🎨Тайните под шедьоврите: Скритите картини, които преобръщат историята на изкуството
Източник: Getty Images

Н ещо се раздвижва. На всеки няколко седмици сякаш се появява новина за сензационно откритие в света на изкуството - за картини, скрити под други картини, и за изчезнали образи, които трептят под лака на шедьоври, чиито всеки квадратен милиметър смятахме, че познаваме. Само през изминалия месец бяха открити мистериозни фигури, скрити под повърхността на творби на Тициан и Пикасо. Но какво да правим с тази бавно разрастваща се колекция от тайни погледи - тези отсъстващи присъствия, които едновременно радват и тревожат?

В началото на февруари стана ясно, че изследователи от Лабораториите за характеризиране на изкуството „Андреас Питас“ в Кипърския институт са доказали съществуването на обърнат портрет на мустакат мъж, който държи перо, под картината „Ecce Homo“ на италианския ренесансов майстор Тициан от 1570-75 г., използвайки съвременни изображения и нов мултимодален скенер, съчетаващ различни техники. На повърхността на платното на Тициан е изобразен изпосталелият Исус, чиито ръце са вързани с въжета, застанал рамо до рамо с пищно облечения Пилат Понтийски - римският управител, който ще го осъди на смърт. Какво прави тук този странен, изтрит, анахроничен писар и какво се опитва да ни каже?

Присъствието на скрития портрет, който незабележимо наднича през кракелюра - тези примамливи пукнатини в картините на старите майстори - е описано за първи път от изследователя на изкуството Пол Йоанидис и значението му за повърхностния разказ е повече от случайно. Макар че самоличността на преобърнатата фигура все още не е установена, ясно е, че тя е помогнала за оформянето на разтърсващата композиция, под която е била погребана през последните 450 години. Анализът на материалността на слоевете на картината в Кипър показа, че контурите на лицето на скритата фигура диктуват извивката на въжетата, които връзват ръцете на Исус - установявайки нотки на хармония между последователните и на пръв поглед противоположни композиции.

Това усещане за тихо сътрудничество между слоевете боя - между това, което е там, и това, което е било там - е още по-поразително в скрития лик на жена, открит от консерваторите в Института по изкуствата „Курт“ под картина от Синия период на Пабло Пикасо - портрет на приятеля на художника и скулптор Матеу Фернандес де Сото. Открит с помощта на инфрачервена технология, портретът на все още неидентифицираната жена е изпълнен в по-ранен, по-импресионистичен стил и когато излиза на повърхността, изглежда, че шепне на ухото на де Сото, сякаш миналото и настоящето са се слели в един спрял момент.

В повечето случаи тези погребани портрети са просто призраци на отхвърлени композиции, които никога не е било предвидено да видим - и не бихме могли да видим, ако не бяха напредналите инструменти за визуализация, които позволяват на експертите безопасно да надникнат под боята, без да увреждат повърхността на произведението. Рентгеновите лъчи разкриват скрити скици, а инфрачервената рефлектограция е способна да разкрие фини детайли, маскирани от стария лак - детайли, които, веднъж зърнати, е невъзможно да не бъдат познати. Веднъж разкрити, тези портрети изискват да бъдат взети под внимание. Следва кратък преглед на някои от най-интригуващите и загадъчни портрети - много често автопортрети - които се извиват неспокойно под познати шедьоври: тревожни присъствия, които остават завинаги неизмеримо близки и далечни.

Старецът във военно облекло на Рембранд

Спомняме си за Рембранд и сме склонни да мислим първо за онази мрачна, нетленна сфера, в която неговите седящи се намират извън времето - вечна сцена, изработена от въглен. Това, за което не мислим, са зашеметяващите зелени и крещящи вермилиони, които разпалват пространството с жизненост и жизненост. Но точно това откриват изследователите, когато подлагат картината на холандския майстор „Старец във военно облекло“ на макрорентгенофлуоресцентно (MA-XRF) изобразяване и инфрачервена рефлектограция. В капана на Рембрандовото размишление за смъртността, замаяният призрак на жизнерадостната младост, облечен в рафинено червено и непоправима черна боя, засилва остротата на шедьовъра му.

Света Екатерина Александрийска на Артемизия Джентилески

При някои картини колкото повече виждаме, толкова по-малко знаем. Да вземем например портрета на Света Екатерина Александрийска от Артемизия Джентилески, 1619 г. Рентгеновият анализ на творбата на италианската барокова художничка, извършен през 2019 г., разкри, че тя е започнала работата като автопортрет - такъв, който много прилича на по-ранен и също така озаглавен „Автопортрет като Света Екатерина Александрийска“, започнат около 1615 г. Да се разграничат лицата на двете творби е трудно, но сега учените смятат, че окончателната творба - която сменя чалмата с корона и пронизващия поглед с благочестив, небесен поглед - съчетава елементи от собственото подобие на художничката с тези на Катерина Медичи, дъщеря на великия херцог Фердинандо Медичи, който поръчва творбата. Резултатът е доказателство, че макар художникът да може да се откъсне от картината, картината никога не може да се откъсне напълно от художника. 

