Тб бва политическо решение за прекратяване на насилието в Ирак, съветва във водеща редакционна статия "Файнаншъл таймс".

"Ако наистина се окаже, че участието в изборите e над 60%, това ще промени представите в страната и чужбина относно шансовете за стабилно и демократично бъдеще. Въпреки това пътят е изпълнен с трудности", пише вестникът и посочва, че преодоляването им ще изисква щедрост и компромис от страна на победителите - кюрди и шиити, към сунитското малцинство, което в голямата си част се въздържа от гласуване или беше възпрепятствано поради насилието.

Според финансовия всекидневник процесът на помирение ще бъде подпомогнат значително от ясен сигнал на САЩ и техните коалиционни съюзници, че ще се изтеглят колкото е възможно по-бързо, информира Българската редакция на Би Би Си.

Вотът в неделя не беше само за демократично управление, но и за край на положението, което мнозина иракчани възприемат като окупация, отбелязва вестникът.

Според британския "Дейли телеграф" надхвърлилото очакванията участие в изборите е променило баланса на силите в Близкия изток.

Франция, Германия и Русия, които се противопоставиха на окупацията, приветстваха изборите като първа стъпка към демокрация, допълва изданието и цитира йорданския крал Абдула, според когото иракският вот "дава тон" за целия район.

Друг британски вестник - "Гардиън", обаче не е на това мнение и прогнозира, че еуфорията около изборите едва ли ще произведе ефекта на доминото.

"Арабските режими възприемат изчаквателна позиция. Те все още се страхуват, че въвеждането в Ирак на представителна политика, което на теория подкрепяха, може да се отрази и върху тях", смята вестникът.

За повечето правителства в района най-голямата грижа е стабилността в Ирак, пише още "Гардиън" и цитира близкоизточен експерт, който казва, че частичният успех на изборите вероятно се възприема като позитивен до известна степен, но всички правителства в района се безпокоят от избухването на гражданска война в Ирак.

В отделна статия изданието посочва, че изборният ден е бил добър в политическо отношение за US президента Буш и Белия дом, защото американската и световната преса са отразили позитивно иракските избори, отвличайки вниманието от факта, че обещаните оръжия за масово поразяване не бяха открити.

Критиците на Буш отбелязват, че големият брой гласували се дължи повече на добрата организация на кюрдите и шиитите, отколкото на усилията на американците, както и че изборите не са допринесли с нищо за преодоляване на дълбоките разделения в иракското общество, допълва вестникът.

Трябва да се признае, че президентът Буш "отказа да се поддаде на призивите на онези, които го притискаха да отложи изборите заради терористичната заплаха", коментира френският "Монд".

"Тази упоритост, която е неговата сила (а понякога негова слабост), този път му послужи добре и би било трудно - и наистина неприлично - да бъде упрекван, че е предоставил на иракчаните възможноста за свободни избори", допълва вестникът.

Според изданието вотът е показал, че "терористите все още могат произволно да убиват както войници, така и цивилни", но не са успели да попречат на иракчаните да упражнят демократичното право на глас.

Германският "Зюддойче цайтунг" обаче е песимистично настроен за последиците от неделните избори.

"Фактът, че иракчаните отхвърлиха тероризма, разкрива твърде малко за мотивите и надеждите на избирателите и дори още по-малко за значението на резултатите за бъдещето на страната", посочва вестникът.

Според прогнозата му изборите ще бетонират религиозните и етнически разделения, защото хората са гласували според тях.

"В средносрочен план - веднъж щом американците си отидат, перспективата пред Ирак е за преврати, разпадане, а може би гражданска война", предупреждава изданието.

Германският вестник очаква значително изместване на центъра на властта в района, ако Ирак се превърне в "първата арабска шиитска държава", и заключава, че Западът трябва да внимава, когато определя изборите като победа за демокрацията.

Когато политическият ислям взе превес в Алжир, това не доведе до плурализъм, припомня изданието.

"Франкфуртер алгемайне цайтунг" от своя страна хвали "куража" на иракчаните, но изразява загриженост поради слабото участие на сунитите.

"Фактът, че част от арабите сунити (освен кюрдите, които също са сунити) отказаха да гласуват, ще се превърне - в допълнение на тероризма - в най-големият проблем пред създаването на нов политически ред", опасява се изданието.

Сунитите ще въстанат, ако новото правителство не успее да ги привлече на своя страна, прогнозира още вестникът.

Австрийският "Щандарт" определя отношението на гласувалите иракчани като "героично", но предупреждава, че в процеса, довел до изборите, са извършени много грешки.

Според вестника е много трудно ще бъдат съчетани интересите на шиитите с политическите искания на кюрдите.

Политическото осъзнаване и прагматизмът, които Ирак показа, обаче дават надежда, заключава "Щандарт".

Испанският "Ел паис" също хвали иракските избиратели, задето са дали "всичко от себе си да изразят желанието си за мир и демократично възстановяване" въпреки насилието и опитите на терористите "да хвърлят страната в хаос".

Реакциите в арабския свят, както и на онези европейски правителства, които най-силно се противопоставяха на иракската война, сега са "предпазливо оптимистични", отбелязва вестникът.

Спорез изданието "двамата мъже, които носят най-голяма отговорност за войната - Джордж Буш и Тони Блеър, доказаха правотата си чрез смелостта на избирателите".

Конфликтът няма да си отиде само поради изборите, но те са първата стъпка към нормализация и отправна точка за американското изтегляне, пише "Ел паис".

Според датския "Информасион" контингентът на Дания е изпълнил най-важния си дълг досега, като е охранявал изборите в своята зона на отговорност.

Успешно проведеният вот обаче предизвиква нов политически дебат за това колко дълго трябва да останат датските войници.

От една страна изборите дават лъч на надежда... за повече стабилност и затова присъствието на войниците става излишно, пише вестникът, но допълва, че всяко решение за датския контингент трябва да отчете факта, че той е част от политически процес и че "малките страни нямат влияние върху цялостните решения като срока на окупацията".

Друг датски вестник - "Берлинске тиденде", пише, че опитът на социалдемократическата опозиция да "флиртува с искането за изтегляне" заслужава загриженост.

Вестникът е особено критичен към призива Дания да допринесе повече с хуманитарна вместо с военна мисия.

Има само едни сили на ООН в Ирак и те са идентични с военната коалиция, която е ръководена от американците и в която Дания участва, напомня вестникът.

Тези сили се намират в Ирак с мандат на Съвета за сигурност на ООН и "дадоха възможност на иракчаните да направят в неделя първата стъпка към демокрацията - чрез военни, а не абстрактно хуманитарни усилия", заключава "Берлинске тиденде".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 4 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 5 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 6 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 6 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 7 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 7 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 7 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 8 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 8 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 9 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 9 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 9 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 9 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 10 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“