Ден след доклада на Международния червен кръст, според който негови представители са виждали с очите си малтретиране на иракски затворници от американци, сега дойде ред на Великобритания да попадне под огъня на "Амнести интърнешънъл", обвиняваща британски войници, че са убивали цивилни, без журтвите да ги заплашват с нещо, пише на първа страница френският "Фигаро". Тези обвинения са гибелни за Тони Блеър, чиято репутация на мъдър и далновиден държавник е напълно срината, допълва вестникът.

Друго френско издание - "Либерасион", пише в коментар: "Спокойно можете да заложите и последния си долар, че никога няма да бъде въздадена истинска справедливост. Нека никой не си мечтае да види как нишката на отговорността се проследява от редник Линди до Белия дом." Вестникът твърди, че макар и непряко, президентът Буш е дал на своите войници разрешение да изтезават и убиват, заявявайки, че Бог е на тяхна страна, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).

Иронията е, че Буш оправдава действията на Америка със стремежа да се внесе повече демокрация, свобода и справедливост в Ирак и в други страни от Близкия изток, пише "Либерасион". Всъщност Америка е тази, която търпи промени поради подкопаването на собствените й демократични идеали за справедливост и зачитане на човешките права, смята изданието.

Германският "Ди Велт" пише в редакционен коментар, че пленените през Втората световна война есесовци са били третирани от американците по-добре от днешните иракски задържани.

Според "Франкфуртер Рундшау" обвиненията срещу коалиционни войски в Ирак са политическа катастрофа за британсикя премиер Тони Блеър. Премиерът иска да гледа към бъдещето, към вътрешни и европейски проблеми, но тъмните сенки на войната отново го догонват, пише вестникът. Особено вредни за него са обвиненията, че месеци наред британското правителство не е предприемало нищо във връзка с обвиненията в изтезания, смята "Франкфуртер Рундшау".

Швейцарският вестник "Льо Тан" е на мнение, че моралната катастрофа, предизвикана от администрацията на Буш, застрашава цялата същност на международната политика. Ако допуснем, че институциите на американската демокрация не успеят да изправят пред правосъдието отговорните за изтезанията, медиите се уморят от темата, а избирателите отново гласуват за този президент, тогава реформаторите в арабския свят ще се видят унизени и изолирани, ООН ще загуби и малкото останал й респект в Близкия изток и ще ни се наложи да закрием Върховния комисариат за човешките права, защото тях не ги зачита именно силата, която претендира да е олицетворението им, пише "Льо Тан".

Германският "Берлинер цайтунг" предупреждава, че единодушието по предлагания проект за европейска конституция на срещата на високо равнище през юни не е предрешен въпрос. Според вестника страни, които са имали големи резерви към текста през декември, досега са се крили зад гърбовете на Испания и Полша, но вече са принудени да излязат от сянката.

Като пример вестникът посочва британските възражения срещу разширяването на пълномощията на ЕС във външната и отбранителната област. "Това е един от централните елементи от европейската конституция", подчертава "Берлинер Цайтунг" и заключава, че на срещата на външните министри идната седмица ще се види дали оптимизмът относно постигане на единодушие е оправдан.

Френският "Монд" коментира вчерашното изненадващо посещение на руския президент Владимир Путин в Чечня. Взривът, убил чеченския президент Кадиров, направи на късчета т.нар. политика на "чеченизация" на конфликта, която Кремъл следва през последните месеци. Путин няма да преговаря със сепаратисткия лидер Масхадов, защото това ще значи да признае поражението си. Така че войната ще продължи и в нея руският президент ще може изцяло да разчита на съучастието на Запада - както на Америка, така и на Европа, прогнозира "Монд".

Продължава анализът на образи, свързани с Ирак, коментира в прегледа на френската преса и РФИ-България (RFI.bg). "Хералд трибюн" също анализира видеоматериала на "Ал Кайда", показващ обезглавяването на американски войник, като неговата смърт се представя като възмездие за мъченията в иракските затвори.

Другите стъписващи кадри в световната преса се отнасят до бойци на "Хамас", показващи пред камерите парчета човешка плът - на израелски войници, чиято кола е атакувана в Газа. "Зловещо отмъщение", пишат "Франс соар", "Либерасион" и "Фигаро".

Коментатор на "Хералд трибюн" пише в анализа си как според негов приятел, работещ в Саудитска Арабия, след издевателствата в иракските затвори в арабския свят започвали да гледат на Америка като извратено общество". "Психологическата война е загубена", казва геополитикът Жерар Шалиан във "Фигаро".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Товарен кораб потъна край Индия, 22 моряци са в неизвестност

Товарен кораб потъна край Индия, 22 моряци са в неизвестност

Свят Преди 6 минути

Двама моряци са спасени, а индийската брегова охрана продължава операцията по издирване на останалите членове на екипажа

Чили - държавен флаг

Иран губи още едно дипломатическо представителство: Чили затваря посолството си

Свят Преди 13 минути

Сантяго ще закрие дипломатическата си мисия в Техеран в края на месеца, но няма да прекъсва отношенията си с Иран.

