Учените направили сравнение със скорошни снимки на кораба и правени през 1986 г. и установили, че той е започнал да се руши изключително бързо. Процесът се ускорявал и от отлаганията на мъртъв планктон и органични частици, които подхранват организмите, полепнали по корпуса. Риболовът в района също допринасял за разрушаването му, тъй като водел до намаляване на рибните пасажи, които се хранят с микроорганизмите.
Според учените в резултат на разяждането конструкцията на "Титаник" губела по около 300 кг стомана всеки ден. Естественото разпадане се подсилвало допълнително от зачестилите спасителните операции, "туристически посещения" и визити на "търсачи на съкровища".
Останките на "Титаник" бяха открити през 1985 г. край канадското крайбрежие на около 4 км под морската повърхност. Корабът потъва на 14 април 1912 г. след сблъсък с айсберг. Повече от 1500 души загиват при инцидента.
Последното екранно пресъздаване на драмата бе направено през 1997 г. в едноименния филм с участието на Леонардо ди Каприо и Кейт Уинслет.
Междувременно екип изследователи спусна камера до потъналия параход "Република", на чийто борд има злато за 180 млн. долара. Корабът бе открит преди два дни в Атлантическия океан край бреговете на американския щат Джорджия. Той е потънал при буря през есента на 1965 г. Знае се, че на борда му има 20 000 златни монети по 20 долара, които сега струват 450 пъти по-скъпо.
Морският съд е открит с помощта на робот, който се спуснал на дълбочина 520 метра. Учени търсели с негова помощ кораба 12 години. Много им помогнали сонарите и друга модерна техника.
Последното пътуване на "Република" е било на 25 октомври 1965 г. Той потеглил от Ню Йорк за Нови Орлеан. С парите на борда е трябвало да се финансира възстановяването на южните щати след Гражданската война. Корабът е бил застигнат от силна буря и потънал.
Работите по изваждането му могат да започнат още следващия месец.