Защо нашите любими мобилни играчки – всевъзможните телефони, комуникатори и други такива устройства с времето стават ненужни? Ако оставим на страна аспектите, за който не може да се спори – досадни повреди или простото желание да имаме нещо по-ново, по принцип мобилните устройства остаряват заради несъвместимостта с новите технологии или липсата на неотдавна стандартизирани интерфейси. Затова не е толкова просто да се предскаже какво ще е актуално дори след една година.

Да вземем прост пример – свръхшироколентовата безжична технология (UWB), която е реализирана вече в безжичния интерфейс Wireless USB. Би трябвало всичко да е наред – налице са и скорост, и практичност, и чипове има, но самият интерфейс в масовите продукти го няма. Кога ще го има, и дали изобщо ще го има под натиска на конкурентите (Wireless Home Digital Interface (WHDI) или WirelessHD) – трудно е да се каже.

За да се ориентират в близкото бъдеще, маркетолозите от Gartner са си направили труда да определят осемте мобилни технологии, масовата реализация на които е най-вероятна в близките една-две години и развитието на които ще окаже най-голямо влияние на краткосрочните стратегии на компаниите, работещи в този мобилен сегмент.

В отчета с название „Eight Mobile Technologies to Watch in 2009 and 2010“, анализаторите на Gartner представиха тези осем технологии в следния ред.

1. Безжичният интерфейс Bluetooth 3.0. Очаква се, че следващото поколение на Bluetooth версия 3.0 ще бъде реализирано през 2009 г., а продажбите на устройства с негова поддръжка ще започнат през 2010 г. Новата версия на Bluetooth вероятно ще поддържа редица функции за работа в режим на ниска консумация на енергия, което ще позволи да се създадат нови типове периферия – сензори, датчици и нови приложения, например денонощен мониторинг на здравето. За разлика от класическия Bluetooth – набор от протоколи с единна безжична технология, Bluetooth 3.0 ще бъде базиран на три технологии за обмен на данни: „класически“ Bluetooth, Wi-Fi и свръхшироколентова технология (ultrawideband, UWB). В перспектива е възможно и поддръжката на още по-голямо количество технологии. Wi-Fi вероятно ще се използва по-често от UWB благодарение на изпитаните разработки и именно Wi-Fi ще се използва в high-end телефоните и комуникаторите за скоростен обмен на големи масиви данни.

2. Мобилните потребителски интерфейси (Mobile User Interfaces, UI). През 2009–2010 г. значително влияещите на удобството при използване потребителски интерфейси ще засили конкуренцията сред потребителите, още повече, че изборът не е голям. В повечето случаи устройствата ще се различават именно по интерфейсите си. Новите UI ще поддържат приложения от клас бизнес-сътрудник (business-to-employee, B2E) и бизнес-потребител (business-to-consumer, B2C). Развитието на потребителските интерфейси ще способства за понататъшния ръст на Интернет чрез достъпа през мобилните устройства.

3. Определяне на местоположението. В перспектива определянето на местоположението ще стане ключов компонент на контекстно-зависимите приложения, както и на услугите от сорта на социалните мрежи. Усъвършенстването на технологиите ще разшири хоризонтите за използване на новите приложения за локализация на хора и различното оборудване. В същото време следва да се очаква ръст на търсенето на нови решения за защита на личните данни.

4. IEEE802.11n. Новото поколение Wi-Fi - 802.11n увеличава скоростта на обмен на данните до 100-300 Mbit/s, а използването на технологията MIMO заедно с 802.11n позволява да се постигне по-голяма площ на покритие. Търсенето на скоростен Wi-Fi е продиктувано от необходимостта да се предават големи потоци данни в дома или офиса. Независимо от разходите, необходими за формиране на 802.11n инфраструктура при отказ от 802.11a/b/g, новото поколение Wi-Fi заедно с кабелния 100 Mbit/s Ethernet ще определя облика на съвременния офис през 2009-2010 г.


5. Дисплейни технологии. В близките две години следва да се очаква значително влияние на редица нови технологии на пазара на мобилните устройства. Сред тях са както тези с активни матрици, така и пасивните дисплеи и даже пико-проекторите. Новите дисплейни технологии могат да се окажат решаващ фактор в предпочитанията на потребителите. Ключови фактори ще са икономичните режими за увеличение на времето за автономна работа и големите обзорни ъгли.

6. Мобилният Интернет и приложенията за него. Евтиният мобилен достъп до Интернет приложенията за сега има редица значителни ограничения – няма универсални стандарти за браузърите на мобилните устройства, има разлики при използване на вградените камери и GPS. Но в близка перспектива мобилният Интернет и мобилните уеб приложения вероятно ще се развият значително, в частност заради търсенето на B2C решения. Прогнозира се и голям ръст на мобилните Widget, поддържани от различните браузъри и предоставящи прост и удобен начин за обмен на данни с мобилните устройства, притежаващи малки екрани.

7. Широколентов безжичен достъп. Нарастване на популярността на безжичния широколентов достъп се наблюдаваше още през 2008 г., преди всичко благодарение на технологии от класа на HSPA в съчетание с разумна ценова политика на мобилните оператори. Скоростта на обмен на данни, предлагана от HSPA – 1-2 Mbit/s и повече, в някои региони напълно успешно конкурира Wi-Fi. По-популярни ще станат технологиите 4G/LTE/WiMAX след масовото разпространение на чипсети с поддръжка на 4G/LTE/WiMAX, на базата на които ще се произвеждат безжични модули и карти за лаптопи и други мобилни устройства.

8. Технологиите NFC (Near Field Communication). Безжичните безконтактни технологии за идентификация и комуникация на мобилните устройства са прост и безопасен начин за взаимодействие на апаратите на разстояние 1-2 сантиметра. Сега NFC се развиват в качеството на водещ стандарт за приложения, например мобилни разплащания и вече успешно са тествани в различни страни. Технологиите NFC могат да се използват и в широк спектър от приложения от клас „докосни за обмен на информация“ (например за пренос на изображения от телефона в цифровата фоторамка или за получаване на виртуален купон за отстъпка). Gartner обаче се отнася скептично към перспективата NFC да се превърне в стандартно приложение за извършване на плащания в развитите страни – САЩ и Западна Европа, даже и към 2010 г., макар да се допуска популярност на NFC системите в по-слабо развитите държави.

Колкото и да е странно, в своя отчет анализаторите на Gartner не са изнесли в отделни точки такива стратегически направления, като развитие и популяризиране на мобилните икономични платформи (например Intel Moorestown) и произтичащата от това поява на съвсем нови типове мобилни устройства; усъвършенстването на новите технологии за автономно захранване; появата на нови поколения мобилни платежни системи. Не е изключено тези направления не само да се окажат наред с изброените по-горе осем най-очаквани технологии за 2009-2010 г., но и да станат ключови фактори, които ще променят мобилния свят.



Източник: IDG.BG
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Агенция на ООН постанови, че Русия е виновна за свалянето на полет MH17

Агенция на ООН постанови, че Русия е виновна за свалянето на полет MH17

Свят Преди 4 часа

В идните седмици ще обмисли каква форма на обезщетения ще бъде поискана

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за еврото

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за еврото

България Преди 6 часа

Вносителите настояват Народното събрание да обсъди и гласува декларацията в максимално кратки срокове

Президентът подписа указ за освобждаването на Крум Зарков

Президентът подписа указ за освобждаването на Крум Зарков

България Преди 8 часа

Зарков е депозирал молба по-рано днес да бъде освободен

България и националните референдуми – история на неуспеха

България и националните референдуми – история на неуспеха

България Преди 8 часа

Половината от тях са манипулирани, а другата половина нямат почти никакви реални последствия

United Group International ще пусне в експлоатация ново оптично трасе, свързващо Гърция и Югоизточна Европа

United Group International ще пусне в експлоатация ново оптично трасе, свързващо Гърция и Югоизточна Европа

Технологии Преди 9 часа

Новото трасе е в основата на разширяването на инфраструктурата на United Fiber в Югоизточна Европа

Лил Уейн заряза приятелката си със SMS – тя го обвини в насилие

Лил Уейн заряза приятелката си със SMS – тя го обвини в насилие

Любопитно Преди 10 часа

Моделът Дениз Бидот твърди, че 42-годишният рапър е прекратил връзката им по изключително безчувствен начин

Разселени палестинци в Газа

Сивар умира от глад: 6-месечното бебе, което никога не е живяло в мир

Свят Преди 10 часа

В Газа, където млякото е лукс, а войната – всекидневие, едно недохранено момиченце се бори за живот, докато светът мълчи

<p>СГП обяви, че разследва избирателни комисии</p>

Прокуратурата обяви, че разследва избирателни комисии

България Преди 10 часа

Разследването е възложено на следовател поради фактическата и правна сложност на делото

Николас Цитиридис не се страхува от провала

Николас Цитиридис не се страхува от провала

Любопитно Преди 10 часа

Шоуто продължава, но без маски - Николаос Цитиридис разказва за сцената, страха, провала и… женските образи

„Ще взема ножа и ще те наръгам, искаш ли да видиш?“

„Ще взема ножа и ще те наръгам, искаш ли да видиш?“

България Преди 10 часа

След това я удрял с юмруци в главата и тялото и ѝ причинил телесна повреда

Конгресмен разкри таен тунел от времето на Джордж Вашингтон под Капитолия (ВИДЕО)

Конгресмен разкри таен тунел от времето на Джордж Вашингтон под Капитолия (ВИДЕО)

Любопитно Преди 10 часа

Проходът е бил използван от британски войници по време на нападението над Вашингтон във войната от 1812 г.

Откриха мъжа, който блъсна с тротинетка полицай и избяга

Откриха мъжа, който блъсна с тротинетка полицай и избяга

България Преди 10 часа

Случаят нашумя след като в социалните мрежи бе разпространен видеоклип

<p>Президентът внесе в НС предложение за референдум</p>

Президентът Радев внесе в Народното събрание предложението за референдум за еврото

България Преди 11 часа

Радев: В присъединителния договор не е посочен изричен срок за въвеждането на еврото

Премиерът на Великобритания Кийр Стармър, президентът на Франция Еманюел Макрон и канцлерът на Германия Фридрих Мерц пътуват за Киев

Франция отхвърли като дезинформация руските твърдения, че Макрон бил скрил кокаин

Свят Преди 11 часа

Френското правителство бързо осъди твърдението, като поясни, че предметът на масата е кърпичка

Напръскаха 11-годишно момиче с лютив спрей при спор за паркомясто

Напръскаха 11-годишно момиче с лютив спрей при спор за паркомясто

България Преди 11 часа

Семейството му има медицински документи

Кейт Мидълтън стартира вдъхновяващ нов проект

Кейт Мидълтън стартира вдъхновяващ нов проект

Любопитно Преди 11 часа

Поредицата, озаглавена "Майката Природа", ще бъде публикувана в социалните канали на Кенсингтънския дворец