Чи ирима български военнослужещи загинаха при атентатите в Кербала вчера, а други 27 души от нашия контингент са ранени и са настанени в болница, съобщи зам.-министърът на отбраната Илко Димитров, цитиран от Би Ти Ви. Загиналите са командирът на рота кап. Георги Христов Качорин, мл. серж. Антон Валентинов Петров - командир на отделение, ст. серж. Иван Христов Инджов - също командир на отделение, и редник Свилен Симеонов Киров, който е бил мерач на отделението, сочи справката на Министерството на отбраната (МО).

Атаката е започнала в 12,45 ч. и е продължила 15 минути. Били са подготвени три нападения - две срещу бази на коалиционните сили и едно срещу градската управа. Според военни експерти това е най-сериозното посегателство срещу коалиционните сили, намиращи се в зоните под полско командване.

Тежкоранени от батальона ни в Кербала са 10 души. Те са превозени с американски хеликоптер до военна болница в Багдад. Няма обаче опасност за живота им, информира "Дарик радио", като се позова зам.-министъра на външните работи Любомир Иванов. От Министерството на отбраната обаче твърдят, че седем от ранените са в тежко състояние. 17 от по-леко пострадалите са в медицинския пункт на българския батальон. Ръководството на генщаба заминава за Кербала с военно-транспортен самолет, за да транспортира телата на загиналите и да посетят ранените. Част от пострадалите също ще бъдат върнати у нас утре.

Близките на загиналите са уведомени за случилото се, уточни началникът на генщаба на армията ген. Никола Колев, а близките на ранените ще бъдат информирани, когато се установят с точност имената им.

Вчера данните за националността на загиналите бяха много противоречиви. На няколко пъти информацията за гражданството на ранените и убити военни бе променяна. Едва късно вечерта стана ясно, че сред загиналите, освен българи, има и двама тайландци, както и седем иракчани. Според информация на "Франс прес" ранени са общо 129 души от коалиционните сили. По-късно стана ясно, че още петима иракчани са починали от раните си. Така общият брой на загиналите войници и цивилни достигна 18 души.

Повече от пет часа Министерството на отбраната и Генералният щаб събираха информация за терористичното нападение и не потвърждаваха новината за четирима убити. Ген. Колев обясни, че съобщението е било забавено, за да бъдат уточнени имената на военнослужещите и да бъдат уведомени техните близки. След атентата е била прекъсната комуникацията с батальона и от София събирали информацията по обходни канали.

"Тази атака беше очаквана, няколко пъти споделяхме, че сме силно притеснени от спокойствието, което цари в Кербала. Всеки ден се подобряваше охраната и мерките, но терористите използват непрекъснато нови похвати", каза по време на пресконференция, организирана спешно заради инцидента, ген. Колев.

Илко Димитров изрази съболезнования на семействата на загиналите. Той подчерта, че войниците ни в Кербала са изправени пред противник, който няма никакви ценности.
"За съжаление, това което не искахме да се случи, се случи, въпреки взетите мерки", каза зам.-министърът на отбраната.

Ген. Колев добави, че ще бъдат взети допълнителни мерки за сигурността на войниците в Кербала. Те се съгласуват със Сухопътни войски и разузнавателните служби.

Трагичните събития в Кербала още веднъж доказват, че срещу тероризма трябва да бъдем единни и непоколебими, се казва в декларация на кабинета по повод инцидента с нашите военни. Българското правителство е твърдо решено да продължи политиката си в рамките на международната антитерористична коалиция. Част от тази политика е участието на нашия контингент в стабилизирането и възстановяването на Ирак, се подчертава там.

Президентът на САЩ Джордж Буш изказа съболезнования на семействата на загиналите военнослужещи в Кербала и на българския народ, а в телефонен разговор с премиера Симеон Сакскобургготски благодари за участието на България в борбата срещу тероризма.

Президентът Георги Първанов също изказа своите искрени съболезнования на близките на загиналите войници. В съобщение на прессекретариата му се казва, че държавният глава и върховен главнокомандващ е посрещнал с болка и силна тревога вестта за нападението. Според Първанов болезнените загуби не бива да ни отклоняват от подкрепата на усилията в борбата срещу тероризма.

Президентът получи информация лично от ген. Никола Колев и началника на служба "Военна информация". Двамата генерали останаха на "Дондуков" 2 близо 30 минути. След това шефът на военното разузнаване не съобщи дали е имал информация за готвеното нападение.

