Той може да се окаже фатален за родните производители, тъй като ще доведе до ограничаване употребата на маслото в парфюмерията, категоричен е Ненов. Допреди 13 години българското розово масло е държало 90-95% от световния пазар, но в момента годишно пласираме едва 700-800 кг, което не надхвърля 45% от потреблението.
Вицепремиерът Николай Василев е поискал Ангел Александров да бъде одобрен от Софийския градски съд за изпълнителен директор и член на борда на "Балканкар холдинг", научи "Пари". В тази си длъжност Александров става и представител на длъжника, т. е. на холдинга, тъй като дружеството е в процедура по несъстоятелност и има назначен постоянен синдик. Александров веднъж е бил шеф на "Балканкар холдинг". Той беше и директор на задграничното ни дружество за кари в Рим - "Сибикар", когато предприятието беше обявено във фалит - на 22 май 2002 г. Съдът обаче е отхвърлил искането на икономическото министерство и е назначил служебен представител на длъжника.
"Advent International", собственик на отхвърления купувач на 65% от капитала на БТК "Viva Ventures", е готов да заплати 260 млн. евро по сделката. Договорената покупна цена в парафирания и неодобрен от надзора проектодоговор между "Viva" и Агенцията за приватизация (АП) беше за 210 млн. евро. "Advent" има готовност допълнително да подпише и клоу бек споразумение, което дава право на правителството да получава част от печалбите от продажбите на БТК. Те ще са около 20 млн. евро, а вероятно и повече, заяви пред радио "Нет" управляващият директор на фонда Кристиан Мрук.
Тези пари може да се дадат и кеш, ако кабинетът пожелае, така офертата ще се увеличи от 260 на 280 млн. евро. Готови сме да преструктурираме офертата си, ако има желание за това от другата страна, добави Мрук. За вестник "Пари" от "Viva" уточниха, че е възможно преразглеждане и актуализиране на параметрите, защото финансовото състояние на телекома се променя в периода от месец-два, през който кандидатът обжалва решението за отстраняването.
Оставката на зам.-министъра на финансите Гати ал Джебури изненада политиците, които напоследък говорят за структурни и персонални промени в правителството, отбелязва днес "Дневник". Тя предизвика разнородни тълкувания на отношенията в министерството на финансите. Тръгнаха първите слухове за евентуални наследници на поста. От министерството на финансите казаха, че още не се обсъждат кандидати.
Самият министър Велчев знаел отдавна за намерението на заместника си според източници от ведомството. Пред медиите той обаче обяви, че оставката донякъде е била изненада и за него, защото "това рядко се случва", и се надява в най-скоро време да бъде намерен достоен заместник.
Оставката на Гати ал Джебури е била приета от премиера Симеон Сакскобургготски в края на миналата седмица. Новината гръмна в събота, но според източници от Министерството на финансите Ал Джебури отложил решението си да напусне поне с месец заради поредицата от атаки срещу министър Милен Велчев, най-вече яхтения скандал и последвалия вот на недоверие.
Министерството на икономиката ще предложи на правителството инвестиционните фондове с държавно участие да са четири, като всеки един от кандидатите в шортлистата направи по един. Това съобщи за "Дневник" зам.-министърът на икономиката София Касидова. Паралелното стартиране с повече от един фонд ще създаде по-голяма конкуренция, уточни тя.
По думите й всеки фонд ще е независим един от друг и ще се управлява от собствен мениджър, а те няма да са свързани помежду си. "Нашето намерение е да започнем паралелно с тези четири фонда, управлявани от четири независими компании", обясни Касидова. Създаването на инвестиционен фонд е една от представените в края на миналата година от вицепремиера Николай Василев девет мерки за стимулиране на икономиката, след като през есента Европейската комисия призна, че в България има функционираща пазарна икономика.
В началото на годината икономическото министерство започна процедурата за избор на мениджър. Първоначално подадените оферти бяха 15, като от тях беше изготвена шортлиста от седем. По-късно от тях бяха оставени само четири кандидата - TBIF Financial Services BV and Equest Partners, Copernicus Capital Management SP, GED Capital Development SA и консорциум между Time Capital Partners и Балканска консултантска компания.
България възнамерява да продаде седемте електроразпределителни предприятия (ЕРП) на стратегически инвеститори или консорциуми, в които те притежават 51% от акциите. Това предвижда стратегия за раздържавяването на дружествата, изготвена с помощта на консултанта, консорциум начело на БНП "Париба", информира още ежедневникът. Очаква се правителството да приеме стратегията в четвъртък.
За стратегически ще се смятат компании с опит в либерализиран електроенергиен пазар, обем на продадена електроенергия и собствен капитал в евро, чиито прагове ще бъдат определени впоследствие. В процедурата ще могат да участват консорциуми от частен фонд, международна финансова институция и стратегически инвеститор, като последният трябва да притежава 51% от консорциума и ако спечели, ще носи отговорност за управлението на ЕРП-тата.
