С амолетният магнат Ричърд Брансън предлага 25 млн. долара награда за онзи, който успее да измисли най-добрия начин атмосферата да се изчисти от вредните газове, причиняващи глобалното затопляне.
Британският бизнесмен оповести своята инициатива в компанията на бившия американски вицепрезидент и настоящ екоактивист Ал Гор и британския дипломат Криспин Тикъл, като изрази надежда, че сумата ще подтикне хората към изобретателност и иновации с мисълта за спасяване на човечеството от саморазрушение.
Хората създадоха проблема и затова трябва да го решат, коментира Брансън на пресконференция, на която беше обявено началото на инициативата "Предизвикателството Девствена Земя" (Virgin Earth Challenge).
Той обаче бе обвинен, че като собственик на авиокомпания проявява лицемерие заради големия дял на въздушния транспорт в замърсяването на атмосферата.
Мога да приземя моите самолети днес, но това място ще бъде заето от машините на "Бритиш еъруейз", контрира предприемачът и посочи, че инвестира достатъчно средства в по-екологично гориво и двигатели.
Предложението за наградата е валидно в продължение на пет години, а идеите ще се оценяват от жури, в което влизат Брансън, Гор и Тикъл, както и американските учени Джеймс Хенсън, Брайтън Джеймс Ловлок и австралийския еколог Тим Фланъри.
Победителят трябва да предложи начин за премахване на въглеродните газове (1 млрд. тона на година) от атмосферата за 10 години.
В началото на проекта ще бъдат изплатени 5 млн. долара от наградата, а в края - и останалите 20. Ако не бъде определен победител, журито ще увеличи времетраенето на състезанието, уточнява Ройтерс.
Междувременно Европейската комисия има идея да задължи всички 27 държави членки да наложат санкции до пет години затвор за онези, които нанасят тежки щети на околната среда и човешкото здраве.
В момента във всяка една от страните наказанията за подобни дейности са много различни и в повечето случаи не са достатъчни, коментират от Брюксел и посочват, че замърсителите могат само да се възползват от липсата на хармонизация.
Не можем да си позволим престъпленията срещу околната среда да намират свое убежище в ЕС, заяви европейският комисар по правосъдието Франко Фратини.
Общите санкции ще се отнасят за незаконни емисии на опасни вещества във въздуха, водата или почвата, вноса или износа на незаконни отпадъци, както и търговията с растителни и животински видове, застрашени от изчезване.
Всичко това трябва да се включи в графата "наказуеми престъпления", без значение дали се извършват умишлено или по небрежност.
В особено тежките случаи, които причиняват смърт или разрушават околната среда, те ще бъдат санкционирани с лишаване от свобода до пет години и максимална глоба 750 хил. евро, информира Франс прес.