Б арабанистът на легендарната българска група ФСБ Петър Славов почина на 66 години. Той бе един от основателите й и дълги години неин мениджър.

Музиката му няма да ни липсва може би заради многобройните му записи, но очарователното присъствие и тънкият усет към изкуството и леко присмехулният поглед - много, казваха опечалените му колеги и приятели.

По думите им той винаги ще остане не само един изключителен музикант, един от първите истински музикални мениджъри, но и очарователна и обичана личност в артистичния живот на България.

Петър Славов е роден на 13 август 1941 г. На сцената е от 15-годишна възраст. Преминава през школата на Джаза на оптимистите, свири с различни джаз формации. Смятан е за най-младото и ярко попълнение на най-желаната и забранявана през 50-те и началото на 60-те музика у нас.

През 1965 г. става първли барабанист на "Джаз фокус 65" заедно с пианиста Милчо Левиев, флейтиста Симеон Щерев-Банана и басиста Любомир Мицов. Този състав и до днес остава легенда в българската музика.

През 1967 г. "Джаз фокус 65" представя за първи път българския джаз пред света на фестивала в Монтрьо, където нашите музиканти печелят престижната награда на критиката.

Професионалният път на Петър Славов го среща на една сцена с Гери Бъртън, Лий Кониц, Стив Слалоу, Декстър Гордън, Рой Хейнс, Пат Метини, Дизи Гилеспи, с някои от които поддържа приятелство години наред след това.

В периода 1970-1971 г. е барабанист на "Сребърните гривни", а през 1979 г. се присъединява към една от най-професионалните рок групи у нас - Формация студио "Балкантон" - ФСБ.

ФСБ се сформира през 1976 г. Музикантите свирят прогресив рок, а песните им са любими на няколко поколения. Останалите са Румен Бояджиев - вокалист и синтезатори, Константин Цеков - вокалист и клавишни, Иван Лечев - китарист и цигулка, Александър Бахаров - баскитарист до 1983 г., последван от Ивайлo Крайчовски.

Петър беше много щастлив, че синът му Петър Славов-младши също е музикант и е отдаден на джаза - контрабасист, който учеше и свири в САЩ.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ирански медии: САЩ отправят "прекомерни изисквания" по отношение на Ормузкия проток

Ирански медии: САЩ отправят "прекомерни изисквания" по отношение на Ормузкия проток

Свят Преди 7 часа

Въпросът за Ормузкия проток "е една от темите, по които има сериозни разногласия"

МВнР издаде предупреждение за българите в Ирландия заради продължаващите протести

МВнР издаде предупреждение за българите в Ирландия заради продължаващите протести

България Преди 7 часа

Препоръчва се на българите, намиращи се на територията на Ирландия или планиращи пътуване до страната, да спазват указанията на местните власти и да планират повече време за придвижване

България се готви за Великден: Храмовете очакват хиляди за посрещането на Възкресение

България се готви за Великден: Храмовете очакват хиляди за посрещането на Възкресение

България Преди 8 часа

За безопасността и сигурността около храмовете в страната, полицията наложи специални мерки

Увеселително влакче дерайлира във Виена, петима ранени

Увеселително влакче дерайлира във Виена, петима ранени

Свят Преди 9 часа

Инцидентът се е случил на атракцион, известен като „Влакчето на джуджетата“, който е особено популярен сред по-малките деца, тъй като няма завои или екстремни наклони

Защо в ресторантите в България е толкова скъпо?

Защо в ресторантите в България е толкова скъпо?

България Преди 9 часа

Ресторантьорите отново искат 9% ДДС на фона на обществено недоволство

„Не ми харесва“: Сабрина Карпентър влезе в остър конфликт с фен на Coachella

„Не ми харесва“: Сабрина Карпентър влезе в остър конфликт с фен на Coachella

Любопитно Преди 10 часа

Сабрина Карпентър предизвика вълна от полярни реакции на Coachella, след като прекъсна фен, пеещ йодъл. Докато едни я обвиниха в липса на културна чувствителност, други защитиха звездата заради шума на сцената и сценичното напрежение

САЩ започнаха „разчистване“ на Ормузкия проток

САЩ започнаха „разчистване“ на Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Ходът цели отваряне на критичния за петрола маршрут на фона на тежки икономически трусове и преговори в Исламабад

Датата и мястото на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси са "разкрити"

Датата и мястото на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси са "разкрити"

Любопитно Преди 12 часа

Тейлър Суифт и Травис Келси планират лятна сватба в Ню Йорк на 3 юли, съобщават източници. След месеци на спекулации за имението им в Роуд Айлънд, двойката изглежда е заложила на мегаполиса, докато близките им запазват детайлите в пълна тайна

Започнаха мирните преговори между САЩ и Иран в Исламабад

Започнаха мирните преговори между САЩ и Иран в Исламабад

Свят Преди 12 часа

В разговорите участват пакистански посредници, като не е ясно дали делегациите от Вашинтон и Техеран се срещат директно или комуникират чрез посредниците

Патриарх Даниил

Патриарх Даниил с великденско послание за надежда и мир в смутните времена

България Преди 13 часа

Думата „Пасха“ означава преминаване – преминаваме от тлението към нетлението, от смъртта към живота, от греха към спасението, от временното към вечното

След 30 години: Марая Кери се разделя с легендарния си мезонет в Ню Йорк за $27 милиона

След 30 години: Марая Кери се разделя с легендарния си мезонет в Ню Йорк за $27 милиона

Любопитно Преди 13 часа

Имотът в „Трайбека“, станал известен с епизода на MTV Cribs, разполага с 8 спални и панорамна гледка към Манхатън. Това е първа продажба на жилището от близо 30 години насам

Румънка шофира със 176 км/ч, „за да не ѝ изгорят козунаците“

Румънка шофира със 176 км/ч, „за да не ѝ изгорят козунаците“

Свят Преди 13 часа

Жената е била глобена 1800 леи (около 360 евро), а шофьорската ѝ книжка е отнета за срок от четири месеца

Двама задържани в Търговище с 12 000 евро и списъци с имена

Двама задържани в Търговище с 12 000 евро и списъци с имена

България Преди 14 часа

Ст. комисар Михайлов каза, че нарушението е във връзка с предстоящите парламентарни избори на 19 април

На Велика събота: Отслужиха Василиева литургия в София

На Велика събота: Отслужиха Василиева литургия в София

България Преди 14 часа

С благословението на българския патриарх Даниил светата литургия бе възглавена от Браницкия епископ Йоан - първи викарий на Софийския митрополит, който съслужи с храмовото духовенство и с дякони

Чудото се случи! Благодатният огън слезе на Божи гроб в Йерусалим

Чудото се случи! Благодатният огън слезе на Божи гроб в Йерусалим

България Преди 15 часа

Всяка година на Велика събота погледите на милиони православни християни се насочват към Храм на Божи гроб – мястото, където според християнската традиция се извършва едно от най-значимите религиозни събития: слизането на Благодатния огън

Протестите в Ирландия

Ирландия пред горивен колапс: Протести спряха рафинерия и доставки

Свят Преди 15 часа

Блокадите на ирландската нефтена инфраструктура, предизвикани от повишението с повече от 20% на цените на дизела от началото на войната на САЩ срещу Иран, създадоха много тежка ситуация, която ще причини щети на икономиката, заяви премиерът Михол Мартин