М утациите на птичия грип все повече застрашават хората. Първите признаци, че щамът H5N1 на птичия грип вече е мутирал в още по-заразна за хората форма вече са налице, предупреждава британският "Индипендънт".

Учените от Института за медицински изследвания в Лондон, които анализираха пробите, взети от две от починалите от заболяването в Турция деца, съобщиха, че в едната са открили мутирали вирусни частици, по-способни да атакуват човешкия организъм.

Страшното е, че дори и специалистите - нито от Световната здравна организация, нито от института "Пастьор" - са в състояние да кажат дали откритият в Турция вирус е от най-опасния за хората H5N1, какъвто бе засечен по-рано в Азия, коментира обаче френският "Курие Пикар".

Ако всеки кризисен щаб беше толкова спокоен, колкото онзи към Министерството на здравеопазването на Турция, вероятно понятието "кризисен щаб" щеше да излезе от употреба, отбелязва "Файнаншъл таймс" по повод поведението на турските власти.

Според ръководителя на щаба д-р Торуноглу властите са успели да овладеят положението и да убедят населението, че предпазни мерки като спазването на най-елементарна хигиена могат да се окажат много ефективни в борбата с вируса.

Колкото до реакцията на френското правителство след оповестените случаи в Турция - тя показа, че са взети всички необходими мерки и нищо не е оставено на случайността, и то още преди вируса да премине Босфора, отбелязва от своя страна "Репюбликен Лорен".

"Какво обаче може да доведе до пренасянето на вируса и в Западна Европа? Прекомерната урбанизация, гъстотата на населението и големият брой на чуждестранните посетители", отбелязва "Таймс".

Една от най-застрашените според вестника страни е Великобритания. Въпреки че вероятността от избухване на епидемия е по-голяма в други райони на света, Обединеното кралство е сред страните, където е налице най-голяма опасност вирусът да развие способност да се разпространява от човек на човек, смята изданието, позовавайки се на специалисти.

Другата водеща тема в чуждата преса е ядрената програма на Иран, обобщава РФИ-България. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) трябва да намери достатъчно страни, за да може да бъде сезиран Съветът за сигурност на ООН по въпроса, категоричен е "Фигаро".

Иран се закани да прекрати сътрудничеството си с МААЕ, ако въпросът за бъдещето на ядрената му програма бъде отнесен до Съвета за сигурност, предупреждава обаче "Хералд трибюн".

Германският канцлер Ангела Меркел, която пристигна на посещение в САЩ, и американският президент Джордж Буш заявиха, че се опитват чрез дипломатически усилия да принудят Иран да сложи край на предполагаемата програма за създаване на ядрено оръжие. Тя бе определена от Буш като "неприемлива" и "сериозна заплаха" за световната сигурност, пише "Уошингтън поуст".

След продължителна среща в Белия дом Буш и Меркел съобщиха на съвместна пресконференция, че работят за изготвянето на обща позиция по въпроса, но споделиха, че още не са готови да призоват за конкретни мерки.

Вероятно може да се намери донякъде обяснение за желанието на Техеран да продължи да разработва ядрената си програма, обяснява "Телеграм" - все пак страната е в близост до държави, които притежават ядрено оръжие - като Русия, Пакистан, Индия Китай и Израел.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран атакува товарен кораб в Ормузкия проток

Иран атакува товарен кораб в Ормузкия проток

Свят Преди 4 часа

Иранският парламент обяви, че Техеран няма да отстъпи от контрола върху ключовия воден път, въпреки блокадата на САЩ и предупрежденията на Тръмп за нови въздушни удари. Екипажът на плавателния съд е в безопасност след дръзкото нападение

Мерц: САЩ са най-важният ни партньор в НАТО въпреки Тръмп

Мерц: САЩ са най-важният ни партньор в НАТО въпреки Тръмп

Свят Преди 4 часа

Мерц отговори с "Няма връзка" на въпроса дали плановете на САЩ да намалят военното си присъствие в Германия имат нещо общо със спора между двамата лидери относно стратегията на Тръмп в Иран

Почина изтъкнатият журналист и икономист Красимир Лаков

Почина изтъкнатият журналист и икономист Красимир Лаков

България Преди 6 часа

Поклонението ще бъде в четвъртък, на 7 май, от 11:00 часа в църквата „Света София“

Иран предлага на САЩ 30-дневен план за прекратяване на войната, Тръмп скептичен

Иран предлага на САЩ 30-дневен план за прекратяване на войната, Тръмп скептичен

Свят Преди 7 часа

Тръмп отхвърли предишно иранско предложение тази седмица

Никола Цолов отпадна в Маями, но запази лидерството си в шампионата

Никола Цолов отпадна в Маями, но запази лидерството си в шампионата

България Преди 7 часа

Българският пилот запази първото си място след втория старт от уикенда в САЩ

Сър Алекс Фъргюсън е приет в болница

Сър Алекс Фъргюсън е приет в болница

Свят Преди 8 часа

Легендата на „Юнайтед“ се почувствал зле преди дербито с „Ливърпул“

Американски военни изчезнаха по време на ученията „Африкански лъв“ в Мароко

Американски военни изчезнаха по време на ученията „Африкански лъв“ в Мароко

Свят Преди 8 часа

САЩ, Мароко и другите страни, участващи в ученията „Африкански лъв“, са започнали операция по издирване, която продължава и в момента

Потъването на суперяхтата Bayesian не е било причинено от буря, сочи нов доклад

Потъването на суперяхтата Bayesian не е било причинено от буря, сочи нов доклад

Свят Преди 8 часа

Година след корабокрушението край Сицилия, отнело живота на британския магнат Майк Линч и още 6 души, разследващите изключиха версията за „непреодолима стихия“. Нови разкрития сочат към фатално подценяване на времето и липса на адекватна реакция

Марко Рубио стана диджей: Вижте как се забавлява „министърът на всичко“ в Маями

Марко Рубио стана диджей: Вижте как се забавлява „министърът на всичко“ в Маями

Свят Преди 9 часа

Държавният секретар Марко Рубио изненада гостите на семейна сватба, влизайки в ролята на диджей. Вижте как „министърът на всичко“ в администрацията на Тръмп смени държавните дела с музикалните хитове и нагорещи дансинга в Маями

Зеленски: Украйна удари руското пристанище Приморск

Зеленски: Украйна удари руското пристанище Приморск

Свят Преди 9 часа

Приморск е важен център за петролния износ на Русия

„Бог е с нас“: DARA отпътува за Виена, където ще представи България на „Евровизия 2026“

„Бог е с нас“: DARA отпътува за Виена, където ще представи България на „Евровизия 2026“

България Преди 10 часа

DARA ще представи България на „Евровизия 2026“ с песента Bangaranga, с която ще открие втория полуфинал на конкурса на 14 май във Виена

Необичайно студено време със сняг и градушки обхвана Гърция, изненада туристите

Необичайно студено време със сняг и градушки обхвана Гърция, изненада туристите

Свят Преди 10 часа

Сняг е валял в планините около Атина, на Пелопонес и дори на Крит, а на някои места е имало и градушка

Илияна Йотова подписа декларация за стратегическо партньорство с Армения

Илияна Йотова подписа декларация за стратегическо партньорство с Армения

България Преди 10 часа

На срещата бяха подчертани традиционно добрите отношения между българския и арменския народ

Задържаха 2.3 тона контрабандни препарати за растителна защита на "Калотина"

Задържаха 2.3 тона контрабандни препарати за растителна защита на "Калотина"

България Преди 11 часа

В товара са открити и недекларирани 6 кашона с 4440 платсмасови мерителни чаши

Актьорът Петър Димов почина на 87 години

Актьорът Петър Димов почина на 87 години

България Преди 11 часа

Петър Димов е имал изяви в киното и в телевизията и е получавал награди на национални прегледи на българската драма и театър

Двама мигранти загинаха, 16 ранени при опит за прекосяване на Ламанша

Двама мигранти загинаха, 16 ранени при опит за прекосяване на Ламанша

Свят Преди 11 часа

Плавателният съд, в който е имало 82 души, е отплавал снощи от плажа Ардело, намиращ се на няколко километра южно от Булон сюр Сен