, укриването на който е възможно заради обосноваването на доход с взети заеми, както и заради ревизии на физически лица, приключили без резултат.
"Имаме една от най-ниските ставки за подоходния данък в ЕС. Тази масова практика трябва незабавно да бъде прекратена", коментира вчера Мария Мургина.
НАП е предложила пакет от законодателни промени, с които да се въведе задължение получените под формата на заем доходи над 5000 лв. да бъдат задължително декларирани в годишната данъчна декларация.
Сред другите предложения на НАП е сериозното увеличаване на санкцията за граждани, които не съхраняват касовите си бележки, както и задължение за търговците да отчитат оборотите си в данъчната администрация ежедневно чрез GPRS връзка.
Представители на бизнеса и работодателски организации са подкрепили предложенията да се ограничат кешовите разплащания в страната и за увеличаване на санкциите за укриване на обороти и неиздаване на касови бележки.