Ф ренският Сенат прие на първо четене закона за имиграцията, по-известен във Франция като "Закона на Саркози" и темата бе коментирана от повечето всекидневници.
Материалът от първа страница на "Монд" е озаглавен "Гражданска мобилизация срещу експулсирането на деца". Въпреки че вътрешният министър Никола Саркози обеща да уреди всеки отделен случай на семейства, чиито деца са застрашени от експулсиране, мобилизацията продължава.
Вестникът разказва за майка на три деца на име Валери Траншанд, която на два пъти е поемала под крилото си малолетни, криещи се от закона. Гражданско неподчинение ли е това, пита се изданието.
"Трябва да уважаваме законите, но не и които и да било закони. Като върша това, аз чувствам, че помагам на човек, попаднал на улицата, не се чувствам като някоя бунтовничка. Просто следвам съвестта си", казва Траншанд през "Монд".
Темата на "Фигаро" е убийството на самопровъзгласилия се за президент чеченски терорист. Според руските медии Абдул Халим Садулаев е бил убит по време на специална операция в град, източно от столицата Грозни.
Полицията е получила информация, позволяваща й да локализира местонахождението на лидера на бунтовниците, след което да го убие, тъй като той е оказал съпротива.
Името на наследника на Седулаев бе веднага провъзгласено - терористът Доку Умаров. Първоначално той бе "назначен за вицепрезидент" на чеченските екстремисти, но след потвърждаването на новината за смъртта на досегашния политически водач на екстремистите, от днес "президент на чеченската република" става той.
Франция е една от европейските страни, които прилагат най-строги наказания за употребата на наркотици.
През 1976 г. редица подстрекатели, чрез посредничеството на френския в. "Либерасион", оправили апел за тоталното легализиране на канабиса, употребата му, притежанието и дори културата му на територията на Франция.
През 1993 г. Организацията за информация и изследване на канабиса решава да организира първия международен ден на информацията за канабиса и призовава всички млади французи и пушачи да вземат участие. Оттогава всяка година този ден се отбелязва на 18 юни, точно в 18 ч.
Три десетилетия по-късно Зелената партия призова в комюнике да не се наказва употребата на канабис, както и хората, употребяващи други наркотици да не бъдат преследвани от закона, пише "Нувел Обсерватьор".
Време е да спрем с това лицемерие: вкарването на хиляди младежи в затвора няма да даде отговор на проблема, се казва още в комюникето на зелените.
"Либерасион", публикувал първият апел за легализиране през 1976 г., също пише по темата, като цитира президента на Организацията за информация и изследване на канабиса, който казва:
"За 30 години много неща се промениха, научих много неща, промениха се възприятията ми, начинът, по който се забавлявам. Това обаче не ми пречи да заставам твърдо зад позицията да не се инкриминират онези, които вредят единствено на себе си."