В понеделник в 16 ч. започва поетапното подаване на природен газ от Гърция към България, съобщиха от пресцентъра на Министерство на икономиката и енергетиката.

Подаването ще започне от гръцката станция в Стримонохори в присъствието на представители на българската "Булгартрансгаз" и гръцката газова компания.

В съответствие с постигнатите договорености подаването на природен газ в обем до 2,5 млн. куб. м дневно ще се осъществява в продължение на седем дни с опция за удължаване или съкращаване на този срок в зависимост от потребностите.

В момента цената на газа не е най-важното, най-важното е да има достатъчно количество газ, заяви премиерът Сергей Станишев пред журналисти днес, попитан на каква цена ще получаваме газ от Гърция.

Днес се очаква украинската и руската газови компании да подпишат, след като преди ден премиерите Владимир Путин и Юлия Тимошенко се договориха, споразумение, с което да се поднови транзитът на газ за Европа. Първоначално бе обявено, че споразумението ще бъде подписано в 14,30 ч. местно време, но до момента няма никаква информация за развитието на разговорите.

Според премиера Сергей Станишев, докато доставките не бъдат възстановени реално, българското правителство е длъжно да вземе всички мерки.

Премиерът отбеляза, че газът от Гърция ще позволи доставките да се запазят на сегашните нива. Според специалисти след 21 януари от хранилището в Чирен ще могат да бъдат черпени по-малки количества, отколкото в момента.

В момента за икономиката и битовите потребители се осигурява 45% от нормалното количество газ, каза премиерът. Взехме решение за технологична подготовка за повторно включване на един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй", припомни премиерът.

Той е разговарял вчера с представители на политически партии по този въпрос. Трябва да преценим много точно плюсовете и минусите на всяко решение - и икономически, и политически, защото България има право при кризисна обстановка да направи това, посочи Станишев.

Последиците от спирането на доставките на газ варират от 140 млн. лева до 600 млн. лева. Ясно е, че имаме едно значително натоварване на икономиката. Неизгодите на българските домакинства не могат да бъдат оценявани и остойностявани, каза днес председателят на парламентарната група на "Коалиция за България" Ангел Найденов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сарафов се срещна с главните прокурори на Литва и Румъния

Сарафов се срещна с главните прокурори на Литва и Румъния

Свят Преди 1 час

Борислав Сарафов проведе поредица от двустранни срещи с ръководители на прокуратури от държавите-членки на ЕС

Капитан на танкер от руския "сенчест флот" отива на съд във Франция

Капитан на танкер от руския "сенчест флот" отива на съд във Франция

Свят Преди 1 час

Тримата членове на екипажа на петролния танкер бяха обвинени, че са влачили котвата по морското дъно, повреждайки пет подводни кабела в залива на Финландия

<p>Откриха&nbsp;съкровище на стойност $1 млн. край Флорида</p>

Отдавна изгубено испанско съкровище на стойност $1 млн. е открито край бреговете на Флорида

Любопитно Преди 1 час

"Всяка монета е частица от историята – осезаема връзка с хората, които са живели, работили и плавали по време на Златния век на Испанската империя"

Тетрадка с имена и 15 000 лева в къща в Алеко Константиново

Тетрадка с имена и 15 000 лева в къща в Алеко Константиново

България Преди 2 часа

Мъж предлагал облага на граждани, с цел да ги склони да упражнят правото си на глас

Бургас, Монтана и Перник са в бедствено положение

Бургас, Монтана и Перник са в бедствено положение

България Преди 2 часа

ДНСК ще бъде изпратена на място, за да се установи дали има отклонения в строителството

Различен Halloween на Whiskey Fest Sofia 2025

Различен Halloween на Whiskey Fest Sofia 2025

Любопитно Преди 2 часа

12-тото издание на най-големия уиски фестивал на Балканите ще се проведе от 31 октомври до 02 ноември в Sofia Event Center

Издирва се 4-годишно момче в Австралия, изчезнало преди дни

Издирва се 4-годишно момче в Австралия, изчезнало преди дни

Свят Преди 2 часа

Детето изчезна в събота ,27 септември

Семейството на Хълк Хоган разследва лекарска грешка за смъртта му

Семейството на Хълк Хоган разследва лекарска грешка за смъртта му

Свят Преди 2 часа

Разследването обхваща лекари и медицински специалисти от болница „Мортън Плант“, където Хоган бе обявен за мъртъв

Прокуратурата разследва палежа с жертва в София

Прокуратурата разследва палежа с жертва в София

България Преди 2 часа

Пожарът се разпространил и засегнал 34 автомобила

За първи път в историята: Жена ще води Англиканската църква

За първи път в историята: Жена ще води Англиканската църква

Свят Преди 3 часа

Сара Мъли ще бъде и церемониална глава на 85 милиона англикани по целия свят

Тийнейджър беше убит по време на лов, след като беше сбъркан с катерица

Тийнейджър беше убит по време на лов, след като беше сбъркан с катерица

Свят Преди 3 часа

17-годишният младеж беше прострелян в тила и почина от нараняванията си

Зад кулисите на големите ТВ формати – разговор с Николай Йорданов

Зад кулисите на големите ТВ формати – разговор с Николай Йорданов

Любопитно Преди 3 часа

През последните над 20 години работи като сценарист, редактор и креативен продуцент

Британската полиция:Може да сме убили невинен в Манчестър

Британската полиция:Може да сме убили невинен в Манчестър

Свят Преди 3 часа

Един от ранените също може да е прострелян от полицията

Четиримата номинирани ще се борят за оставането си в Big Brothe

Четиримата номинирани ще се борят за оставането си в Big Brothe

Любопитно Преди 3 часа

Първа целувка между Сияна и Стоянов разпали страстите в Къщата

<p>Нови обвинения срещу кмета на Минерални бани</p>

Нови обвинения срещу кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер

България Преди 3 часа

Към настоящия момент Мюмюн Искендер е и с мярка от парична гаранция

<p>Дончев: Очакваме 440 млн. евро по ПВУ, останалите средства са свързани с КПК</p>

Томислав Дончев: Очакваме 440 млн. евро по ПВУ, останалите средства са свързани с КПК

България Преди 4 часа

От 59 етапни цели Комисията приема за изпълнени 58 и една за неизпълнена, каза Дончев