Екомания
Източник: netinfo
Тик-так. Звукът от тракащия часовник се забива болезнено в ушите ми. Туп-туп. Обръщам се на другата страна и виждам как и последните песъчинки на пясъчния часовник падат оглушително. Не мога да понеса това повече. Обръщам се отново и виждам слънчевия часовник, а сянката сякаш стърже по земната повърхност. Времето изтича... времето изтича, а аз искам да направя нещо, но се чувствам безсилна. Искам да направя нещо и се надявам да намеря нужната ми воля и да успея, защото времето на нашата планета изтича. Тик-так.    

Може би се чудите какво искам да ви кажа а може би и вие се чувствате като мен. Защото знам, че ние хората трябва да направим нещо и да спасим природата, преди да е станало прекалено късно. Тик-так. Часовникът продължава да отброява оставащото време. Накъдето и да се обърна виждам едно и също- купчини боклуци по улицата, черен дим, излизащ от ауспусите на колите, комини на заводи, бълващи пушек от сяра и въглероден диоксид на цели талази.

Това в далечината трябва да е град. Виждам го като една перла. И точно както черупката на мидата обгръща перлата и й пречи да покаже целия си блясък, така и индустриалният смог закрива града. Дава му смъртоносна прегръдка, пречи му да диша и го прави подвластен. И всички ние сме тези, които допускат това да се случи, дори насърчаваме, съзнателно или не, тази дейност. Защото ние хората сме причината за разрушаването на озоновия слой, за парниковия ефект и какво ли още не. Ние сме причината и сами трябва да поправим това, което сме сторили.    

Не казвам, че не опитваме. Не искам да бъда погрешно разбрана. Все пак учени от цял свят неуморно се трудят, за да създадат най-модерните технологии, които да спрат замърсяването например, но дали всъщност има резултат? Има ли подобрение след всички тези нововъведения? Не особено, защото каквито и машинарии да създадат гениалните инженери, всичко на нашата планета зависи от обикновения човек. Той е този, който определя много фактори, защото обикновените хора са много повече от учените и  инженерите. Ако всеки от нас хвърли едно боклуче на улицата, това прави седем милиарда боклучета.

А сега си представете хора, които хвърлят много повече отпадъци? Виждате ли какво влияние оказва това? И проблемът с отпадъците е само един от многото. Ами горите? Ако сега някой ме попита за какви гори говоря, въпросът ще бъде много уместен. Точно така, говоря за горите, които вече са на изчезване и които една по една, дръвче след дръвче продължават да изчезват. Тези ценни дървета са „филтърът", който пречиства въздуха, който дишаме- те са това благодарение на което не дишаме отрови. И точно тук хората можем да се намесим. Не е нужно да сечем гори, за да построим на тяхно място още няколко небостъргача или нова фабрика, която ще бълва още черен дим. Или просто можем да рециклираме хартията, вместо да я хвърлим при останалите отпадъци. Колко прости неща, а колко много могат да помогнат.   

Точно тук идва затруднението. Не може един човек да спаси цяла гора. Помните, че ви казах, че се чувствам безпомощна, нали? Това е така, защото не намирам подкрепа. Защото един човек не е в състояние да насмогне на сто, които замърсяват. Защото опазването на околната среда трябва да е глобална кампания, и то вече е, но тя не се изразява само в раздаване на брошурки как да пестим електричество и как да рециклираме правилно. Брошурки, които повечето хора хвърлят в първото срещнато кошче, а много често дори и на земята. Брошурки, които най-често са направени от изсечени дървета. Не трябва само да казваме, че подкрепяме тази и онази инициатива.

Време е да сложим край на думите и да поставим начало на делата, защото това е единственото нещо, което може да ни помогне.    

Тик-так. Часовникът продължава да отмерва оставащите секунди. Туп-туп. Ето, скоро и последната песъчинка ще падне. Време почти не остана, затова трябва да се осъзнаем бързо, защото скоро ще е прекалено късно. И защото най-зелената идея, за която се сещам сме ние хората. Хората, които трябва да се осъзнаят и да си помогнат сами, преди да удари и последната секунда. Тик-так.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Светът на киното скърби: Почина любимият Джайлс от „Бъфи, убийцата на вампири“

Светът на киното скърби: Почина любимият Джайлс от „Бъфи, убийцата на вампири“

Свят Преди 46 минути

Актьорът, познат с ролите си в „Бъфи, убийцата на вампири“, „Тед Ласо“ и „Мерлин“, е издъхнал на 72-годишна възраст

Изображението е генерирано с изкуствен интелект

Путин: Войната ще продължи до постигане на целите на Русия

Свят Преди 1 час

Руският президент заяви, че няма условия за преговори на най-високо ниво

Цената на биткойн падна под 60 000 долара

Цената на биткойн падна под 60 000 долара

Свят Преди 9 часа

Настоящият спад е причинен от няколко фактора, включително корпоративна продажба на биткойни

Загинал и ранени при атака срещу турски кораб в Черно море

Загинал и ранени при атака срещу турски кораб в Черно море

Свят Преди 10 часа

След атаката плавателният съд е потънал

Зеленски: Путин отново избра войната

Зеленски: Путин отново избра войната

Свят Преди 11 часа

Зеленски: Путин просто не иска да сложи край на войната

Протест пред Съдебната палата за загиналите на Петрохан и Околчица

Протест пред Съдебната палата за загиналите на Петрохан и Околчица

България Преди 11 часа

Протестиращите носеха жълти сърца, защото това е бил любимият цвят на Николай Златков

Почина кинозвездата Антъни Хед

Почина кинозвездата Антъни Хед

Свят Преди 11 часа

Той си е отишъл на 72 години от усложнения вследствие на пневмония

Ива Петрова: Необяснимо забавяне на процедури в АЕЦ "Козлодуй"

Ива Петрова: Необяснимо забавяне на процедури в АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 11 часа

По темата за "Боташ" министърът каза, че искрено се надява "Булгаргаз" да сключи по-добър договор

Хванаха марихуана за над 4 млн. евро на Дунав мост

Хванаха марихуана за над 4 млн. евро на Дунав мост

България Преди 11 часа

Трима от обвиняемите са професионални шофьори

Разбиха престъпна група, изтъргувала фреон за 1,5 млн. евро

Разбиха престъпна група, изтъргувала фреон за 1,5 млн. евро

България Преди 11 часа

Продължават активни действия по разследването

Жертви и много ранени, кола се вряза в автобус в София

Жертви и много ранени, кола се вряза в автобус в София

България Преди 12 часа

Вследствие на сблъсъка автобусът се е преобърнал

Мирът с Иран е въпрос за 24 милиарда долара

Мирът с Иран е въпрос за 24 милиарда долара

Свят Преди 12 часа

Иран е поискал освобождаването на 12 милиарда долара замразени средства веднага щом бъде подписано временно споразумение

Александър Морфов ще бъде възстановен на работа в Народния театър

Александър Морфов ще бъде възстановен на работа в Народния театър

България Преди 13 часа

Съдът връща Морфов на административната длъжност "главен режисьор"

Стармър: Русия може да нападне НАТО след 4 години

Стармър: Русия може да нападне НАТО след 4 години

Свят Преди 13 часа

Стармър: Не е преувеличено да се каже, че живеем в най-опасния и непредвидим период в живота ни

Дете на 14 г. се удави в река Мъглижка

Дете на 14 г. се удави в река Мъглижка

България Преди 13 часа

Бурната река завлякла тялото на детето на близо 500 метра, където било открито безжизнено