Повишаването на отрицателното търговско салдо и негативният резултат от услугите са основната причина за увеличаването на дефицита по текущата сметка на платежния баланс през първите три месеца на годината, става ясно от данните на БНБ. Дефицитът по текущата сметка за януари-март е 391 млн. долара, което е 2,1% от БВП, в сравнение с дефицит от 237,5 млн. долара за същия период на 2002 г. Според БНБ по-високите цени на суровия петрол и на природния газ са допринесли за влошаването на текущата сметка за отчетния период с 69,1 млн. долара.
Търговското салдо за периода по предварителни данни е отрицателно от 314,8 млн. долара при - 251,9 млн. долара за същия период на 2002 г. За три месеца износът е за 1,709 млрд. долара, по-висок с 508,7 млн. долара от същия период на 2002 г. В същото време вносът също се увеличава с 571,6 млн. долара спрямо януари-март 2002 г. и достига до 2,024 млрд. долара. Радващото според експерти е, че голяма част от увеличения внос се дължи на покупки на инвестиционни стоки, машини и съоръжения, които в бъдеще ще спомогнат за увеличаване на износа.
"Това, че и износът и вносът се увеличават, говори за повишена бизнес активност през първите три месеца, което е добре, стига в следващите месеци вносът да не започне да се увеличава с по-големи темпове от износа", каза за "Дневник" Мартин Димитров, експерт в Института за пазарна икономика.
Само фирми с опит в продажбата на ток на либерализиран пазар, ще могат да участват в приватизацията на Електроразпределителните предприятия (ЕРП) в България, пише вестник "Сега". Това е задължително условие според стратегията за раздържавяването им, която кабинетът ще одобри в четвъртък. Досега либерализиран енергиен пазар има само в Западна Европа (без Франция), САЩ и Канада. Стратегическите инвеститори ще бъдат оценявани по обема продаден ток и по кредитния си рейтинг, за да бъдат допуснати до участие.
Финансови фондове нямат право да участват самостоятелно. Ако бъдат създадени консорциуми, 51% в тях трябва да се държат от стратегически инвеститор и международна финансова институция. Ако стратегическият инвеститор има само 5% в консорциума, в приватизационния договор той ще бъде задължен да поеме оперативното управление на предприятието.
Синият депутат Благой Димитров се възпротиви на проекта за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, касаещ концесионирането на летищата във Варна и Бургас. Проектът е на Мирослав Севлиевски и Йордан Мирчев. Идеята е бъдещите концесионери да събират летищните такси. Готви се "подарък" за бъдещия концесионер от 0,5 млрд. лв. "Ако летище бъде отдадено на концесия за 35 години, ще бъдат събрани летищни такси от порядъка на 600 млн. лв", обясни Димитров. Според него само 25% ще влизат в бюджета и държавата ще загуби реално около 400 млн. лв. Димитров предложи на концесия да бъдат отдавани отделни дейности - например кетърингът.
Системата за брутен сетълмент в реално време RINGS стартира днес. Решение за пуска бе взето от Управителния съвет на БНБ на 29 май. Според ръководството на централната банка внедряването на RINGS е част от реформата на платежната система.
За по-малко от три часа ще стигаме от София до Бургас от 2005 г., предвиждат плановете на строителния министър Валентин Церовски, информира вестник "Стандарт". Личните ми цели и амбиции като министър са да завърша строежа на автомагистралата до края на мандата на този кабинет. За да кажем просто и ясно - Живков успя да построи половината, нашето правителство построи другата половина от южния пръстен на магистралата, заяви Церовски по БНР. Ще направим всичко възможно да обезпечим финансирането и на отсечките от сръбската до турската граница и по този начин да гарантираме, че до 2007 г. южните магистрали у нас ще бъдат реализирани окончателно, каза още той.
"Хюлет-Пакард България" има ръст от 274% в продажбите на цифрови камери до края на май в сравнение със същия период на миналата година, обявиха от компанията. Компанията пуска на пазара два нови модела - hp photosmart 735 и hp photosmart 935.
Поне 450 млн. лв. да влязат в бюджета от продажбата на седемте електроразпределения, пише още вестникът. Такива са амбициите на експертите от енергийното министерство дни преди реалния старт на приватизацията. По предварителна оценка само като активи седемте фирми струват над 330 млн. лв. Цената ще е водеща при избора на купувач. Но ние не продаваме жици, а бизнес, категоричен е енергийният министър Милко Ковачев. И то стратегически. Защото се предлага изграден пазар, който обхваща близо 4,5 млн. клиенти. За него ще могат да кандидатстват стратегически инвеститори, които имат опит на либерализиран енергиен пазар, предвижда стратегията за приватизацията.