М инимална глоба от 50 евро за хвърлен фас или плюене на публично място предвижда законът за обществена чистота, който влезе в сила от днес в Македония.

Според текстовете на закона, тя ще се плаща в случаите, когато на обществени места се задоволяват физиологични нужди, хвърля се хартия, фасове, дъвки, амбалаж, отпадъци от растения, пясък, стари предмети от домакинството.

Строги наказания са предвидени и за палене и за горене на боклук, за оставяне на "фекални отпадъци" от домашни любимци и за изхвърляне на мъртви животни в контейнерите за събиране на смет.

Санкции ще има и за онези собственици, които паркират колите си на по-малко от 10 м от контейнерите, но и за всички, които на публично място пасат животни, хвърлят боклук от етажите на жилищните блокове или лепят плакати на публично място.

За изхвърлянето на смет е предвидена глоба от 3000 до 4000 евро за юридически лица и от 50 евро за физически лица.

Законът задължава организаторите на масови прояви да събират сметта, оставена след тях. В противен случай глобата е от 2000 до 3000 евро.

Такава е санкцията и за собственици или управители на обществени обекти, които не поставят кошчета за хвърляне на отпадъците или не са осигурили чисти тоалетни в заведението с тоалетна хартия и задължителни апарати за сушене на ръцете. В тези случаи глобата е за отговорниците и е в рамките на 1000 до 5000 евро.

Като новост в закона за обществената чистота се отчита създаването на института на комуналните инспектори, които ще се грижат за спазване на изискванията за обществен ред.

Те трябва да имат най-малко средно специално образование и ще имат право да определят и събират глобата на място.

Заедно с това правата на защитници на обществената чистота и хигиена получи и македонската полиция. Властите оправдават намесата на униформените служители в необичайната за тях дейност с недостатъчния брой комунални инспектори.

За поддържането на чистота ще се плаща допълнителна такса, чийто размер трябва да бъде определен от всяка от общините. Сумата ще бъде включена в месечните сметките за събиране на сметта.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 8 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 8 часа

Шестима други са били ранени

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 9 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 10 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 10 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 11 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 11 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви организация в България за терористична

Русия обяви организация в България за терористична

Свят Преди 11 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 12 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 12 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 12 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 12 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 13 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 13 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“