К метът на Москва Юрий Лужков предложи част от годишния дебит на сибирската река Об да бъде обърнат на юг, за да бъдат напоявани 1,5 млн. хка в южните райони на Русия и в Централна Азия - Туркменистан и Узбекистан.

Идеята на Лужков копира плановете на режима на Л.И. Брежнев от 70-те години на миналия век.

На кръгла маса по темата "Чистата вода - източник на живот: глобални предизвикателства и заплахи" в рамките на икономическия форум в Санкт Петербург, кметът разви идеята си да бъде построен канал, по който ще могат да се прехвърлят 5 до 7% от годишния дебит на река Об.

"Южните райони изпитват изключителен дефицит на вода, а поради недостига Узбекистан е намалил производството на памук от 5 на 3 млн. т.", твърди Лужков.

Ролята на износител на вода прогнозира за Русия и mредседателят на Държавната Дума Борис Гризлов, който предложи за тази цел да бъдат построени специални тръбопроводи. "Ще минат пет - седем години и ще се появят водопроводи, които ще позволят на Русия да изнася вода".

Гризлов съобщи, че вече се строи първият водопровод, дълъг 1 400 км, който ще обезпечава вода за Калмикия и Астраханска област.

Експерти на "Новие известия" незабавно се обявиха против новите мегаломански "проекти на века".

Ръководителят на енергийния департамент на "Грийнпийс Русия" Владимир Чупров смята, че технически този проект може да бъде реализиран, но ще са необходими колосални ресурси, а смяната на хидрорежима на Об неминуемо ще доведе до намаляване с 10-20% на рибата в реката.

"Остава да вярваме, че няма да се допусне Об да бъде убита, в противен случай ще изгубим екосистемата на тази река в Западен Сибир", предупреждава Чупров.

Проектът за обръщане течението на сибирските реки на юг беше един от гръмките проекти в програмата за мелиорация на Брежнев. Напояването на републиките в Средна Азия трябваше да помогне по-специално за повишаване на реколтата от ориз и памук в СССР.

През 70-те и 80-те години проектът беше широко обсъждан и през 1986 г. беше готов за реализация. Но под натиска на обществеността и започналото време на "гласност и перестройка" тогава Министерството на водното стопанство на СССР трябваше да се откаже от проекта.

Подобен проект унищожи Аралско море.

През 70-те години съветските власти отклониха двете най-големи реки, вливащи се в това огромно безоточно езеро - Амударя и Сърдаря, с цел напояване на памуковите насаждения в Узбекистан и Казахстан.

В резултат морето започва бързо да намалява, околните райони се превърнаха в пустини, унищожени бяха местните екосистеми и ендемични видове.

Изпарените и пресушени води оставиха обширни територии, които не могат да се обработват, тъй като са покрити със сол. Същевременно съветските власти използваха морето, за да струпват химически отпадъци, в резултат на което то е силно замърсено.

Огромна част от местните риби, птици и бозайници са изчезнали. ООН оцени смаляването на Аралско море като най-тежкото природно бедствие, причинено досега от човека.

Об е най-дългата река в Русия (3 380 км). Образува се от сливането на р. Бия, която изтича от езерото Телецкое, и от р. Катун, извираща от ледник в Алтай. Най-големите градове по бреговете на реката са Новосибирск и Барнаур.

Реката тече на север, северозапад и отново на север и се влива в Северния ледовит океан при Обския залив. Плавателните пътища на Об, заедно с вливащата се в нея река Иртиш, са близо 5 410 км.


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК поиска от Украйна да ускори поправката на петролопровода "Дружба"

ЕК поиска от Украйна да ускори поправката на петролопровода "Дружба"

Свят Преди 1 минута

Словакия и Унгария са започнали да използват количества от петролните си резерви заради прекъсването на снабдяването по този петролопровод

Още един напуска Кухнята на Ада тази вечер

Още един напуска Кухнята на Ада тази вечер

Любопитно Преди 3 минути

Кой ще си тръгне в началото на приключението в Hell’s Kitchen?