Бакхус на Караваджо

Караваджо подписва само една картина през живота си и го прави с ужасяващ усет - с кръвна чертичка в долната част на най-голямата картина, която някога е рисувал - „Обезглавяването на Свети Йоан Кръстител“, 1608 г. Но това едва ли е единственият случай, в който италианският майстор вмъква подобие на себе си в картините си. През 2009 г. учени, използващи съвременна рефлектограция, проникват в напуканата повърхност на картината на Караваджо „Бакхус“, римския бог на виното, за да възстановят малък автопортрет, който той е скрил в отражението на карафата (почти подсъзнателен детайл, който неумелите реставрационни усилия са заличили след първото откриване на портрета в портрета през 1922 г.). Това странно, изкривено, сега-виждаш-сега-не-виждаш селфи в съда с вино е ключово за смисъла на творбата, като засилва темите за пиянската илюзия и еластичната идентичност, които са централни за картината на Караваджо.

Парче трева на Ван Гог

Век преди великият покоен режисьор Дейвид Линч да разтревожи зрителите, като ги заведе под крайградска морава, за да открие какво се крие в почвата във филма си „Синьо кадифе“ (1986), Винсент ван Гог е бил зает да заравя неща под измамно слънчевата си „Трева“, 1887 г. С помощта на мощни рентгенови лъчи от ускорител на частици изследователите успяват да разкрият изпод неговите искрящи треви мрачен портрет на селянка, който художникът е нарисувал години по-рано. Откритието е още едно доказателство, че когато става въпрос за Ван Гог, колкото и радостна да изглежда една творба, винаги има нещо, което се крие под повърхността.

Млада жена на Сьора, която се пудри

На пръв поглед „Млада жена, която се пудри“ е закачлива медитация за това как се припокриват тема и стил. Тук Жорж Сьора използва своята пионерска поантилистична техника на безброй малки точки, за да изобрази любовницата си Мадлен Кноблох, която разпръсква по лицето си собствена бъркотия от прашинки. Точиците боя сякаш се въртят във въздуха, като го запушват - метафорично пудрят и всеки, който спре да се вгледа. Тези умело разположени петна боя разкриват и изтриват в еднаква степен, сякаш създават свят, за да го заличат отново. Това усещане за блестящо заличаване се засилва с откриването на скрит автопортрет - единственият известен автопортрет на Сьора - в отворения прозорец, който той по-късно скрива под друга бъркотия от точки, изобразяваща ваза с цветя. Колко ли е точковидно това?

Портрет на момиче на Модиляни

Някои хора отказват да бъдат забравени, колкото и да се стараете да ги изчистите от паметта си. Известният „Портрет на момиче“ на италианския модернист Амедео Модиляни от 1917 г. е убедителен пример за това. Някои изследователи подозират, че портретът на жена в цял ръст, скрит под видимото изображение, може да изобразява бивша любовница, с която Модиляни е прекратил връзката си година по-рано. През 2021 г. двама докторанти от Лондонския университет използват изкуствен интелект, за да реконструират този скрит портрет, който поразително прилича на бившата муза и любовница на Модиляни - Беатрис Хейстингс. Макар че самоличността на двете жени, повърхностна и скрита, остава несигурна, наслояването подсилва темите за прикриването и маскирането в творчеството на Модиляни.

Петият сезон на Рене Магрит (La Cinquième Saison)

В картината си „Cinquième Saison“ (1943 г.) Рене Магрит изобразява в профил двама почти еднакви мъже в тъмни костюми и шапки с кецове - реквизит, който често сигнализира за присъствието на неговото алтер-его в творчеството на художника. И двамата мъже държат малки картини в рамки под мишниците си, докато вървят един към друг. Траекторията на крачките им подсказва не толкова за предстоящ сблъсък, колкото за почти пълно разминаване - затъмнение, тъй като едната фигура и картина се изплъзват зад другата. Някак си изглежда уместно, че тази картина - тази картина на премятащи се картини - е открита с помощта на инфрачервена рефлектограция, че крие под повърхността си съвсем друга картина: портрет на мистериозна жена, която едновременно много прилича на съпругата на художника, Жоржет, и има напълно различни черти. Откриването на скрития портрет само засилва темите за загадъчната двойственост в творчеството на художника, известен с коварните си дразнещи образи.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 6 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 7 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 9 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 10 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 12 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 12 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 12 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 12 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 12 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 12 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 13 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 13 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 13 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 13 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 13 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала