Австрийският президент Хайнц Фишер ще подпише ратификационния договор за присъединяването на България към ЕС с дата 1 януари 2007 г. до края на този месец, съобщава "Труд". 

"Няма да чакам септември. Ние смятаме, че 1 януари е разумна дата, но са необходими някои усилия в точно определени области", е заявил вчера Фишер на среща с президента Георги Първанов.

"Земя" публикува снимка на двамата държавни глави от официалната церемония на площад "Св. Ал. Невски" при посрещането на австрийския президент.

Италия вярваше и вярва в България, както и цени нейните усилия за присъединяване към ЕС на 1 януари 2007 г., цитира в. "Българска армия" посланика на Италия у нас Джан Батиста Кампаньола. Според него не е време за песимизъм.

Барозу смъмри Костов, прави извод "Труд" след срещата късно вторник на председателя на Европейската Комисия Жозе Барозу с депутати. Трябва да се сменят провалилите се министри в правосъдието, вътрешните работи и земеделието, е казал Иван Костов, лидер на опозиционната партия ДСБ.

"Труд" предава и думите на Барозу: "Няма да взимаме отношение към вътрешните работи на България, не сме го правили, няма и да го правим". И аз съм бил в опозиция, но никога не съм си позволявал да поставям партийните интереси над националните, правителствата се менят, но националните интереси - не, е допълнил председателят на ЕК.

България ще сложи край на безнаказаността скоро, е уверил главният прокурор Борис Велчев, цитиран от "Труд". Той участва в семинар за борбата с корупцията в обществената администрация, който се състоя в Рим.

Името БЗНС-Народен съюз беше заменено със Земеделски народен съюз (ЗНС) на вчерашния конгрес на партията, а Стефан Личев беше избран за председател, съобщават всекидневниците.

Конгрес детронира Мозер, била фюрер, коментира "Труд" и посочва думите на делегати на конгреса, които казват, че за първи път от 16 години ще имат лидер, а не фюрер.

"Врагът на Мозер не стана шеф на БЗНС", извежда "24 часа" и пояснява, че Личев е избран вместо Борислав Китов. "Стефан Личев седна в стола на Мозер", извежда "Стандарт" и определя избора му за председател като изненадващ.

"Мозер остана без партия, Личев й я  взе и преименува", пише "Монитор", "БЗНС на Мозер се доразцепи окончателно" е заглавието в "Дневник".

"Сега" прави интервюта с лидера на БЗНС Георги Пинчев и Анастасия Мозер, които говорят за евентуално обединение на земеделците.

"Обективно погледнато, нас ни обединяват. След 30 юни ще остане една земеделска партия", казва Пинчев. Според Мозер ако се стигне до обединение, то ще бъде през ноември.

Приемат новия ГПК до два месеца, съобщава още "Труд". Това обявил зам.-министърът на правосъдието Маргарит Ганев, като обяснил, че новият Гражданско- процесуален кодекс трябва да може да се задейства заедно с пълноправното ни членство в Европа от 1 януари догодина.

Пред същия вестник шефът на Софийския военно-апелативен съд ген.-лейтенант Веселин Пенгезов коментира, че би могло военните съдии да поемат делата срещу мафията. Това ще стане, ако нашият съд се девоенизира и се структурира като специализиран за дела срещу организираната престъпност и прането на пари, казва още той.

Агентът на бившата Държавна сигурност с псевдоним Алберт е писал доноси срещу асистента по история на БКП в Софийския университет Сашо Попов, пише "Труд". Изданието посочва, че разкритието е на телевизия Би Ти Ви, която беше допусната до читалнята на МВР с отворените досиета на 11 известни журналисти и медийни шефове.

Получих писмени сигнали от получатели на субсидии по САПАРД, че им се оказва натиск и са жертва на изнудване, предават изданията думите на министъра на земеделието Нихат Кабил. Сигналите идвали от Южна България.

Очаква се Кабил и министърът на вътрешните работи Румен Петков да обсъдят ситуацията в понеделник. Всекидневниците допълват, че от следващата седмица в общини от 10 области ще започне идентификацията на земите от земеделските производители.

Държавата спира да покрива щети от бедствия, алармира до глава "Сега". Изданието пояснява, че според новия проект на закон за защита на населението при бедствия държавата ще обезщетява само пострадалите от вреди, причинени от компетентните органи.

Според зам.-председателя и главен секретар на БСП Димитър Дъбов левите кметове няма да отидат в ГЕРБ (сдружението на столичния кмет Бойко Борисов). В интервю за "Стандарт" той коментира още, че сега не е време за оставки на министри и по думите му страната ни ще влезе в ЕС на 1 януари 2007 г.

Подобно интервю прави "Дневник" с Ивелин Николов, зам.-председател на БСП. Според него ако не ни приеме, ЕС ще накаже себе си. Онези, които искат оставки на министри, знаят, че правителствената формула не ги позволява, казва още Николов.

"Новинар" посочва позиция на лидера на СДС Петър Стоянов, според когото само столичният кмет Бойко Борисов може да пребори президента Георги Първанов на предстоящия вот през есента. Той уточнил, че вратите на партията му са широко отворени за ГЕРБ и тепърва ще стоят разговори с тях.

ДСБ готови на жертва заради десния кандидат, коментира в заглавие "Сега" и посочва думите на зам.-председателя на партията Веселин Методиев, който казва, че ДСБ са готови да платят най-високата цена, която поискат хората, в името на обща дясна кандидатура за президент.

България ще внася от чужбина висококвалифицирана работна ръка, прави извод "Труд" след вчерашната среща на социалния министър Емилия Масларова с представители на бизнеса, ректори на университети и училищни директори. "Сега" допълва, че за работодатели, които наемат стажанти, инвестират в образованието и квалификацията ще има данъчни облекчения.

"24 часа" прави общо интервю с министрите на транспорта Петър Мутафчиев и на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов по темата за парите от ЕС за строителство. Двамата министри казват, че нито един от тях не разпределя парите. Те вече са разпределени, така че и да иска единия не може да вземе от парите на другия, посочват министрите.

На заглавната си страница "Дума" пише за средства за научни проекти на МОН, които не са били пуснати по договорите. След няколко публикации на изданието парите вече са задействани по проектите.

Министърът на образованието Даниел Вълчев е подписал споразуменията за договорените проекти и е признал, че вината за закъснението е лично негова.

"Българска армия" отбелязва Втората световна среща на българските медии в Чикаго, организирана от БТА. Изданието помества интервю с директора на БТА Максим Минчев, който казва, че България се нуждае от своя позитивен образ по света.

Разбиха редакцията на "Новинар", разказва на уводната си страница изданието. Крадци са нахлули в сградата, но са успели да избягат само с една малка каса, която била празна.

Слагат бар-кодове на кофите за смет, обявява "Труд" и обяснява, че по този начин ще можело да се преценява кога се чистят. Това е настоял кметът на София Бойко Борисов при преговорите с фирмите концесионери.

Овчаров бесен на Борисов, пише от своя страна "Стандарт". Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров е бесен на кмета Бойко Борисов заради внезапната проверка в столичната "Топлофикация".

Тя беше разпоредена от Борисов във вторник и беше разкрито, че в дружеството има луксозен обзаведен център за рехабилитация, пояснява всекидневникът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Народът е уморен, но управляващите в Скопие търсят външен враг: Тежък доклад за РСМ в ЕП

Народът е уморен, но управляващите в Скопие търсят външен враг: Тежък доклад за РСМ в ЕП

Свят Преди 18 минути

Докладчикът на ЕП за Северна Македония се надява правителството в Скопие да не пропуска възможността за напредък в преговорите с ЕС

Римската гробница, открита край Свищов, разкрива уникална практика

Римската гробница, открита край Свищов, разкрива уникална практика

България Преди 38 минути

Проучването започнало в края на ноември, след като жител на Свищов подал сигнал, че при премахване на старо дърво в двора на вилата си открил надгробна плоча

Затвор за мъж, давал алкохол на защитен ястреб

Затвор за мъж, давал алкохол на защитен ястреб

Свят Преди 43 минути

Освен лишаване от свобода, съдът наложи пробация, глоби и дългосрочни забрани за притежание на животни и оръжие

<p>Огнище на птичи грип близо до България</p>

Огнище на птичи грип в Румъния

Свят Преди 52 минути

След откриването на мъртви лебеди в района на Клуж са наложени строги ограничения за отглеждането и търговията с домашни птици

Vivacom започна предварителните поръчки на серията Samsung Galaxy S26

Vivacom започна предварителните поръчки на серията Samsung Galaxy S26

Любопитно Преди 52 минути

Телекомът предлага и новите безжични слушалки Galaxy Buds4 и Buds4 Pro с до 10% отстъпка и специален бонус при покупка със серията Galaxy S26

AI Innovation Summit 2026: Данни, стойност, бъдеще

AI Innovation Summit 2026: Данни, стойност, бъдеще

Любопитно Преди 1 час

На 25 февруари 2026 г. се проведе второто издание на AI Innovation Summit – конференцията за приложението на изкуствения интелект (AI) в бизнеса, организирана от списание Enterprise

<p>Орбан: Това ще деблокира европейското финансирането за Украйна</p>

Орбан поиска от ЕС да провери щетите по тръбопровода „Дружба“

Свят Преди 1 час

Унгария блокира налагането на нови санкции срещу Русия и отпускането на заем за Украйна в отговор на прекратяването на доставките на петрол чрез „Дружба“

<p>Синът на норвежката принцеса се разплака по време на разпит в съда</p>

Драма в съда: Синът на норвежката принцеса се разплака по време на разпит

Свят Преди 1 час

Срещу Мариус са повдигнати общо 38 обвинения, сред които четири за изнасилване и домашно насилие над бивша партньорка

<p>Илон Мъск избра своя нов фаворит: Ще свали ли милиардерът правителството в Лондон?</p>

Кой е Рупърт Лоу - новата звезда на крайната десница във Великобритания

Свят Преди 1 час

Някои анализатори смятат, че неговата партия може да се превърне в една от водещите политически сили в Обединеното кралство

<p>Васил Терзиев:&nbsp;Те ме обвиняват за всички грехове на земята</p>

Васил Терзиев: Няма да спрем битката за 215-метровия небостъргач в София

България Преди 1 час

Кметът заяви, че Столичната община ще използва всички законови възможности след решението на Административния съд за строежа на бул. „Черни връх“, и отговори на критиките на „Спаси София“.

Ел Менчо

Хапчета, изгнили ягоди и олтар: Какво откриха в любовното гнездо на „Ел Менчо“

Свят Преди 1 час

Картелният бос беше застрелян зад укритието при засада, организирана от специалните части на мексиканската армия, хвърляйки страната в смут. Разузнавателните служби успели да го локализират, след като установили, че една от любовниците му живее в усамотения курортен комплекс

Сбогом, Пауър! Почина легенда от Wu-Tang Clan

Сбогом, Пауър! Почина легенда от Wu-Tang Clan

Свят Преди 1 час

Новината за кончината му беше потвърдена от неговия колега от групата Method Man