Бш шият US държавен секретар Хенри Кисинджър отвърна на призивите да бъде арестуван с признанието, че е "доста възможно" неговата администрация да е допуснала грешки. Тази седмица в Лондон на протестен митинг пред "Ройъл Албърт хол" бе поискано той да бъде арестуван за участие във военни престъпления във Виетнам, Лаос и Камбоджа, информира вестник "Гардиън". По същото време известният американски дипломат изнасяше в залата лекция пред британски бизнеслидери и коментира, че въпросът сега е дали съдът трябва да определи какво се е случило по време на войната.

"Никой не може да каже, че е служил в правителство, което не е правило грешки. Обикновено решенията на високо ниво се вземат с незначителен превес на едната страна, 51:49, така че грешките са много вероятни. Проблемът е дали 30 години след събитията съдът е подходящият инструмент за преценка", цитира "Гардиън" 78-годишния Кисинджър, който бе съветник по националната сигурност на президента Никсън през 1969-73 г. и държавен секретар при него и при наследника му Джералд Форд през 1973-77 г. Той добави, че ще е невъзможно да си спомни всеки един от хилядите случаи, с които се е занимавал всекидневно на поста си.

Междувременно Кисинджър, вероятно по съвет на Държавния департамент, е отказал да бъде разпитан от испанския съдия Балтазар Гарсон, който нареди ареста на бившия чилийски диктатор Аугусто Пиночет.

По-рано тази седмица правозащитникът Питър Тачъл направи неуспешни постъпки пред съдебните власти за арестуването на Кисинджър, като се позова на Женевската конвенция за "убийства, осакатявания и изселване" на три милиона виетнамци и камбоджанци по време на Виетнамската война. Той обаче се закани да потърси повече доказателства и свидетели в САЩ и след това да направи нов опит. Друг активист от "Globalise Resistance", цитиран от "Гардиън", казва: "Хенри Кисинджър не би отишъл в Испания, Франция, Швейцария и много от южноамериканските държави, защото знае, че ще бъде арестуван. В Лондон обаче той не се опасява от това."

Междувременно вчера виетнамското правителство заяви, че Кисинджър е длъжен да поеме отговорност за страданията, причинени по време на войната. Говорител на външното министерство в столицата Ханой заяви пред "Ройтерс", че на ключовия си пост Кисинджър е играл важна роля в американския управленски апарат по времето, когато САЩ водеха агресивна война във Виетнам. Той трябва да поеме отговорност за страданията и загубите, причинени от войната на виетнамския народ, категорични са там.

Около 200 души протестираха в Лондон и нарекоха Кисинджър "военнопрестъпник", уточнява "Ройтерс" и припомня, че за мира, подписан между Ханой и Вашингтон дипломатът е получил Нобелова награда заедно с виетнамския си колега. Миналата година той бе разпитан и по дела, свързани с убийства на противници на режима на Пиночет по време на военния преврат в Чили. (Повече...)

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

България Преди 8 минути

Ударили са се челно джип и товарен камион

Верижна катастрофа с три коли на входа на Банско

Верижна катастрофа с три коли на входа на Банско

България Преди 16 минути

По първоначална информация от полицията са пострадали две жени и един мъж

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения  в "пиратство и грабеж"

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения в "пиратство и грабеж"

Свят Преди 1 час

Путин подчерта, че Москва ще прави това във всички акватории

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

България Преди 1 час

Заради задимяването временно е ограничено движението по пътя между селата Леярово и Стефан Караджово

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

България Преди 2 часа

То е откарано за аутопсия в болница, за да бъде установено какво се е случило

<p>Отвориха първия &bdquo;Музей на глупостите&ldquo; и балканския абсурд</p>

Отвориха първия „Музей на глупостите“ и балканския абсурд в Любляна

Свят Преди 2 часа

Ракията, самоиронията и прочутото „Йебига“ са сред основните теми на необичайната експозиция

По „Младежка заетост+“ младите хора могат да бъдат включени в платен стаж, обучение по време на работа или субсидирана заетост за период от шест месеца.

Как да започнете първа работа: Над 3100 места вече са разкрити за младежи

Парите ни Преди 2 часа

Още близо 1500 позиции са в процес на одобрение, а проектът предвижда подкрепа за най-малко 8520 млади хора

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

България Преди 2 часа

Народното събрание вече работи по законодателната програма

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Любопитно Преди 2 часа

Вижте дали сте сред късметлиите, кои зодии трябва да внимават и кои часове от вечерта крият астрологичен капан

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Свят Преди 2 часа

Процесът ще започне в четвъртък сутринта в 7:00 часа

<p>Дръжте се здраво! (Или всъщност няма нужда): НАСА успокои, че няма да политаме в 17:33 ч.</p>

НАСА опроверга конспирациите: Гравитацията на Земята няма да изчезне днес

Любопитно Преди 3 часа

Конспиративните твърдения за глобален катаклизъм и „7 секунди без гравитация“ се разпространяват в социалните мрежи от месеци

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

България Преди 3 часа

Инфлуенсърът е обвинен и за непристойно поведение в Съдебната палата в Пазарджик

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

България Преди 3 часа

Огънят е бил потушен, но пламъците са унищожили камион, стопански навес с около 100 бали сено и пет куб. м дървен материал

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

България Преди 3 часа

По информация на полицията мъжът е криминално проявен и осъждан

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

България Преди 3 часа

На негов родител е съставен акт за нарушение на Закона за движение по пътищата