И ма задържан мъж за убийството на таксиметровия шофьор, съобщи на брифинг в Министерския съвет вътрешният министър Румен Петков.

Заподозреният 28-годишен Георги Пейков от столичния жк "Люлин" е направил пълни самопризнания, стана ясно по-късно на пресконференция в столичната дирекция " Полиция".

Той сам завел криминалистите до шахтата, където изхвърлил ножа, с който убил Емил Емилов. Пейков е употребявал марихуана, но досега не е имал криминални прояви. Взети са му пръстови отпечатъци.

Причина за престъплението станала сметка от 15 лева, която младежът нямал пари да плати, след като хванал таксито от центъра и го разкарвал дълго по улиците на квартала.

Когато тръгнал да излиза, шофьорът го попитал няма ли да плаща. Тогава Пейков "решил да изскочи от колата", водачът се протегнал в опит да го спре и това му струвало живота...

Жертвата - женен мъж и баща на две деца - също няма криминални прояви. Данните на полицията сочат, че Емилов е бил добър професионалист и добър човек.

Главен комисар Румен Стоянов коментира, че това е "изключително банална и нелепа случка".

Убиецът бил разкрит благодарение на GPS системата в такситата "ОК Супертранс", която позволила да се проследи последният маршрут на таксито.

Оказало се, че автомобилът е спирал пред кафене, където клиентът слязъл да пазарува. Там обаче попаднал в обектива на охранителната камера и впоследствие бил идентифициран.

Междувременно с таксиметровите водачи, които протестираха цял ден пред парламента (вж. фоторепортаж), се срещнаха вътрешният министър и колегите му Петър Мутафчиев, Пламен Орешарски, Радослав Гайдарски, зам.-министър Георги Петърнейчев и Иван Аспарухов от Националното сдружението на общините.

По-рано след срещата Петков отиде до Народното събрание, за да информира депутатите какво са се разбрали с протестиращите, и след това отново се върна на "Дондуков" 1.

"Сред обсъдените въпроси бяха необходимостта да се хвърлят всички сили за разкриване на престъплението и да бъде направена справка за работата по
преписките за престъпления срещу таксиметрови шофьори.

Ще се провери и уредбата и базата на фирмите за таксиметрови услуги, за да се осигури безопасност на водача и пътниците", обясни шефът на МВР в пленарната зала.

За всяка от общините да се определи квота от таксиметрови коли, които да извършват тази услуга, поискали протестиращите.

Петков и Мутафчиев ще обсъдят въпроса и със сдружението на превозвачите и той ще бъде поставен в парламентарните комисии и в Министерския съвет.

Обсъждан е бил и проблемът с фалшивите таксита и възможността да се предприемат ефективни мерки за отстраняването им.

Зам.-министърът на транспорта Георги Петърнейчев е предоставил телефон, на който таксиметровите шофьори да подават сигнали за подобна нелоялна конкуренция.

Обсъждано е било определяне на конкретни места, на които могат да спират маршрутните таксита. Нерегламентираният начин на спиране бил причина за възникване на транспортни инциденти.

Договорихме се с Националното сдружение на общините да се определят стоянки, на които да не спират други автомобили, каза Петков.

Според него таксиметровите шофьори настояват да имат статут на обществен транспорт. Те поставили и проблема със старите коли, които нямат право да бъдат таксита.

Министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски е информирал шофьорите, че пускат седем портала и 21 нови автомобила ще бъдат на разположение на София. Шофьорите пък са излезли с изискване за по-голяма бързина на линейките.

Пред финансовия министър те са поставили въпроса за отпадне на корпоративния данък и да се възстанови заплащането на патента.

Отново е било предложено да се постави преграда между водача и клиента, за което обаче трябва да има и законово условие.

Направил съм няколко предложения, част от тях са реализирани в таксиметровите компании, каза Петков.

Мутафчиев ще инициира от понеделник законодателни промени, които да позволяват таксиметровите шофьори да карат без колани в рамките на града.

Още от тази събота с разпореждане на вътрешния министър тези правила ще влязат в сила.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Как български момичета могат да станат „Посланик за един ден”

Как български момичета могат да станат „Посланик за един ден”

България Преди 14 минути

Инициативата е на Британското посолство в София

Губи ли Тръмп войната в Иран?

