Н ова космическа надпревара вече стартира официално. Проектът всъщност представлява "космически асансьор". Някои експерти вярват, че идеята се вмества напълно в рамките на възможното.

Технологията може дори да бъде създадена и експлоатирана още докато сме живи, пише TechNews.bg.

През ноември в Япония ще се състои конференция, на която ще бъдат обсъждани концепциите за космически асансьор. Стотици инженери и учени от Азия, Европа, Южна и Северна Америка ще работят заедно по лифт, който ще може да ни отведе до стохилядния етаж.

Въпреки всички разработки до момента за мнозина всичко това вероятно звучи много преувеличено. И наистина, ако бъде построен успешно, космическият асансьор ще представлява безпрецедентен подвиг в историята на инженерната наука.

Основната конструкция на асансьора всъщност ще представлява един кабел, който ще бъде закотвен за повърхността на Земята и ще достига десетки хиляди километри в космоса, балансиран с противотежест, намираща се на другия му край.

Учените смятат, че инерцията ще позволи на кабела да стои изпънат до краен предел, позволявайки на асансьора да се задържа в геостационарната орбита. Кабелът ще се издига в небето, достигайки сателитна пристанищна станция, която ще орбитира в космоса.

Инженерите се надяват асансьорът да транспортира хора и предмети в космоса, а някои дори вярват, че той ще може да се използва и за изхвърляне на ядрени отпадъци.

Друга идея е машината да бъде използвана за поставяне на слънчеви панели в космоса с цел да се доставя енергия на Земята.

Всичко това звучи като научнофантастичен роман от миналия век. През 1979 г. новелата на Артър Кларк "Фонтаните на рая" представя идеята за космически асансьор на масовата публика. "Мрежата между световете" на Чарлз Шефилд също изтъква идеята за построяване на космически асансьор.

След близо три десетилетия обаче концепцията бързо премина от развлекателната литература в реалния заобикалящ ни свят. В момента японските учени от Japan Space Elevator Association работят много усилено по проекта за асансьор, достигащ космоса.

Японската организация си сътрудничи със Spaceward Foundation от САЩ и с европейска организация, базирана в Люксембург, по разработване на дизайна на машината.

LiftportGroup от САЩ също се е ангажирала в дизайна. Смята се, че над 300 учени и инженери по света са се посветили на тази задача.

НАСА пък обяви конкурса Space Elevator Challenge с награден фонд от 4 млн. долара с цел да окуражи проектите за космически асансьор.

Технологията, която тласка напред състезанието за първия космически асансьор, се базира на въглеродните нанотръби. Този материал е лек и притежава разтегателна сила, която е 180 пъти по-голяма от тази на стоманен кабел.

Към момента това е единственият материал, който има потенциала да е достатъчно здрав, за да бъде използван за производството на асансьорния кабел, допълват японските учени.

Японски специалисти съобщиха, че в момента разполагат с кабел, направен от въглеродни нанотръби, който обаче притежава една трета или една четвърт от необходимата здравина, нужна за създаване на космически асансьор.

Учените очакват през 20-те или 30-те на този век вече да имат достатъчно здрав кабел.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 1 час

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 2 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 4 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 4 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 5 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 5 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 5 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

<p>Си нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису</p>

Кулинарна дипломация в Пекин: Си Дзинпин нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису

Свят Преди 5 часа

Докато двамата лидери си разменяха исторически послания за партньорство, китайските готвачи заложиха на сигурно, адаптирайки традиционното меню към прословутия американски вкус за бързо хранене и любими домашни класики

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 6 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Свят Преди 6 часа

Стрийтинг към Стармър: Вече е ясно, че няма да поведете Лейбъристката партия към следващите парламентарни избори

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 6 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 6 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 6 часа

Задържан е 16-годишен

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

България Преди 7 часа

До операцията се стигна, след като в Софийска районна прокуратура е подаден сигнал от бивш министър на здравеопазването