Вода,вода,навсякъде и

Всички дъски се свиват,

Вода,вода,навсякъде,

Но нито капка за пиене.

/Самюел Колридж,из „Сказание за стария моряк“, 1758г./ 

 

Как се е появила водата на Земята-този въпрос вълнува много учени от векове.В научните среди се приема,че водата е донесена при нас от комети и астероиди,които са бомбардирали редовно сухата земя с ледени късове.Но напълно възможно е водата да е била изстискана от чудовищно силно налягане,което е било част от процесите на формиране на земята.С нея са се напълнили океаните и всичко останало.Учените са установили,че в недрата наЗемята на дълбочина около 1000 километра има огромни запаси вода.И не е изключено,че точно тази вода се е издигнала някога и така се е случил потопът.Водата идва,водата си отива и човек като корабокрушенец открива сушата.Водата е отнесла нещо и е донесла нещо.Дворът не е същият,а във външната мивка пляска с опашка объркана пъстърва.

Всичко е едно и всичко еволюира от едно към друго в безкраен цикъл.Самият живот е вълна,вибрация,пулс в сърцето на всичко,което е.Непрекъснатият цикъл на движението на водата започва и завършва в океана.Ако не беше това вечно движение на въздухообразната,твърдата и течната вода във въздуха,по земята и под почвата,то нашата планета би изглеждала съвсем друга.Кръговратът на водата в природата е един от източниците на живота на Земята.Животът се е зародил във водата и е невъзможен без нея.В организмите всички телесни течности са водни разтвори.Чрез водния кръговрат се осъществява връзка между живата и неживата природа;пренос на топлина и влага от едни към други географски ширини.Водата моделира релефа на земната повърхност по един чуден начин.Водата бавно се затопля и бавно изстива,като отдава голямо количество топлина-това свойство я определя като значим климатичен фактор.Водата е всичко.Нейното замърсяване води до редици промени в нашия живот.

Чистотата на природните води /реки,морета,океани/ зависи главно от дейността на човека.Употребяваната всекидневно вода се превръща в отпадъчна.Изпуснем ли отпадъчните води във водните басейни,ние обричаме живите организми в тях на сигурна смърт в разстояние на няколко години.Препаратите,с които пръскаме разстенията също замърсяват водите.Дъждовната вода отмива пестицидите,те проникват в почвата,замърсяват изворите,реките,моретата.Ще се повторя,но замърсяването на водата застрашава  живота и развитието на организмите на цялата планета.Много можем да направим за опазването и,но дали се сещаме за това?! Изграждаме пречиствателни станции.Въвеждаме закони и санкции за нарушителите,които замърсяват или дават предпоставка за замърсяване чистотата на водата.Но колко ефекасни са тези закони и взетите мерки? Замислете се,на какво учим децата си – да разхищават или да пазят?! Забравихме,струва ми се,какво ни учиха нашите баби,бащи,учители – да пазим природата чиста,да не си изхвърляме боклука на улицата,в планината,в реката,защото това води до замърсяване на околната среда и водата.А последиците от замърсяването на водите са пагубни не само за природата,тъй като нарушения баланс застрашава човешкото съществуване.

Навъсеното небе,по което се гонят натежали оловни облаци,гръмотевиците и ослепителните светкавици пораждат чувство на несигурност и страх пред необузданите сили на природата.

И така,ще продължаваме ли бавно или по-скоро бързо да изгубваме връзката между човека и природата или ще се опитаме да възобновим и съхраним онова, което сме погубили чрез действията си.

