Цяла плеада от български и световни джаз звезди, способни да задоволят и най-претенциозния музикален вкус, се изявяват на софийска сцена в тазгодишното издание на фестивала "София джаз пик", който продължава близо два месеца.

Хедлайнъри в амбициозната програма са една от най-успешните европейски фънк-фюжън формации "Мецофорте", която гостува за втори път у нас.

Музикантите, които свирят заедно от 15-годишни, "разчупват леда"

на крайно изолираната дотогава музикална култура на родната си Исландия със своята мелодична музика, изпълнена с положителна енергия. Групата предизвиква истински фурор във Великобритания още през 1983 г. с "Garden Party".

През годините "Мецофорте" са изнасяли концерти в над 30 страни из целия свят и са участвали в десетки джаз фестивали. Дискографията им включва 11 албума, последният от които "Forward Motion" (2004 г.)

Преди тях американския барабанист Питър Ърскин (PeterErskine.com) ще излезе на сцената заедно с пианиста Милчо Левиев, с когото често са работили заедно през годините.

В рамките на "София Джаз Пик 2006" публиката ще ги чуе още с "вокалната перла на Балканите" Вики Алмазиду (VickyAlmazidu.com) и гръцкия басист Йотис Киортцоглу (YiotisKiourtsoglou.gr) - който миналата година свири с гръцкото джаз трио "Хюмън тъч", - в изпълнение на авторски

композиции на Ърскин и Левиев, както и на традиционна гръцка и българска музика.

Професионалната кариера на Питър Ърскин се свързва най-вече с групата "Уедър Рипорт" (Binkie.net), с които записва пет албума, включително "8.30", спечелил награда "Грами". Работил е с величини като Пат Матини, Ян Гарбарек, Чик Къриа, "Степс ахед".

Богатата му дискография включва 12 солови проекта, а през последните години музикантът търси нови предизвикателства, композирайки за танцови спектакли, театър и анимация.

Питър Ърскин е консултант в лондонската Кралска музикална академия. Печелил е седем пъти наградата на читателите на сп. "Modern Drummer Magazine" в категорията за джаз барабанист и е удостоен с докторска степен по музика от колежа в Бъркли.

Майсторът на фънка Мейсио Паркър

ще се изявява на българска сцена заедно с 12-членната си формация. Саксофонистът започва кариерата си като ръководител на брассекцията на Джеймс Браун.

През годините Мейсио е работил още с Рей Чарлсз Кийт Ричардс, "Дейв Матюс бенд", Принс, "Ред хот чили пепърс". Казват, че музиката му води публиката до екстаз и може да накара и най-сериозния банкер да се разтанцува лудо.

Легендата на френската сцена Мишел Льогран

е кулминацията на тазгодишната програма. Виртуозният джаз и класически пианист, композитор на филмова музика и диригент, закрива фестивала заедно с оркестъра на "Класик ФМ радио".

Льогран е композирал музиката за повече от 200 филма и е издал над 100 албума. Носител е на три "Оскара" за филмова музика и пет награди "Грами". Автор е на вечни мелодии от филмите "Един мъж и една жена", "Шербургските чадъри", "Аферата Томас Краун", "Госпожиците от Рошфор".

Първият му албум "I love Paris" е един от най-успешно продаваните инструментални албуми, реализирани някога. Работил е с Морис Шевалие, Майлс Дейвис, Едит Пиаф, Джони Матис, Сара Вон, Стен Гетс, Арета Франклин, Рей Чарлз, Артуро Сандовал и много др.

Това обаче не е всичко.

В рамките на "София джаз пик 2006" предстои среща и с един от миналогодишните гости на фестивала - Петер Херболцхаймер, първият изпълнител на джаз-фънк и фюжън парчета с бигбенд. Композитор и диригент, той създава абсолютно нов оркестров стил, като успява да привлече към джазовата публика и феновете на рока.

Придавайки по-голям акцент на духовите и ритмичните секции, музикантът "постига звук, който пристрастява". През годините в оркестъра му са свирили солистите Арт Фармър, Нилс Петерсен, Стан Гец, Тутс Тилеманс, Клар Тери, Джери Мълиган.

България се представя на фестивала от Милчо Левиев, оркестъра на "Класик ФМ радио" и група "Булгара". Публиката ще чуе отново и "София джаз пик бенд" с ръководител Ангел Заберски-син.