Медицински екип от Военна болница трябваше да отпътува днес сутринта за Кербала, но очакваше окончателни нареждания от Министерството на отбраната.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зловещ знак в Атлантика: Мистериозно „студено петно“ вещае ледена катастрофа за Европа

Зловещ знак в Атлантика: Мистериозно „студено петно“ вещае ледена катастрофа за Европа

Свят Преди 56 минути

Ново изследване на учени от Потсдамския университет разкри плашещата истина за огромна аномалия в Северния Атлантик. Докато планетата се нагрява, тази зона изстива с бързи темпове – ясен пръстов отпечатък за приближаващ климатичен колапс

Премахнаха името на Тръмп от прочутия "Кенеди център" във Вашингтон

Премахнаха името на Тръмп от прочутия "Кенеди център" във Вашингтон

Свят Преди 1 час

След съдебна заповед и среднощни гръмотевични бури, строителни екипи във Вашингтон демонтираха незаконно поставеното име на американския президент Доналд Тръмп от фасадата на легендарния център за изкуства, докато граждани скандираха по улиците

Трагедия край Пловдив: Трима мъже загинаха при удар на джип в дърво

Трагедия край Пловдив: Трима мъже загинаха при удар на джип в дърво

България Преди 3 часа

Четвърти от мъжете е транспортиран в болница в критично състояние

Блясък и кралски разкош: Кейт Мидълтън очарова Лондон на парада Trooping the Colour 2026

Блясък и кралски разкош: Кейт Мидълтън очарова Лондон на парада Trooping the Colour 2026

Любопитно Преди 4 часа

Кейт Мидълтън обра овациите в зашеметяващ тоалет на Катрин Уокър по време на пищния военен парад Trooping the Colour 2026, а на фона на блясъка и прелитащите изтребители, принц Хари и Меган Маркъл отново останаха изолирани в слънчева Калифорния

Куба обяви икономически реформи на фона на тежка криза

Куба обяви икономически реформи на фона на тежка криза

Свят Преди 4 часа

Реформите предвиждат и промени в селскостопанския сектор, преструктуриране на държавния апарат и разрешаване на определени икономически дейности, които досега бяха забранени за частни субекти

Вдигнаха самолети на НАТО заради мистериозен обект в Литва

Вдигнаха самолети на НАТО заради мистериозен обект в Литва

Свят Преди 4 часа

След проверка властите установиха, че става въпрос за метеорологичен балон

Иран обяви дата за погребението на Али Хаменей

Иран обяви дата за погребението на Али Хаменей

Свят Преди 5 часа

Хаменей загина при израелски и американски удари срещу Иран през февруари

<p>Разкриха причината за смъртта на бебето, починало в Търговище</p>

Д-р Иван Светулков: Двустранна пневмония и сърдечна малформация са установени при аутопсията на починалото в Търговище бебе

България Преди 5 часа

По думите на д-р Светулков детето е починало в линейката на път за болницата във Варна

Шефът на „Райнметал“ предупреди за риск пред проекта MGCS за нов европейски танк

Шефът на „Райнметал“ предупреди за риск пред проекта MGCS за нов европейски танк

Свят Преди 5 часа

Според Армин Папергер евентуални бюджетни съкращения във Франция могат да доведат до нови забавяния

Швеция прехвана руски изтребители близо до въздушното си пространство

Швеция прехвана руски изтребители близо до въздушното си пространство

Свят Преди 5 часа

Шведското въздушно пространство не е било нарушено при инцидентите

<p>&quot;Гледат да ни унищожат&quot;: Съд в Скопие наложи&nbsp;присъда на македонски българин за коментар във Facebook</p>

Съд в Скопие наложи условна присъда на македонски българин за коментар във Facebook

България Преди 6 часа

70-годишният активист от Велес е категоричен, че присъдата му е политическа

Битката на бежанеца Абдул Карим: Между тежката диагноза и процедурите на институциите

Битката на бежанеца Абдул Карим: Между тежката диагноза и процедурите на институциите

Свят Преди 6 часа

Той прекарва пет години в затвор в Сирия, след като е задържан на 16-годишна възраст

<p>Софийското метро възстановява работата на &bdquo;Театрална&ldquo; и &bdquo;Хаджи Димитър&ldquo;</p>

Метростанциите „Театрална“ и „Хаджи Димитър“ отварят от 15 юни

Свят Преди 6 часа

„Метрополитен“ възстановява предсрочно движението по линия 3 преди матурите

EК потвърди - иска процедура за прекомерен дефицит за България

EК потвърди - иска процедура за прекомерен дефицит за България

България Преди 7 часа

Еврокомисарят по икономическите въпроси Валдис Домбровскис каза това в Люксембург след среща на финансовите министри на страните от ЕС

<p>6-месечно бебе почина в Търговище, МЗ разпореди незабавна проверка</p>

6-месечно бебе почина в Търговище, МЗ разпореди незабавна проверка

България Преди 7 часа

Спешна проверка е разпоредена и заради починала родилка в МБАЛ "Д-р Иван Селимински" - Сливен

<p>Отрази ли се инициативата &bdquo;Кошница с грижа&rdquo; на борсите и пазарите</p>

Цените на зеленчуците по борсите у нас падат с до 30% за седмица

България Преди 8 часа

Сезонното производство и вносът влияят на цените, но потребителите не усещат значително поевтиняване