Пи изведеният брутен вътрешен продукт (БВП) през второ тримесечие на 2003 г. възлиза на 7 971 100 000 лева по текущи цени, сочат предварителните оперативни данни на Националния статистически институт (НСИ). На човек от населението се падат 1013 лв. от стойностния обем на показателя. При среден за тримесечието валутен курс от 1,721 лв. за щатски долар, БВП възлиза на 4 630 500 000 долара и съответно 588 долара на човек от населението.

Спрямо второ тримесечие на 2002 г. реалният обем на БВП е с 4,4 на сто повече.

Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност възлиза на 6 948 600 000 лв. по текущи цени. Преизчислена в съпоставими цени, добавената стойност се е увеличила с 4,4% спрямо съответния период на м.г.

Стопанските субекти от обществения сектор създават 27,3 на сто от добавената стойност за икономиката. Повече от 2,5 пъти е по-голям приносът на частния сектор, който създава 72,7% от добавената стойност. Темпът на физическо изменение на добавената стойност на обществения сектор е отрицателен - минус 6,4 на сто спрямо второ тримесечие на 2002 г. Спрямо същия период частният сектор бележи реално увеличение с 8,9%.

В отрасловата структура на икономиката най-голямо е нарастването на добавената стойност, реализирана от индустриалният сектор - от 29,3 на сто през второ тримесечие на 2002 г. тя достига 31,1 на сто през второ тримесечие на 2003 г. Това представлява увеличение от 1,8 процентни пункта. Нараства и относителният дял на добавената стойност, реализирана от икономическите единици в сферата на услугите - от 60,2 на сто през второ тримесечие на 2002 г. на 60,5% през същото тримесечие на 2003 г. С 2,1 процентни пункта намалява относителният дял на аграрния сектор в общата добавена стойност и от 10,5 на сто остава на равнище от 8., на сто през второ тримесечие на 2003 г.

За индивидуално потребление на населението се изразходват 80,8% от произведения БВП, което е с 2,7 процентни пункта повече от съответното тримесечие на 2002 г. Реалното увеличение на инвестициите (бруто капиталообразуване в основен капитал) с 19,6 на сто определя нарастващ относителен дял на тази категория до ниво от 21,4% от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е отрицателно. Вносът на стоки и услуги надвишава с 1 030 800 000 лв. стойностния обем на износа. За този период обемът на външнотърговския стокооборот е нараснал с 21,5%. Износът на стоки и услуги е нараснал с 11,7 на сто, докато увеличението на вноса спрямо съответното тримесечие на м.г. е 18,4%.

За полугодието на настоящата година БВП достига номинален стойностен обем от 15 265 200 000 лв. Преизчислен в долари при среден за полугодието валутен курс от 1,772 лв. за долар възлиза на 8 614 800 000 долара. На човек от населението се падат 1940 лв. от обема на показателя, или 1095 долара. В реално изражение БВП нараства спрямо първото полугодие на 2002 г. с 4,1 на сто.

Добавената стойност, реализирана от субектите на националната икономика, възлиза на 13 196 000 000 лв. Реалният стойностен обем на показателя е с 4,2% по-висок от този достигнат през полугодието на 2002 г.

Частният сектор създава 71,9% от добавената стойност в икономиката и отбелязва реално увеличение от 7,8% спрямо полугодието на 2002 г. Предприятията и институциите от обществения сектор реализират с 4,4 на сто по-малко добавена стойност, отколкото през същия период на предходната година.

В отрасловата структура на икономиката индустриалният сектор създава 31,8% от добавената стойност, което е с 1,9 на сто по-голям обем добавена стойност в сравнение с първите шест месеца на 2002 г. и бележи реално увеличение от 6,7%. Секторът на услугите бележи реално увеличение от 3,6 на сто, като намалява незначително относителния си дял в добавената стойност - от 61% на сто през полугодието на 2002 г. до 60,7% през същия период на 2003 г. Аграрният сектор съкращава производствената си активност и през периода добавената стойност реално намалява с 0,7 на сто спрямо шестмесечието на 2002 г.

От категориите на крайно използвания БВП, инвестициите в основен капитал нарастват реално с 18% сто и достигат относителен дял от 19,1% в общия обем на БВП. Индивидуалното потребление на населението нараства със 7,2 на сто. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е негативно - минус 1 720 200 000 лв.