<p>Правителството одобри план за изборите на 19 април 2026 г. с бюджет до 80 млн. евро</p>

Правителството одобри план за парламентарните избори на 19 април 2026 г. с бюджет до 80 млн. евро

България Преди 24 минути

МС възлага координацията на изборите на ключови министри, включително МВР, МВнР, МРРБ и електронното управление

Скандалната история на д-р Ник, личният лекар на Елвис Пресли

Скандалната история на д-р Ник, личният лекар на Елвис Пресли

Любопитно Преди 31 минути

Въпреки че д-р Ник в крайна сметка е оправдан по всички обвинения, свързани със смъртта на Пресли, фактите са стряскащи: през последните 31 месеца от живота на музиканта, лекарят му е предписал над 19 000 дози лекарства

Радостин Василев: Костадинов си избоде очите със сделката за ИК

Радостин Василев: Костадинов си избоде очите със сделката за ИК

България Преди 33 минути

Лидерът на МЕЧ обясни, че техният законопроект е бил за това, само в Турция да бъдат ограничени избирателните секции

Елейса Росел Апарисио и Томас Лукас Волтер са двойката, която си каза "Да" по време на шоуто на Bad Bunny на Super Bowl

От спешното отделение до Bad Bunny: Двойката, която взриви Super Bowl

Любопитно Преди 49 минути

„Случиха се много страхотни неща“, казва Волтер, но „това, за което съм най-развълнуван, е, че вече имам съпруга. Партньор за цял живот и най-добър приятел за цял живот“

,

Тъмната страна на медитацията и осъзнатостта, за която рядко говорим

Свят Преди 50 минути

През последните осем години се наблюдава бум на научни изследвания в тази област. Тези проучвания показват, че нежеланите реакции не са рядкост

<p>Мирослав Рашков: Категорично отхвърлям мотивите за моето отстраняване</p>

Главният секретар на МВР Мирослав Рашков: Категорично отхвърлям мотивите за моето отстраняване

България Преди 50 минути

По време на изслушване в Народното събрание той заяви, че категорично не приема мотивите за освобождаването си и изрази притеснения за обективността на разследването по случая „Петрохан“

<p>АПС ще сезира Конституционния съд заради промените в ИК</p>

АПС за отхвърленото вето на президента за промени в ИК: Ще сезираме КС

България Преди 1 час

След отхвърлянето на ветото на вицепрезидента Илияна Йотова, Танер Али обвини „ДПС – Ново начало“ в решаваща подкрепа за закона и отправи остри критики към политическите опонент

<p>Самолет кацна в Маями с дупка от куршум на крилото</p>

Самолет на "Америкън Еърлайнс" кацна в Маями с дупка от куршум на крилото

Свят Преди 1 час

Инцидентът е установен след полет от Колумбия, няма пострадали, а машината ще премине цялостен ремонт в Далас

<p>Иран отхвърли обвиненията на Тръмп за ракети, способни да ударят САЩ</p>

Иран отхвърли обвиненията на Доналд Тръмп за ракети, способни да ударят САЩ

България Преди 1 час

Американският президент заяви, че Техеран разработва ракети с обсег до Америка и преследва ядрени амбиции, докато иранските власти определиха твърденията като „големи лъжи“

Искра Михайлова: Трима депутати са допуснали грешка, ще поправят вота си

Искра Михайлова: Трима депутати са допуснали грешка, ще поправят вота си

България Преди 1 час

Това заяви зам.-председателят на ПГ на ДПС-Ново начало Искра Михайлова-Копарова, след като парламентът отхвърли ветото на президента върху промените в Изборния кодекс

Прокуратурата: Разследват се всички версии за пожара с жертва в Първомай

Прокуратурата: Разследват се всички версии за пожара с жертва в Първомай

България Преди 1 час

Събраните към настоящия момент доказателства не сочат за умишлени действия

САЩ: Повечето американци не одобряват политиките на Тръмп

САЩ: Повечето американци не одобряват политиките на Тръмп

Свят Преди 1 час

60% от американците са недоволни от политиките на Доналд Тръмп

Йонас Кауфман – Кралят на операта

Йонас Кауфман – Кралят на операта

Любопитно Преди 2 часа

Очакваме го заедно със Соня Йончева на 25 август в „Тоска” под открито небе в София

Соня Йончева - българската суперзвезда на съвременната глобална оперна сцена

Соня Йончева - българската суперзвезда на съвременната глобална оперна сцена

Любопитно Преди 2 часа

Очакваме я по време на „Гала в София” 2026 в компанията на топ световните изпълнители Йонас Кауфман и HAUSER