Губи ли Тръмп войната в Иран?

Свят Преди 1 час

Защо изглежда, че САЩ печелят битката, но губят войната?

Тотото: Не работим в полза на частни интереси или за преминаване на БСТ в частни ръце

Тотото: Не работим в полза на частни интереси или за преминаване на БСТ в частни ръце

България Преди 1 час

Такова обвинение отправи ден по-рано Министерството на младежта и спорта

Гърция вдига „Щитът на Ахил“ за 36 млрд. евро: Проектът ще пази и половин България

Гърция вдига „Щитът на Ахил“ за 36 млрд. евро: Проектът ще пази и половин България

България Преди 1 час

В новия епизод на "Телеграфно подкастът" международният редактор Иван Петрински коментира подробности за мащабния гръцки отбранителен проект „Щитът на Ахил“, който ще пази и половин България

<p>Цъфтящите вишни в Япония - магията, наречена сакура</p>

Кога ще разцъфнат японските вишни? Изкуственият интелект може да помогне за отговора

Свят Преди 1 час

Експерти използват ИИ, за да анализират данни и хиляди снимки, събирани от граждани, с цел да прогнозират разцъфтяването на прочутите вишневи дървета, които са туристическа атракция

Разкрития след ареста: Тайгър Уудс хълцал неконтролируемо, хапчета са открити в джоба му

Разкрития след ареста: Тайгър Уудс хълцал неконтролируемо, хапчета са открити в джоба му

Свят Преди 2 часа

Тайгър Уудс беше арестуван във Флорида след зрелищна катастрофа с висока скорост. В джоба му са открити силни опиоиди, а полицията съобщава за неадекватно състояние на голф легендата, въпреки че дрегерът за алкохол не е отчел нищо

Психопат ли е жената, за която се женя? Робърт Патинсън и Зендая в „Драмата“

Психопат ли е жената, за която се женя? Робърт Патинсън и Зендая в „Драмата“

Любопитно Преди 2 часа

Робърт Патинсън и Зендая блестят в „Драмата“ – провокативна и напрегната черна комедия на Кристофър Боргли. Филмът изследва докъде може да стигне предсватбената параноя, след като една невинна игра разкрива шокираща тайна от миналото.

Жена почина на тротоар в София и станаха катастрофи

Жена почина на тротоар в София и станаха катастрофи

България Преди 2 часа

От СДВР обясниха, че между трите инцидента няма връзка

САЩ удължиха срока за продажбата на „Лукойл“

САЩ удължиха срока за продажбата на „Лукойл“

Свят Преди 2 часа

Решението е на Службата за контрол на чуждестранните активи

Слабото място на президента Тръмп: Високите цени в САЩ

Слабото място на президента Тръмп: Високите цени в САЩ

Свят Преди 3 часа

Цените на бензина растат, разходите за живот също. Поскъпването в САЩ поражда голямо недоволство, включително сред избирателите на президента Тръмп

Още един претендент отпада от Hell’s Kitchen тази вечер

Още един претендент отпада от Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 3 часа

​Сините и Червените мерят сили в сблъсък на мисълта

Илияна Йотова

Илияна Йотова: Борислав Михайлов постави на колене едни от най-великите нападатели

България Преди 3 часа

Президентът на България Илияна Йотова изказа съболезнованията си на семейството и близките на футболната легенда Борислав Михайлов

САЩ за Иран: Повече бомби, по-големи бомби, повече цели

САЩ за Иран: Повече бомби, по-големи бомби, повече цели

Свят Преди 4 часа

Хегсет посочи, че в Иран „е настъпила смяна на режима“

Руски танкер тества границите на натиска на Тръмп върху Куба

Руски танкер тества границите на натиска на Тръмп върху Куба

Свят Преди 4 часа

Частни доставки срещат пречки, след като Хавана блокира гориво за американското посолство

Предлагат реформа на механизма за разследване на главния прокурор

Предлагат реформа на механизма за разследване на главния прокурор

България Преди 4 часа

С изменения в Закона за съдебната власт се предвижда контролът да се осъществява от съдия