Външнотърговският баланс се формира в резултат на нарастващи реални стойностни обеми на вноса и износа на стоки и услуги. Индексът на физически обем на вноса на стоки и услуги е по-висок от този на износа с 3,7 процентни пункта - вносът нараства с 16,3 на сто, а износът с 12,6%.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кораб е ударен от неизвестен снаряд в Ормузкия проток

Кораб е ударен от неизвестен снаряд в Ормузкия проток

Свят Преди 1 минута

Това съобщи британска морска агенция и посочи, че няма жертви

Депутатите решиха: Директорът на НСлС вече няма да е заместник главен прокурор

Депутатите решиха: Директорът на НСлС вече няма да е заместник главен прокурор

България Преди 12 минути

Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за съдебната власт и нови правила за избора на инспектората към ВСС

Мъж държал съпругата си под ключ и я тормозел повече от година, настаниха го в психиатрия

Мъж държал съпругата си под ключ и я тормозел повече от година, настаниха го в психиатрия

България Преди 1 час

Жената е заявила, че в продължение на повече от една година е била подложена на постоянен физически и психически тормоз, като е била и системно заключвана в семейното жилище

Моден триумф за 35 долара: Зендая взриви Париж с тениска от eBay вместо скъпа рокля

Моден триумф за 35 долара: Зендая взриви Париж с тениска от eBay вместо скъпа рокля

Любопитно Преди 1 час

Зендая взриви червения килим в Париж, като облече уголемена винтидж тениска на Спайдър-мен, купена от eBay за едва 35 долара. В комбинация с обувки Louboutin, визията ѝ доказа, че истинският стил не изисква милиони и подпали нова модна вълна

Да помогнем на малката Вики да живее: Шумен се връща в 90-те за една благородна кауза

Да помогнем на малката Вики да живее: Шумен се връща в 90-те за една благородна кауза

България Преди 1 час

С диагноза невробластом IV стадий Вики има нужда от незабавно лечение в чужбина, за да оцелее. Малкият герой има нужда от спешно лечение в чужбина, за да има шанс да живее

По следите на изгубеното куче

По следите на изгубеното куче

Любопитно Преди 2 часа

Сигурно всеки притежател на домашен любимец е преживял поне веднъж тревогата на голямото търсене. Но какво да правим, когато часовете се превърнат в дни, а дните - в седмици? Когато кучето ти е възрастен, глух лабрадор с болни стави, изгубен в планината?

Внимание, туристи: Затварят околовръстното на Солун и в двете посоки през уикенда

Внимание, туристи: Затварят околовръстното на Солун и в двете посоки през уикенда

Свят Преди 2 часа

Движението ще бъде спряно и в двете посоки в района на Пилея – Панорама заради строеж, а трафикът ще се пренасочва по обходни маршрути

DARA става новото лице на България пред света

DARA става новото лице на България пред света

Любопитно Преди 2 часа

Победителката от „Евровизия 2026“ става част от мащабна рекламна кампания на Министерството на туризма. Звездата ще представи пред милиони хора по света красотата на България, емблематични места като Белоградчишките скали и родната си Варна

Луис Хамилтън и Колман Доминго на звездния първи ред на ревюто на Ralph Lauren в Милано

Луис Хамилтън и Колман Доминго на звездния първи ред на ревюто на Ralph Lauren в Милано

Любопитно Преди 3 часа

На Седмицата на модата в Милано Ralph Lauren представи стилна мъжка колекция, съчетаваща класика и модерност, която привлече редица знаменитости, сред които Луис Хамилтън и Колман Доминго, превръщайки събитието в истински моден празник

<p>Връщат ни към 1995 г.: Опозицията сравни Бюджет 2026 с времето на Виденов (ОБЗОР)</p>

Връщат ни към 1995 г.: Опозицията сравни Бюджет 2026 с времето на Виденов

България Преди 3 часа

Формациите в парламента сравниха проекта с политиките от времето на Жан Виденов и разкритикуваха остро заложения дефицит от 5,7% като риск за финансовата стабилност

Отстраниха директора на НДК

Отстраниха директора на НДК

България Преди 3 часа

Това обяви по време на заседание на парламентарната комисия по култура и медии ресорният министър Евтим Милошев

Андрей Гюров атакува властта: Бюджет 2026 е оръжие срещу бъдещето

Андрей Гюров атакува властта: Бюджет 2026 е оръжие срещу бъдещето

България Преди 3 часа

Според него финансовата рамка отлага трудните решения, подкопава доверието на инвеститорите и прехвърля тежестта към бъдещето

Радио Витоша е най-слушаната станция в София за април 2026 г.

Радио Витоша е най-слушаната станция в София за април 2026 г.

Любопитно Преди 3 часа

Според официалното изследване станцията достига до най-много уникални слушатели в целевата група 15-69 години в София на дневна, седмична и месечна база, като едновременно с това заема първо място по аудиторен дял в столицата

<p>Евростат: Цените в България са сред най-ниските в Европа</p>

Евростат: Потребителските цени в България са с около 40% под средното за ЕС

България Преди 3 часа

Страната ни е сред най-евтините в Европа, но ценовите равнища не отразяват покупателната способност

<p>Назоваха двете най-опасни напитки през лятото</p>

Капан в жегите: Назоваха двете най-опасни напитки през лятото

Любопитно Преди 3 часа

Британски лекари предупреждават, че консумацията на две конкретни напитки по време на екстремни жеги може критично да дехидратира тялото и да съсипе качеството на съня през нощта

Нов тежък пътен инцидент с камион, образува се задръстване на автомагистрала „Струма“

Нов тежък пътен инцидент с камион, образува се задръстване на автомагистрала „Струма“

България Преди 3 часа

След катастрофата в участъка се е образувало сериозно задръстване