П рекият предшественик на Тиранозавър рекс вероятно е пристигнал в Северна Америка, след като е преминал сухопътен мост от Азия, сочи ново изследване. Докладът е последното допълнение към разгорещения дебат сред палеонтолозите по въпроса за произхода на „краля на динозаврите“, пише CNN.
Екип, ръководен от Касиус Морисън, докторант по палеонтология в University College London (UCL), използва математическо моделиране, за да установи, че предците на T. rex най-вероятно са достигнали Северна Америка като са преминали Беринговия проток – между съвременен Сибир и Аляска – приблизително преди 70 милиона години.
Това откритие стъпва на предишни изследвания, които предполагат, че T. rex е по-близък родственик на исполинския хищник тарбозавър от Азия, отколкото на северноамериканските си съперници, като дасплетозавъра, обяснява Морисън в изявление.
В онзи период районът е бил дом на умерени тропически гори, а климатът е напомнял на днешната Британска Колумбия, казва Морисън в интервю за CNN. Предците на T. rex – т.нар. Тиранозавриди – са били малко на брой в сравнение с растителноядните динозаври, които са били тяхна плячка. „Подобно на днешните върхови хищници като лъвовете, те са били по-редки, а това означава и по-малък шанс да бъдат запазени като вкаменелости“, допълва той.
Заради тази оскъдност на останки, Морисън и колегите му залагат на математически модели, които комбинират данни от познатите вече фосили, родословното дърво на T. rex, както и информация за климата и околната среда по това време. Моделите взимат предвид и „белите петна“ във вкаменелостите, което ще позволи на учените да актуализират изводите си при бъдещи открития.
Например, анализът им подсказва, че фосили на тези прародители на T. rex може все още да очакват да бъдат намерени в Азия.
Защо T. rex вероятно е станал гигант?
Екипът установява още, че Тиранозавридите като T. rex са преживели рязък скок в размера си по време на глобално захлаждане – което предполага, че са успели да се адаптират към по-студен климат, вероятно заради перата си или топлокръвната си природа.
Този бърз растеж настъпва и след като друга група гигантски хищни динозаври – кархародонтозавридите – изчезват, оставяйки „вакуум“ на върха на хранителната верига, според съобщение на UCL. Така до времето, когато динозаврите окончателно изчезват, T. rex вече тежи до 9 метрични тона – „почти колкото голям африкански слон или лек танк“, гласи съобщението.
Съавторът Чарли Шерер, завършил магистър по науки за Земята и бъдещ докторант в UCL, допълва, че откритията „хвърлят светлина върху това как най-големите тиранозаври са се появили в Северна (и Южна) Америка през кредата и как и защо са станали толкова гигантски към края на епохата на динозаврите“.
„Те вероятно са достигнали тези огромни размери, за да заменят също толкова внушителните тероподи-кархародонтозавриди, които са изчезнали преди около 90 милиона години“, пояснява Шерер и добавя, че „това изчезване е премахнало екологичната бариера за разрастването на Тиранозаврите“.
Стив Брусате, палеонтолог от Университета в Единбург, който не е участвал в това проучване, коментира пред CNN, че „това е солидна научна работа, която проследява по криминалистичен начин Тиранозаврите и други месоядни динозаври във времето и ги съпоставя с климатичните промени“.
„Дори най-големите и доминиращи динозаври са били повлияни от времето. Изглежда, че Тиранозаврите нееднократно са ставали големи, особено когато по-хладният климат е благоприятствал това. Било е по-лесно да си гигант, когато температурите са ниски. Кралете на динозаврите не са били предопределени да бъдат господари, но климатът им е помогнал“, обобщава Брусате.
Изследването е публикувано в списанието Royal Society Open Science.