Е дновременни атаки срещу обществения транспорт. Експлозии, съвпадащи с ключови политически събития. Поемане на отговорност в интернет сайтове. Терористичните удари в Лондон носят отпечатъка на "Ал Кайда", но експерти по тероризъм не изключват възможността ролята на Осама бин Ладен в тях да е малка или дори никаква.
Според тях много по-вероятно е нападателите, които са планирали и извършили атаките, да са местни жители, на които не са били необходими много пари или знания от чужбина, за да предизвикат хаос.
"Смятам, че определено става въпрос за "местно производство", отбелязва Лорета Наполеони, автор на книгата "Проследяване на доларите зад терористичните мрежи". "Това е ново поколение."
Експертите търсят извършителите на местно ниво заради относително малкия мащаб на операцията - четири бомби с по-малко от 4,5 кг експлозив всяка. Подобна атака не се нуждае от финансиране извън страната и позволява на атентаторите да избегнат международни банкови трансфери, които биха могли да породят подозрение.
По-големи операции като атаките от 11 септември или бомбардирането на военния кораб Коул са сложни и скъпи и изискват много пари в брой за закупуването на оборудване и набирането на сътрудници.
Според Наполеони нападенията струват между 10 000 и 15 000 долара. "Те не разполагат с неограничени средства", посочва тя. "Затова напасват метода на атака към количеството пари, с които разполагат. Ако можеха да съберат повече пари, щяха да заложат повече експлозиви."
Освен това атентаторите познават Лондон - знаели са кои линии на метрото да ударят и са дебнели мотрисите между станциите, за да нанесат максимални поражения. Това предполага, че или са живели във Великобритания известно време, или са от тук, смятат експерти.
"Трудно можеш да си представиш как някой, който вчера е пристигнал от Саудитска Арабия, Египет или Мароко, ще сложи бомба в автобус", отбелязва саудитският дисидент Саад Фагих. "Така че трябва да са били известно време тук. Планирали са нападението внимателно, ръководили са го внимателно, а това изисква време."
Въпреки че срещу самия него има санкции на ООН за предполагаеми връзки с "Ал Кайда", Фагих казва, че е активист за демокрация в родината си, а не участва в насилствени действия на "Ал Кайда" или друга групировка.
В американския център за задържане в базата Гуантанамо, Куба има задържани британци, заподозрени за атаки в Афганистан и Ирак, което показва какъв е потенциалът за набирането на активисти в страната.
След 11 септември върху организацията с неясна структура бе оказан натиск. Сегашните атаки говорят за една "Ал Кайда", в която се извършват промени, посочват наблюдатели, следящи развитието на организацията.
Според Наполеони и други, тъй като ключови сътрудници се укриват или са в затвора, убежищата им са под прицел, а финансите им се разследват, "Ал Кайда" става все по-децентрализирана: терористите се ръководят от философията на Бин Ладен, но разчитат на собствени средства за финансиране и обучение.
Властите преследват предполагаеми терористи след атаките от 11 септември, а лидерите на "Ал Кайда" са най-издирваните мъже в света. Във Великобритания - островна държава със строго контролирани граници - проверките са стриктни. При положение, че много известни нейни дейци са в затвора или под наблюдение, способността на нападателите да действат целенасочено навежда на мисълта, че те са непознати на властите.
"Средата вече е враждебна", смята Магнус Рансторп, директор на Центъра за изследване на тероризма и политическото насилие в унверситета Сейнт Андрюс в Шотландия. "Нужни са паспорти и документи за придвижване."
"Вероятно е терористите да са получили подкрепа сред радикалните членове на над двумилионната мюсюлманска общност, живееща във Великобритания", смята Узи Арад, бивш високопоставен представител на израелското разузнаване Мосад. "Не е случайно, че екстремисти нападат държави с многобройно мюсюлманско население, което им помага да останат незабелязани."
"Затова Великобритания, Франция и Испания са потенциални цели", допълва Арад. "Много повече от скандинавските страни например, където има по-малки ислямски общности."
Арад подчерта, че е прекалено рано да се каже дали нападателите са били базирани във Великобритания и посочи, че на полицията трябва да бъде дадена възможност да извърши пълно разследване на самоличността на нападателите, въпреки че би могло те да са дошли от вън и да са искали да изглежда така, сякаш са местни.
Независимо дали са имали подкрепа извън страната или не, атентаторите са обърнали внимание и на други атаки, най-вече на миналогодишните експлозии във влакове в Испания, при които загинаха 191 души. И двете нападения говорят за една еволюираща "Ал Кайда", в която ударите се извършват от местните "джихадисти".
Атаките в Лондон и Мадрид бяха насочени срещу обществения транспорт и представляваха координирани експлозии в часа пик. И двете съвпаднаха с ключови политически събития - срещата на върха на Г-8 във Великобритания и общите избори в Испания. Мнозина от заподозрените в случая с Мадрид са дългогодишни жители на Испания.
"Британския опит може да има испанска връзка", казва Рансторп. "Не бих се изненадал, ако се окаже вярно."