С ърбинът Мирослав Мишкович, собственик на "Делта холдинг", е поставен от сп. "Форбс" на 891-во място в класацията на най-богатите хора в света със състояние 1 млрд. долара.

Известното с подобни класации полско списание "Впрост" оценява Мишкович като по-богат - 1.5 млрд. долара и го поставя сред 40-те най-заможни хора в бившите комунистически страни.

По-богат сърбин е само Филип Цептер (4 млрд. долара), но той не живее в страната.

Мишкович нашумя у нас през последните дни, тъй като купи веригата магазини "Пикадили".

Холдингът "Делта" владее неизброим брой субекти в сръбската икономика. Приходите от продажбите за миналата година са 860 млн. евро, а за тази година са планирани 1.4 млрд. евро.

Там работят 16 000 души. Групата е собственик на три вериги магазини за продажба на хранителни стоки, които общо имат над 400 обекта в цяла Сърбия. Техни са и хипермаркетите "Темпо" от типа cash&carry - любими на сърбите, защото цените там са по-ниски от другите вериги.

"Делта холдинг" има изключителни права за продажба на автомобили БМВ и всички останали марки, собственост на компанията, на "Фиат", "Алфа Ромео", Ланча", камиони на "Рено", "Хонда и др.

Мишкович е и представител на "Нестле", "Нивеа", Панасоник", "Найки", "Спийдо", "Техникс" и още много световни фирми.

Собственик е на десетки бутици по най-оживената търговска улица в Белград . Произвежда велосипеди, тютюн, храна за домашни любимци, олио, царевица, минерални торове, хартия, вкл. внася вестникарска, хранителни стоки, зърнени храни.

Холдингът има 3 хранително-вкусови комбината, а 20 хил. хектара обработваема земя във Войводина го правят един от най-големите собственици в Сърбия.

Седемдесет и пет процента от "Делта Банк" са били продадени през 2005 г. на италианската "Banca Intesa" за 280 млн. Евро, а в застрахователното дружество "Делта" участват и италианците от "Generali".

Холдингът строи първия мол в Белград, в който инвестира 78 млн. евро. През следващата година щe бъде открит мол и в столицата на Черна гора Подгорица. Има планове да се строи хотел от веригата "Холидей ин" в Белград.

В края на 80-те години на миналия век 61-годишният днес Мирослав Мишкович бил директор на химическо предприятие в Крушевац. През 1989 г. с препоръката на Слободан Милошевич става вицепремиер на Сърбия, отговарящ за икономиката. След това се оттегля от политиката и никога повече не се намесва публично.

Когато обаче Милошевич пада от власт, на бизнеса на Мишкович не му се случва нищо лошо. Напротив, холдингът "Делта" се разраства шеметно.

Както пише в. "Капитал", подобно нещо в Сърбия не може да се случи без политическа подкрепа. Мишкович е бил близък със застреляния премиер Зоран Джинджич, близък е и със сегашния министър-председател Воислав Кощуница.

През април 2001 г. Мишкович бил отвлечен и холдингът незабавно платил 7 млн. тогавашни германски марки, за да го откупи. Както за почти всяко голямо престъпление в Сърбия, и за това години по-късно е набеден т.нар "земунски клан".

Мишкович рядко се появява публично. Синът му Марко е в жълтите хроники заради връзка с певицата Емина Яхович, обявена за сръбската Пенелопе Крус. Заради Марко красивата мюсюлманка се разделила с турската поп звезда Мустафа Сандал, за когото била сгодена.

Дъщерята на Мишкович Ивана е съпруга на Горан Карич - син на Сретен Карич, от прочута фамилия, която натрупала милиарди по времето на Милошевич от единствения тогава мобилен оператор.

За Мишкович е сигурно, че използва монополните си позициите в търговията на дребно, за да поддържа високи цени.

Проучване, направено през миналата година от държавната телевизия РТС1, показа, че цените на някои основни хранителни стоки в Сърбия са по-високи от съседните страни, включително от Хърватия и Черна гора, смятани за държави с по-висок стандарт, напомня "Капитал".

А в Белград се говори, че Мишкович поставил ултиматум на местните производители, че няма да продава продуктите им в своите магазини, ако те работят с "Метро".

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 37 минути

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 1 час

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 2 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 2 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 3 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 3 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 3 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 3 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 3 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 4 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 4 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 4 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 5 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 5 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 5 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 5 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20