"Не бързайте да местите пострадалия": ВМА с важни съвети при инцидент в планината

"Не бързайте да местите пострадалия": ВМА с важни съвети при инцидент в планината

Любопитно Преди 50 минути

Какви са първите стъпки при беда в планината, кои опасни митове трябва да забравим и кога преместването на пострадалия може да бъде фатално

Снимката е илюстративна

Кошмари и сънна парализа: Защо се случват и кога да потърсим лекар

Свят Преди 50 минути

От стреса до нарушенията в REM фазата - кои са основните причини за нощните епизоди и кога трябва да потърсим специалист

Марк Карни

Канада отвръща на САЩ с мита за милиарди от 8 септември

Свят Преди 9 часа

Канада налага ответни мита на американски стоки от 8 септември в отговор на 50-процентовите налози от Доналд Тръмп. Премиерът Марк Карни бе категоричен, че Отава ще защити своите работници и бизнеси, отвръщайки огледално на Вашингтон „долар по долар“

Баща изостави 7-годишния си син сам на Фуджи и продължи към върха

Баща изостави 7-годишния си син сам на Фуджи и продължи към върха

Свят Преди 9 часа

Полицията в Япония порица 48-годишен баща, който остави 7-годишния си син сам на над 2000 метра надморска височина на планината Фуджи. Детето чака 8 часа в дъжд и мъгла с безалкохолно и закуска, докато родителят му изкачваше върха с по-голямото си дете

Земетресение от 5,8 по Рихтер разтърси бреговете на Япония

Земетресение от 5,8 по Рихтер разтърси бреговете на Япония

Свят Преди 10 часа

Трусът бе усетен в столицата Токио, а предупреждението за цунами бе отменено бързо от властите

Украинското знаме бе издигнато пред сградата на Европейската комисия

Украинското знаме бе издигнато пред сградата на Европейската комисия

Свят Преди 11 часа

Урсула фон дер Лайен заяви, че мястото на Украйна е в сърцето на Европейския съюз

Джорджина Родригес официално осинови трите по-големи деца на Кристиано Роналдо

Джорджина Родригес официално осинови трите по-големи деца на Кристиано Роналдо

Любопитно Преди 11 часа

Само седмица след скромната си сватба в Португалия, Джорджина Родригес и Кристиано Роналдо предприеха важна правна стъпка. Бизнесдамата официално осинови Кристиано-младши и близнаците Ева и Матео, получавайки равни родителски права с футболиста

Аферата "Мис Стоун": Как Банско се оказа в центъра на световната история през 1901 г.

Аферата "Мис Стоун": Как Банско се оказа в центъра на световната история през 1901 г.

Любопитно Преди 12 часа

На 3 септември 1901 г. по новия стил четата на Яне Сандански и Христо Чернопеев отвлича по пътя между Банско и Горна Джумая американската протестантска мисиорка Елън Стоун и бременната ѝ спътница Катерина Цилка

Науката зад трагедията с Хейдън Пенетиър: Съществува ли наистина „ефектът на рождения ден“

Науката зад трагедията с Хейдън Пенетиър: Съществува ли наистина „ефектът на рождения ден“

Любопитно Преди 12 часа

Актрисата Хейдън Пенетиър издъхна 5 дни преди рождения си ден, с което отново възбуди интереса към така наречения „ефект на рождения ден“. Учените продължават да спорят дали това е статистически феномен, психологически стрес или просто съвпадение

Франция ускорява доставката на военна помощ за Украйна

Франция ускорява доставката на военна помощ за Украйна

Свят Преди 13 часа

Володимир Зеленски и Еманюел Макрон договориха и предоставяне на лицензи за производство на ракети

Откриха останки от дрон на плажа между Кранево и Албена

Откриха останки от дрон на плажа между Кранево и Албена

България Преди 13 часа

Военноморските сили бяха уведомени по протокол, а районът бе незабавно отцепен от полицията

Почина жената, спасена от хеликоптера "Кугър" след инцидент под връх Мальовица

Почина жената, спасена от хеликоптера "Кугър" след инцидент под връх Мальовица

България Преди 13 часа

Лошите метеорологични условия и скалистият терен попречиха на медицинския въздушен транспорт да кацне

„Ако имаше охрана, тя щеше да е жива“: Близките на намушканата украинска бежанка заведоха дело за смърт по небрежност

„Ако имаше охрана, тя щеше да е жива“: Близките на намушканата украинска бежанка заведоха дело за смърт по небрежност

Свят Преди 13 часа

Семейството на Ирина Заруцка подаде иск за непредумишлено убийство спрямо град Шарлът и охранителната фирма. Близките твърдят, че фаталният инцидент във влака е можело да бъде предотвратен, а системни пропуски са застрашили сигурността на пътниците

Марк Зукърбърг и Присила Чан

Марк Зукърбърг купи 200-годишен замък, в който в миналото измъчвали хора, за над $23 милиона

Любопитно Преди 14 часа

Основателят на Meta Марк Зукърбърг и съпругата му Присила Чан придобиха историческото имение Странкали в Ирландия. Сделката за имота с площ 440 акра е на стойност до 35 милиона долара, но земята пази спомена за кървави предания от миналото