Г рупа мормони нахлуха днес сутринта в православния храм "Св. Св. Кирил и Методий" в центъра на Бургас. Те са искали да проповядват на гражданите по време на литургията за големия християнски празник Спасовден.

Между отец Захарий, дългогодишен свещеник в храма, и мормонските пастори е възникнал скандал пред очите на десетките миряни. Отецът е подал жалба в полицията.

Мормоните раздавали брошури и книжки и приканвали миряните в православната църква да последват тяхната вяра.

Двама от присъстващите насила ги извели от храма, като замалко инцидента не завършил със саморазправа, съобщиха днес от Бургаската полиция.

Състоя се и специална пресконференция, спешно свикана от отец Захарий.

"Убеден съм, че това е тяхно умишлено и съзнателно агресивно поведение, което те проявиха в храма за пореден път, като целта им бе създаване на религиозна враждебност и нетърпимост.

Мормонските представители официално нарушиха религиозната свобода на православните християни, граждани на Република България, а толерантността на българското православие е неправилно тълкувано в публичното пространство като примирение с наглостта на чуждите нетрадиционни религиозни вероизповедания", каза той.

Отец Захарий е изпратил уведомление до директора на Областна дирекция "Полиция", до териториална дирекция "Национална сигурност"-Бургас, до кмета на община Бургас, до Главна прокуратура- София, до посолството на САЩ в София, до председателя на Комисията по правата на човека и вероизповеданията към Народното събрание, до министър-председателя, националния омбудсман, председателя на комисията за защита срещу дискриминацията и директора на Дирекция "Вероизповедания" при Министерския съвет на страната.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Алекс Раева: Това е най-добрият сезон на “Като две капки вода” досега

Алекс Раева: Това е най-добрият сезон на “Като две капки вода” досега

Любопитно Преди 46 минути

От сцената на “Като две капки вода” до майчинството, Слави Трифонов и дивите 4000 гмуркания - Алекс Раева разказва всичко

Домът на една първа дама: Какво се случи с апартамента на Джаки Кенеди на Пето авеню

Домът на една първа дама: Какво се случи с апартамента на Джаки Кенеди на Пето авеню

Любопитно Преди 1 час

Домът на Джаки Кенеди на Пето авеню, закупен през 1964 г. за 200 000$, бе изцяло обновен след смъртта ѝ и продаден за 32 млн. $ на Глен Дъбин, оставайки и до днес обект на огромен обществен интерес и филмови възстановки

Смъртта на "Ел Менчо" окупира вестникарските заглавия в Мексико

Еротичен модел отрича да е виновна за смъртта на "Ел Менчо"

Свят Преди 1 час

„Искам да заявя абсолютно ясно: нямам нищо общо с тази ситуация“, написа Мария Хулиса

Полицията спря водач без книжка с шипове след гонка

Полицията спря водач без книжка с шипове след гонка

България Преди 1 час

Той отказва да му бъде извършена проверка за употреба на наркотични вещества

НАСА проговори за историческата евакуация от МКС след седмици догадки

НАСА проговори за историческата евакуация от МКС след седмици догадки

Свят Преди 1 час

„Благодарение на тяхната бърза реакция и напътствията на нашите полетни хирурзи от НАСА, състоянието ми бързо се стабилизира“, пише астронавтът

,

Шеф-мечта: Китайски милионер раздаде 26 млн. долара бонуси по време на фирмен банкет

Любопитно Преди 1 час

Докато повечето служители се надяват на скромна 13-а заплата, един китайски бос реши да сподели 70% от годишната си печалба със своите работници. Сцената на банкета напомняше на филм, а служителите си тръгнаха с цели пачки в ръце

КЗП влезе в трите електроснабдителни дружества

КЗП влезе в трите електроснабдителни дружества

България Преди 2 часа

КЗП ще бъде безкомпромисна в прилагането на закона

Спрете да правите това с лицето си, много е вредно

Спрете да правите това с лицето си, много е вредно

Любопитно Преди 2 часа

Черните точки може да изглеждат като незначителен проблем, но те са най-честата причина за увреждане на кожата

Професор от Оксфорд обясни защо интернет не спира да плаче за маймунката Пънч

Професор от Оксфорд обясни защо интернет не спира да плаче за маймунката Пънч

Свят Преди 2 часа

От майчиното отхвърляне при раждането до намирането на утеха в плюшена играчка, чиято мека текстура стана негова емоционална опора, Панчи-кун – бебе макак в зоопарка Ичикава близо до Токио – се превърна от просто поредното уязвимо животно в глобален емоционален феномен

ЕЦБ отчете загуба от 1,3 млрд. евро за 2025 г.

ЕЦБ отчете загуба от 1,3 млрд. евро за 2025 г.

Свят Преди 2 часа

Поради това няма да бъде извършено разпределение на печалба към националните централни банки

Народът е уморен, но управляващите в Скопие търсят външен враг: Тежък доклад за РСМ в ЕП

Народът е уморен, но управляващите в Скопие търсят външен враг: Тежък доклад за РСМ в ЕП

Свят Преди 3 часа

Докладчикът на ЕП за Северна Македония се надява правителството в Скопие да не пропуска възможността за напредък в преговорите с ЕС

Доналд Тръмп

Колко време може да говори Тръмп, без да обиди някого - отговорът изненада всички

Свят Преди 3 часа

Вашингтонски бар предложи безплатна бира до първата хаплива реплика на президента – резултатът изненада всички

<p>61% от американците смятат, че Иран &quot;е враг&quot; за САЩ</p>

Проучване: Повечето американци смятат Иран за враг

Свят Преди 3 часа

Около 30% от запитаните са „умерено“ обезпокоени, а едва 20% са „неособено“ обезпокоени или „изобщо не са обезпокоени“

Битка за имоти – две семейства в невиждано състезание

Битка за имоти – две семейства в невиждано състезание

Любопитно Преди 3 часа

Не пропускайте старта на „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive“ тази събота от 20:00 ч. по NOVA