В програмата са още германците от "Вон Шпар", бивши членове на легендарната група "Оливър Туист", саксофонистът Петер Венигер и чешкото дуо "Крампъл-Лишка".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ирански медии: САЩ отправят "прекомерни изисквания" по отношение на Ормузкия проток

Ирански медии: САЩ отправят "прекомерни изисквания" по отношение на Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

Въпросът за Ормузкия проток "е една от темите, по които има сериозни разногласия"

МВнР издаде предупреждение за българите в Ирландия заради продължаващите протести

МВнР издаде предупреждение за българите в Ирландия заради продължаващите протести

България Преди 3 часа

Препоръчва се на българите, намиращи се на територията на Ирландия или планиращи пътуване до страната, да спазват указанията на местните власти и да планират повече време за придвижване

България се готви за Великден: Храмовете очакват хиляди за посрещането на Възкресение

България се готви за Великден: Храмовете очакват хиляди за посрещането на Възкресение

България Преди 5 часа

За безопасността и сигурността около храмовете в страната, полицията наложи специални мерки

Увеселително влакче дерайлира във Виена, петима ранени

Увеселително влакче дерайлира във Виена, петима ранени

Свят Преди 5 часа

Инцидентът се е случил на атракцион, известен като „Влакчето на джуджетата“, който е особено популярен сред по-малките деца, тъй като няма завои или екстремни наклони

Защо в ресторантите в България е толкова скъпо?

Защо в ресторантите в България е толкова скъпо?

България Преди 6 часа

Ресторантьорите отново искат 9% ДДС на фона на обществено недоволство

„Не ми харесва“: Сабрина Карпентър влезе в остър конфликт с фен на Coachella

„Не ми харесва“: Сабрина Карпентър влезе в остър конфликт с фен на Coachella

Любопитно Преди 6 часа

Сабрина Карпентър предизвика вълна от полярни реакции на Coachella, след като прекъсна фен, пеещ йодъл. Докато едни я обвиниха в липса на културна чувствителност, други защитиха звездата заради шума на сцената и сценичното напрежение

САЩ започнаха „разчистване“ на Ормузкия проток

САЩ започнаха „разчистване“ на Ормузкия проток

Свят Преди 7 часа

Ходът цели отваряне на критичния за петрола маршрут на фона на тежки икономически трусове и преговори в Исламабад

Датата и мястото на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси са "разкрити"

Датата и мястото на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси са "разкрити"

Любопитно Преди 8 часа

Тейлър Суифт и Травис Келси планират лятна сватба в Ню Йорк на 3 юли, съобщават източници. След месеци на спекулации за имението им в Роуд Айлънд, двойката изглежда е заложила на мегаполиса, докато близките им запазват детайлите в пълна тайна

Започнаха мирните преговори между САЩ и Иран в Исламабад

Започнаха мирните преговори между САЩ и Иран в Исламабад

Свят Преди 9 часа

В разговорите участват пакистански посредници, като не е ясно дали делегациите от Вашинтон и Техеран се срещат директно или комуникират чрез посредниците

Патриарх Даниил

Патриарх Даниил с великденско послание за надежда и мир в смутните времена

България Преди 9 часа

Думата „Пасха“ означава преминаване – преминаваме от тлението към нетлението, от смъртта към живота, от греха към спасението, от временното към вечното

След 30 години: Марая Кери се разделя с легендарния си мезонет в Ню Йорк за $27 милиона

След 30 години: Марая Кери се разделя с легендарния си мезонет в Ню Йорк за $27 милиона

Любопитно Преди 9 часа

Имотът в „Трайбека“, станал известен с епизода на MTV Cribs, разполага с 8 спални и панорамна гледка към Манхатън. Това е първа продажба на жилището от близо 30 години насам

Румънка шофира със 176 км/ч, „за да не ѝ изгорят козунаците“

Румънка шофира със 176 км/ч, „за да не ѝ изгорят козунаците“

Свят Преди 10 часа

Жената е била глобена 1800 леи (около 360 евро), а шофьорската ѝ книжка е отнета за срок от четири месеца

Двама задържани в Търговище с 12 000 евро и списъци с имена

Двама задържани в Търговище с 12 000 евро и списъци с имена

България Преди 10 часа

Ст. комисар Михайлов каза, че нарушението е във връзка с предстоящите парламентарни избори на 19 април

На Велика събота: Отслужиха Василиева литургия в София

На Велика събота: Отслужиха Василиева литургия в София

България Преди 10 часа

С благословението на българския патриарх Даниил светата литургия бе възглавена от Браницкия епископ Йоан - първи викарий на Софийския митрополит, който съслужи с храмовото духовенство и с дякони

Чудото се случи! Благодатният огън слезе на Божи гроб в Йерусалим

Чудото се случи! Благодатният огън слезе на Божи гроб в Йерусалим

България Преди 11 часа

Всяка година на Велика събота погледите на милиони православни християни се насочват към Храм на Божи гроб – мястото, където според християнската традиция се извършва едно от най-значимите религиозни събития: слизането на Благодатния огън

Протестите в Ирландия

Ирландия пред горивен колапс: Протести спряха рафинерия и доставки

Свят Преди 11 часа

Блокадите на ирландската нефтена инфраструктура, предизвикани от повишението с повече от 20% на цените на дизела от началото на войната на САЩ срещу Иран, създадоха много тежка ситуация, която ще причини щети на икономиката, заяви премиерът Михол Мартин