Искаме да покорим зведното небе,но нима ни трябват чужди светове,за да узнаем,че не сме готови за своя? Защото  такава е същността на хората: да обичат,след това да рушат,след това отново да обичат и да се нуждаят от онова,което най-много ценят.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нов скандал в САЩ, Тръмп си прави фонд с 1,78 млрд. долара

Нов скандал в САЩ, Тръмп си прави фонд с 1,78 млрд. долара

Свят Преди 1 час

Целта е компенсиране на „ощетените“ от предишната администрация на демократа Джо Байдън

Тръмп отложи новите удари срещу Иран

Тръмп отложи новите удари срещу Иран

Свят Преди 1 час

Тръмп: В момента се водят сериозни преговори

Йотова: Може да сме блестящи домакини на „Евровизия“

Йотова: Може да сме блестящи домакини на „Евровизия“

България Преди 3 часа

Йотова: Всеки разбра за България и беше повод да ме разпитат и за страната

ВАС отмени дерогацията за ТЕЦ "Марица Изток" 2

ВАС отмени дерогацията за ТЕЦ "Марица Изток" 2

България Преди 5 часа

Спорът касае предоставяне на дерогация от европейските екологични стандарти

Утре DARA PARTY в центъра на София, променят движението

Утре DARA PARTY в центъра на София, променят движението

България Преди 6 часа

Кулминацията на вечерта, естествено, ще е моментът, когато на сцената ще излезе самата DARA

Гърция изтегля ракетите, които пазеха България

Гърция изтегля ракетите, които пазеха България

Свят Преди 6 часа

След разполагането на батареите Турция се оплака в рамките на НАТО от дислоцирането им

Съдът пусна обвинените за имотна измама в "Люлин", прокуратурата протестира

Съдът пусна обвинените за имотна измама в "Люлин", прокуратурата протестира

България Преди 7 часа

С постановление на прокурор четиримата бяха задържани за срок до 72 часа

След репортаж на NOVA: Едуард Петросян получи виза

След репортаж на NOVA: Едуард Петросян получи виза

България Преди 7 часа

Проблемите започват след пропуск да поднови документите си

Зоуи Кравиц блесна с годежен пръстен за $500 000

Зоуи Кравиц блесна с годежен пръстен за $500 000

Любопитно Преди 7 часа

Актрисата Зоуи Кравиц бе забелязана да танцува на откриващото шоу от турнето на годеника си Хари Стайлс в Амстердам. Източници разкриват, че двамата вече планират две сватби в Лондон и Ню Йорк, а певецът е „напълно запленен“ от бъдещата си булка

Задържаха турска лодка, пълна с мигранти, край Синеморец

Задържаха турска лодка, пълна с мигранти, край Синеморец

България Преди 7 часа

Моторната лодка, превозваща чуждите граждани, е установена и задържана от служители на Гранична полиция

Родилка на 14 години беше превозена с медицински хеликоптер

Родилка на 14 години беше превозена с медицински хеликоптер

България Преди 8 часа

Младата пациентка е родила в търновската болница

Спасиха 20-годишен младеж с инсулт

Спасиха 20-годишен младеж с инсулт

България Преди 8 часа

Младежът е изписан от болницата без никакви усложнения и поражения след прекарания инсулт

Някой иска да патентова „Bangaranga“ в Европа

Някой иска да патентова „Bangaranga“ в Европа

България Преди 8 часа

Ден след историческия триумф на DARA в събота, е подадена заявка за защита на бранда в целия Европейски съюз, разкрива адвокат Диана Попова

Адвокат коментира как работи схемата за измами с имоти

Адвокат коментира как работи схемата за измами с имоти

България Преди 8 часа

Адвокатът коментира и връщането на откраднат имот

Испанският съд отмени глоба на Шакира, държавата ѝ връща над 55 милиона евро

Испанският съд отмени глоба на Шакира, държавата ѝ връща над 55 милиона евро

Свят Преди 9 часа

Върховният съд в Мадрид призна, че данъчните власти са сгрешили за статута на колумбийската звезда през 2011 г. и са я глобили неправомерно. Певицата сподели, че решението слага край на години съсипващ натиск върху нея и семейството ѝ

„Пълна трансформация“: Парис Хилтън стана брюнетка и взриви ревю на Gucci в Ню Йорк

„Пълна трансформация“: Парис Хилтън стана брюнетка и взриви ревю на Gucci в Ню Йорк

Любопитно Преди 9 часа

Риалити звездата Парис Хилтън замени емблематичната си руса коса с тъмна перука по време на модното шоу GucciCore в Ню Йорк. На подиума към нея се присъединиха супермоделът Синди Крофорд и легендата на американския футбол Том Брейди