Иа анските и италианските вестници днес отделят главно внимание на местните избори в тези страни, отбелязва в прегледа на печата българската редакция на Би Би Си. Другите теми са свързани с "пътната карта" за Близкия изток и нейното приемане от Израел и с последиците от алжирското земетресение.

Докато испанското правителство се радва на резултатите от местните избори, за които се очакваше да бъдат наказание за позицията на правителството по войната в Ирак, вестник "АВС" омаловажава тяхното значение. Резултатите от това гласуване ще имат минимален ефект върху разпределението на властта, отбелязва изданието. Слабото отстъпление на Народната партия и незначителния успех на социалистите означават, че политическата карта в страната остава почти неизменна, подчертава вестникът.

Италианският "Стампа" отбелязва, че в местните избори в неделя и понеделник няма да гледат само локалните проблеми. Трудно е да си представим, че събитията в страната като цяло няма да се отразят на начина, по който ще гласуват гражданите. Въпреки че гласуването не е референдум за доверието към премиера - замесен в съдебен процес за корупция, - Берлускони ще получи някои уроци, прогнозира "Стампа". Съгласни сме, че не се гласува за правителство, но без съмнение главният герой е Берлускони, изтъква вестникът.

Френският "Монд" изразява опасения за отражението, което може да има делото срещу Берлускони за ЕС, тъй като Италия поема председателството на съюза на 1 юли. Това президентство идва в особено труден за Берлускони момент, отбелязва вестникът. В статията се напомня, че по време на процеса италианският премиер е намесил имената на двама негови предшественици - сега водещи фигури в ЕС - Романо Проди и Джулиано Амато.

Атаката е меко казано ненавременна и показва трудните отношения между бъдещия председател на ЕС и двама ръководители, с които ще се наложи той тясно да си сътрудничи. В този момент на историята си Европа би искала да бъде ръководена от лидер с неоспорими морални и политически качества, допълва вестникът.

Френският "Фигаро" се спира на първата си страница на голямата демонстрация в неделя срещу плановете на правителството за реформа в пенсионната система. Вестникът отбелязва голямото разминаване в съобщенията за броя на участниците - според организаторите на протеста в него са участвали около 600 000 души, а полицията заяви, че числото е около 300 000.

Румънският "Котидианул" отбелязва, че прекратяването на диалога между САЩ и Иран може да спомогне за извършване на мирна промяна в Техеран. Вестникът пояснява, че американското решение е взето на базата на разузнавателна информация, която свързва Иран с терористичната мрежа "Ал Кайда" и неотдавнашните нападения в Саудитска Арабия. Прекъсването и на без това скромните ирано-американски контакти е причинено не само от флирта на ислямското правителство с терористични организации, но също и от многократните опити на Техеран да се сдобие с ядрени оръжия.

По тази причина няма съмнение, че Доналд Ръмсфелд и неговите "ястреби" в Пентагона ще се наложат по време на заседанието в Белия дом, посветено на Иран. Очаква се да бъде взето решение за по-активни военни и секретни операция срещу Техеран.

Ястребите се подготвят за следващата промяна на режим, пише излизащият в Париж "Интернешънъл Хералд Трибюн". Вестникът съобщава, че ЦРУ разследва съобщенията за иранско оръжие за масово поразяване и за връзки с "Ал Кайда".

След като президентът Бутефлика бе освиркан при посещението с в пострадалите от земетресението райони в Алжир, испанският "Мундо" пише, че вторичните трусове разклащат правителството. Вестникът отбелязва, че властите не са успели да настанят останалите без подслон, да възстановят основни услуги и са оставили впечатление за хаос и липса на ефективност.

Вестникът критикува безскрупулни предприемачи, които са получили възможността да строят опасни сгради в покрайнините на столицата Алжир. Правителството успя да сложи край на войнствения ислямски фундаментализъм, но не и да подобри условията за живот на милиони алжирци, които живеят в пълна мизерия, пише в заключение вестникът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Израелската армия заяви, че се готви да премести цивилните в южната част на ивицата Газа

Свят Преди 7 часа

"Хамас" казва, че няма да се разоръжи, докато не бъде създадена независима палестинска държава

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Свят Преди 7 часа

На въпросната среща в края на февруари Тръмп многократно прекъсваше Зеленски

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

Свят Преди 8 часа

Aмериканското дипломатическо ведомство публикува съобщение по темата

,

Пет месеца от трагедията в Кочани: Градът почита загиналите в дискотека „Пулс“

Свят Преди 9 часа

Нощният клуб е функционирал незаконно в продължение на години

,

Българка е била намушкана 10 пъти с нож и пребита със стол в Гърция

Свят Преди 10 часа

Сочен за извършител е нейният партньор, който е арестуван

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

България Преди 11 часа

Задържан е съсед на пострадалия

.

Масирани проверки за фалшиви книжки в София

България Преди 11 часа

Задържани са четирима, съставени са над 200 фиша

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

Любопитно Преди 12 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

,

Макрон призова за бдителност и продължаване на натиска върху Русия

Свят Преди 12 часа

Френският президент приветства и "готовността на Съединените щати" да допринесат за даване на гаранции за сигурността на Украйна

,

Два мотоциклета се удариха на пътя Благоевград - Дупница, има пострадали

България Преди 12 часа

Всички участници в произшествието са закарани за преглед

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Свят Преди 13 часа

Това написа той в своя Telegram канал

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

Свят Преди 13 часа

Полицията е на терен с жива сила и бронирани автомобили

,

Мелания Тръмп получи благодарности от Украйна за загрижеността си за децата, отведени в Русия

Свят Преди 13 часа

Първата дама на САЩ написа писмо, касаещо отвлечените украински деца

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

България Преди 14 часа

От пожарната служба в Бургас заявиха, че на терен са изпратени 6 противопожарни автомобила

Принц Уилям и принцеса Катрин с децата им: Джордж, Шарлот и Луи

Принцът и принцесата на Уелс Уилям и Катрин се местят в нов кралски дом

Любопитно Преди 14 часа

Кралската двойка планира да се установи в имота Форест лодж с осем спални, разположен в Уиндзорския парк

<p>Какво е състоянието на пострадалите след бруталния удар с АТВ</p>

Какво е състоянието на пострадалите след бруталния удар с АТВ

България Преди 15 часа

„Вчера лекарят ни каза: „Не мога да ви давам надежди и не мога да ви ги отнемам”. Снаха ми и детето ѝ са със счупени черепи”, разкри Юлиан Здравков