В сички ремонти по пътищата от София към морето ще приключат до края на юни, заяви изпълнителният директор на агенция "Пътища" Веселин Георгиев.
Обсъждат се варианти за отклоняване на камионите от отсечката Стара Загора - Сливен - Бургас, по която стават много катастрофи. Това бе поискано от апелативния прокурор на Пловдив Росен Димов, който призова преди няколко дни гражданите да съдят агенция "Пътища" за дупките по шосетата.
Националният борд по туризъм настоява тежките камиони да се отклоняват от туристическите маршрути през целия сезон. И най-блестящата рекламна кампания не може да компенсира хаоса по пътищата, липсата на маркировка или указателни табели, се казва в призива на борда.
В края на юни ще бъде пусната в експлоатация най-новата отсечка от автомагистрала "Тракия" от Оризово до Чирпан.
Участъкът е с дължина 17 км. На 30 септември се очаква да бъде открита и частта от Карнобат до Бургас, която е дълга 35 км. Заедно с нея ще бъде завършен и 9-километровият обходен път на Карнобат.
Веселин Георгиев каза също, че Обединение "Юг", включващо - ГБС "Инфраструктурно строителство", "СК-13-Пътстрой" АД и "Главболгарстрой" АД, е избрано да изпълнява строителството на отсечка 4,7 км от южната дъга на Околовръстното шосе на София от пътния възел Бояна до разклона за кв. Симеоново.
В следващите 2 месеца ще текат отчуждителните процедури на имотите, през които ще мине модернизираният път. Предстои процедура за избор на проектанти и за останалите отсечки от южната дъга на Околовръстния път. Вероятно строителните работи по тях ще започнат през 2007 г. До края на годината ще бъде пусната 1,7 км. отсечка от околовръстното в района на Камбаните. В същия срок ще бъде завършен и ремонтът на пътя до село Бистрица.
Околовръстния път на София е един от най-натоварените в страната - по него преминават над 21 000 автомобила за денонощие. За сравнение, най-високият трафик, регистриран по магистрала "Тракия", е 16 928 коли за денонощие, а по "Хемус" - 14 507. Южната дъга вече не е околовръстен път и е вътрешен булевард на София, защото от двете й страни има застрояване, което продължава интензивно.
Австрийската фирма "Щрабаг" усилено ремонтира пътя Монтана - Видин, който пропадна неотдавна, като излива по 2 хил. тона асфалт, каза Георгиев. Но той се оплака от фирмата "Алпине Майредер", които работи по шосето от София към Калотина.