Ео окомисията дава 2 млн. евро за каспийския газопровод до Европа, пише "Пари". Европейската комисия ще финансира безвъзмездно с 1,5-2 млн. евро предпроектното проучване за изграждане на газопровода от Каспийския регион за Централна и Западна Европа през България, известен като проект "Набуко", съобщиха от енергийното министерство. Проектът е приоритетен по програма "Трансевропейски енергийни мрежи". Еврокомисията е одобрила предложението за финансиране на предпроектното проучване и отпуска максимално допустимия размер безвъзмездна помощ - 50% от стойността.
Изграждането на трансграничния газопровод е съвместна инициатива на газовите компании на Румъния - "Трансгаз", България - "Булгаргаз", Турция - "Боташ", Австрия - ОМV, и Унгария - МОЛ. Преговорите между компаниите по проекта започнаха през ноември м.г.

Контрол над банкнотите препоръчва Сметната палата на БНБ, съобщава още "Пари". БНБ и Печатницата на БНБ трябва да разработят и утвърдят съвместна инструкция, в която изчерпателно да се регламентират контролните механизми върху процеса на производство на банкноти на всеки отделен етап, при окончателното приключване на поръчката и при предаването на отпечатаните банкноти. Това препоръчва Сметната палата в доклад по одит върху бюджетните разходи на Българската народна банка и тяхното управление през 2002 г. Централната банка трябва да актуализира правилника си, след като Печатницата на БНБ беше отделена в ЕАД.
Според одиторите във вътрешните правила за реда за избор на изпълнители на доставки, работи и услуги следва да се предвиди възможност участниците в търга да обжалват резултатите от класирането по административен път. Тази препоръка обаче не се приема от ръководството на централната банка.

Германската марка автомобили BMW ще има нов представител в България от началото на 2004-та, научил "Дневник". Това ще е компанията "Камор", която е с израелски собственици. Тя е била представител на луксозната марка в Израел миналата година и е била избрана за най-добър дилър в Европа.

"Ем Джи елит холдинг" е собственик на туристическия бизнес на групата, пише още "Дневник". Създаденият за участие в масовата приватизация фонд "Мултигрупелит" през 1996 г. успя да събере боновите книжки на над 70 000 души. Различното при него беше, че номиналната стойност на една акция не беше традиционните 1000 стари лева, или 1 нов, а сегашни 10 стотинки.

ДПС още се пазари за "Булгартабак" и резерва, съобщава още "Дневник". ДПС продължава преговорите за контрола над "Булгартабак" и Държавния резерв, след като хранително-вкусовата промишленост премина към Министерството на земеделието и горите, но официално още не е обявено на чие подчинение ще са холдингът и резервът.
В четвъртък в парламента се срещнаха лидерът на ДПС Ахмед Доган, новият министър на икономиката Лидия Шулева, министърът на държавната администрация Димитър Калчев и зам.-председателят на групата на НДСВ Мирослав Севлиевски.

"Коч предчувства, че ще вземе БТК" е едно от заглавията в "Сега". Имам силното усещане, че сделката за БТК ще приключи до края на 2003 г., заяви вицепрезидентът на турския "Коч холдинг" Али Коч, който пристигна в София вчера.
Според него колкото повече се измества към края на 2003-та или началото на 2004 г., сделката става по-малко привлекателна.

БНБ направила преразходи за охраната си, пише още "Сега". През миналата година Българската народна банка е платила повече пари по договори с МВР за охраната си, отколкото са били предвидени в нейния бюджет. Това е разкрила проверката на Сметната палата в централната банка. Първоначалните разчети са били за охрана да отидат 1,9 млн. лв., а реално са били похарчени 2.01 млн. лв. Причината за преразхода е, че са били увеличени заплатите в бюджетната сфера, включително в системата на МВР и че се е наложило да бъдат изплатени обезщетения при пенсиониране, посочва Сметната палата в доклада си.
БНБ е направила по-големи разходи от предвиденото и за амортизации - 5,787 млн. лв. вместо планираните 5,700 млн. лв. Това се наложило заради преоценката на сградите и земята, които са собственост на банката. Преоценката била извършена от лицензиран оценител - "Интеко", приета с решение на УС на БНБ.

Има шанс САЩ да станат №1 по инвестиции у нас, информира още "Сега". И за България, и за САЩ ще бъде по-добре, ако нашите инвестиции са повече. Общата цел е да се движим към първото място в листата на инвеститорите, обяви зам.-министърът на търговията на САЩ Самюъл Бодман, който участва в обяд на български и щатски компании, организиран от Американската търговска камара у нас.
Бодман е на едноседмична визита в страната заедно с представители на 11 щатски компании. Зам.-министърът смята, че корупцията остава най-големият проблем за чуждите инвеститори у нас. "България трябва да създаде икономика, в която подкупът да не се толерира", заяви Бодман. Вторият проблем остава реформата в съдебната система. Защитата на интелектуалната собственост е друг проблем, валиден не само за България, но и за САЩ.

Корабите по Дунав спират до два дни, алармира "Стандарт". Корабите по Дунав може да спрат всеки момент заради критично ниското ниво на реката. Ако водното ниво продължи да спада със същата скорост, до два дни то ще стигне критичната си точка от 10 см над нулата на морското равнище, алармираха специалисти. Нормалното за сезона ниво е 300 см. В сряда обаче то беше на 29 см, а в четвъртък падна с още 5 см, обясниха от Агенцията за поддържане на плавателния път по Дунав (АППД). Подобно критично положение не е замервано от 60 години насам, казаха експертите. До момента праговете в българския участък са 7. Общо 27 са се образували през последните 15 дни в австрийския, унгарския, сръбския и румънския участък.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Хиперреалистичните кукли: Терапия за милиони или странно хоби?

Любопитно Преди 2 часа

Отвъд стряскащия им вид, „reborn“ бебетата се превръщат в глобална индустрия за 630 милиона долара, помагайки при деменция, загуба и психични травми

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Любопитно Преди 2 часа

Памела Андерсън е тайната беквокалистка в хита „Loverboy“ на Марая Кери от 2001 г. Песента бележи труден период за певицата заради скандал със семпъл, използван от Джей Ло, и намесата на бившия ѝ съпруг Томи Мотола, но днес Марая я обожава

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

България Преди 2 часа

След вписването на новите членове на управителните органи, всички дължими плащания следва да бъдат извършени своевременно и в пълно съответствие със законовите изисквания

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

България Преди 2 часа

Регулираната цена на синьото гориво у нас е сред най-ниските в Европа

Злато за Ева Брезалиева и медали за Стилияна Николова на Световната купа в София

Злато за Ева Брезалиева и медали за Стилияна Николова на Световната купа в София

България Преди 2 часа

Днес се провежда световната купа по художествена гимнастика в София

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Свят Преди 3 часа

Европейският компромис е европейски документ, а не двустранен македоно-български документ

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Любопитно Преди 3 часа

От риалити шоу до историята на Оскарите: ирландката Джеси Бъкли покори критиците и Холивуд с феноменалната си роля в „Хамнет“, доказвайки, че истинският талант няма граници

Иран: Исканията на САЩ за преговори са прекомерни

Иран: Исканията на САЩ за преговори са прекомерни

Свят Преди 3 часа

Багаи: Подложени сме на военна агресия

Ново развитие по делото за убийството на Пейо Пеев

Ново развитие по делото за убийството на Пейо Пеев

България Преди 3 часа

Съдът наложи да бъде изготвена нова експертиза

„Стегни се или си тръгвам“: Ванеса Тръмп постави яростен ултиматум на Тайгър Уудс

„Стегни се или си тръгвам“: Ванеса Тръмп постави яростен ултиматум на Тайгър Уудс

Любопитно Преди 4 часа

Ванеса Тръмп постави ултиматум на Тайгър Уудс да се вземе в ръце след новия му шокиращ арест за шофиране във Флорида. Голфърът е съкрушен и засрамен, а половинката му отказва официален коментар

<p>&quot;Умиротворяването не води до мир, а до война&quot;:&nbsp;Украинският натиск кара Русия да се огъва</p>

Украинският натиск кара Русия да се огъва - не трябва да се отстъпва на Путин сега

Свят Преди 4 часа

Украински атаки с дронове срещу балтийското пристанище Приморск доведоха до спиране на приблизително 40% от руския износ на петрол

<p>Тръмп твърди, че преговаря с &bdquo;нов и разумен&ldquo; режим в Иран</p>

Доналд Тръмп твърди, че САЩ преговарят с „нов и разумен“ режим в Иран

Свят Преди 4 часа

„Голям напредък“ или „пълно заличаване“: Доналд Тръмп обяви, че преговаря с нови лидери в Иран, но постави краен срок за отваряне на Ормузкия проток. Научете защо Вашингтон досега е щадил ключовия остров Харк и какво ще се случи, ако сделката пропадне

<p>Нова класация разбуни страхове за НЛО в САЩ</p>

"Данни за отвличания от извънземни" - нова класация разбуни страхове за НЛО в САЩ

Любопитно Преди 4 часа

Щатът Ню Йорк е регистрирал 8 314 наблюдения на НЛО от 1974 г. насам - по едно на всеки 1 003 жители

АПИ предупреждава: Няма да се продават винетки за час във вторник

АПИ предупреждава: Няма да се продават винетки за час във вторник

България Преди 4 часа

Причината са тестове на системата за резервно електрозахранване

Снимката е илюстративна

Човекът, който пада 40 минути: Невероятното оцеляване на пилота Уилям Ранкин

Свят Преди 4 часа

Това би било достатъчно мъчително, дори ако очите, носът и устата ви не кървяха едновременно

Алис Купър и съпругата му Шерил се ожениха отново след 50 години

Алис Купър и съпругата му Шерил се ожениха отново след 50 години

Любопитно Преди 4 часа

Рок иконата Алис Купър и съпругата му Шерил подновиха брачните си обети на пищна церемония в Аризона с 220 гости и куп рок звезди, доказвайки след 50 години семейно блаженство, че истинската любов в рокендрола съществува