Д епутати от фракцията на "зелените" в Европейския парламент предложиха поправка към доклада на Джефри ван Орден, според която "българските власти да гарантират, че повече няма да бъдат създавани пречки за регистрацията на политическа партия на етнически македонци".

В България не съществува македонско малцинство, коментираха евронаблюдателите ни Мария Капон и Димитър Абаджиев в изявление относно поправката, предложена от евродепутатите Милан Хорачек, Елс де Хрун, Йост Лагендайк и Ангелика Беер.

Десните евронаблюдатели изпратиха протестно писмо, в което определят текста като намеса във вътрешните работи в България и настояват той да бъде оттеглен.

В левицата определиха предложението като несериозно и не допускат, че то ще бъде подкрепено с повече гласове. ДПС също е против предложения текст.

В коментар пред БТА външният министър Ивайло Калфин заяви, че България е страна по всички международни договорености за защита на човешките права и няма никакво основание да се вкарват поправки в доклада на Ван Орден за неизпълнение на задължения в тази  сфера.

Ние признаваме индивидуалните права на всеки български гражданин, включително правото му на самоопределение, и тези права са гарантирани от конституцията, така че няма никаква причина да се вкарват подобни поправки с мотив за защита на човешките права, изтъкна министър Калфин.

Причините за внасянето на предложението не са политически, а са единствено от гледна точка на защитата на човешките права, заяви Де Хрун пред БНР, като подчерта, че това не е нейна инициатива, но я е подкрепила от "принципни съображения".

Аз не държа на това, но щях да се проява като страхливка, ако не бях сложила подписа си под текста, заяви тя, отбелязвайки, че сега всички критики се насочват към нея само защото е известна и има ясна позиция.

Зам.-председателят на "Демократи за силна България" (ДСБ) Екатерина Михайлова предложи на правителството да изпрати в Брюксел декларацията, подписана през 1999 г. от тогавашните премиери на България и Македония Иван Костов и Любчо Георгиевски, в която се изключват всякакви подобни претенции.

След заседание на партийното ръководство тя обяви още, че Константин Димитров ще замести напусналия Димитър Абаджиев като евронаблюдател.

Евдокия Манева и проф. Димитър Камбуров ще отговарят за регионите, от които Абаджиев бе избран като народен представител - Велико Търново и Търговище.

Михайлова съобщи още, че ДСБ ще настояват още от утре в парламента да започнат консултации за избора на български евродепутати след пълноправното ни членство в ЕС.

Докладчикът за България в ЕП Джефри ван Орден отрече да е имал предвид удължаване на живота III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй", като е записал в последния си доклад препоръка за по-гъвкав подход по сроковете за затваряне на двата реактора.

Снощи при дискусиите по доклада във външната комисия бяха изразени редица мнения против тази формулировка, внесени бяха и предложения за нов текст, в който се настоява България да изпълни ангажимента си да затвори двата блока до края на годината.

Пред БНР Ван Орден обясни, че е искал само да формулира политическа позиция и не е призовавал за отсрочка.

"Определено не призовавам за каквито и да било отсрочки, защото това би било безполезно за всички засегнати страни.

Но все пак ние сме политици, не дипломати. Ние даваме политически сигнали, и този, който аз искам да изпратя, е за повече внимание към ядрената енергия.

В противен случай ще сме изцяло зависими от внос от Русия и от нестабилни райони в света - това важи и за България, и за Западните страни, и не мисля, че е добър вариант", обясни Ван Орден.

Предложението на две евродепутатки за 8-месечно отлагане на затварянето на реакторите въобще не беше обсъдено.

Ван Орден отхвърли твърденията, че докладът му е най-критичният досега.

Опитвам се да накарам българските власти да направят необходимото, за да избегнат предпазни клаузи, подчерта той и отрече в ЕП да се е формирало мнозинство за втвърдяване на подхода към България.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Пратеникът на Тръмп с поредица от срещи в Египет за примирието в Газа

Свят Преди 44 минути

В северния курортен град Ел Аламейн Къшнър разговаря с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси

,

Стотици мигранти протестираха в Сеута

Свят Преди 1 час

Протестиращите мигранти са част от между 5000 и 8000-те мигранти, останали в Сеута след миграционната вълна отпреди две седмици

"

АЕЦ “Козлодуй“ предприе допълнителни мерки във връзка с безпрецедентно ниското ниво на Дунав

България Преди 3 часа

Към днешна дата предприятието работи съгласно графика за електропроизводство.

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

Любопитно Преди 3 часа

След години на медиен натиск, онлайн тормоз и лични трагедии, поп звездата обяви, че се оттегля от сцената след десетте си концерта в зала „O2 Арена“. На първото си шоу тя загатна и за събирането си с бившия си приятел Рики Алварес

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

България Преди 3 часа

Произшествието затрудни движението в района на разклона за Бистрица

,

По-бързо от светлината? Вълнов феномен обърка физиката

Любопитно Преди 4 часа

Учени откриха, че интерференцията между директни и отразени вълни може да изпрати енергиен пик с двойно по-висока скорост. Ефектът работи под вода, но може да важи и за светлината във вакуум.

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Свят Преди 4 часа

Главата на Римокатолическата църкви осъди продължаващите атаки на израелски заселници срещу цивилни палестинци. От лятната си резиденция Папа Лъв XIV настоя за спешни действия от международната общност за създаване на две държави

,

Военният командир на САЩ приключи 10-дневна обиколка в Близкия изток

Свят Преди 4 часа

Последната спирка беше самолетоносачът „Ейбрахам Линкълн“

.

НАП разкри над 250 нарушения на търговци във Варненска област

България Преди 5 часа

Най-често търговците не издават касов бон

.

Звезда на „Байерн“ припадна на терена заради жегите в Германия

Свят Преди 5 часа

Джамал Мусиала вкара гол при победата с 3:1 срещу „Лайпциг“, но минути по-късно колабира на терена от 33-градусовата жега в Мюнхен. Халфът се възстанови бързо, но инцидентът предизвика сериозен уплах сред щаба на баварския гигант

.

Румъния сваля с 20% акциза върху дизела заради поскъпването на горивата

Свят Преди 5 часа

Решението влиза в сила от днес и ще действа до 31 август

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Свят Преди 5 часа

Делегация на „Хамас“ потвърди в Египет ангажимента си към мирната пътна карта от 15 точки на Доналд Тръмп. Палестинската групировка настоява за натиск върху Израел, а идната седмица Джаред Къшнър и Николай Младенов пристигат в региона

.

Най-големият пожар в историята на Белгия заплашва да премине в Германия

Свят Преди 5 часа

Огънят в природния резерват вече обхвана 3000 хектара, а километровият огнен фронт се придвижва към германската граница. Трудният терен, торфените блата и променливите ветрове затрудняват екипите от Белгия, Германия и Нидерландия

,

Българка с падълборд беше спасена и глобена в Гърция

България Преди 6 часа

Съобщава се, че жената е в добро здравословно състояние

НАТО: Дронът, свален над Румъния тази сутрин, вероятно е бил руски

НАТО: Дронът, свален над Румъния тази сутрин, вероятно е бил руски

Свят Преди 6 часа

Говорителят уточни, че детайлите около инцидента все още са в процес на разследване.