Е кипажът на пилотирания космически кораб "Шънчжоу-19" се завърна благополучно на Земята след шестмесечна мисия на китайската орбитална станция "Тянгун", съобщиха световните агенции.
Първоначално беше планирано тайконавтите Цай Сюйхъ, Сун Линдун и Ван Хаодзъ - единствената в Китай жена инженер на космически полети и третата китайка в космоса, да се върнат на 29 април. Връщането им обаче беше отложено заради неблагоприятни метеорологични условия.
The return capsule of the Shenzhou-19 crewed spacecraft, carrying taikonauts Cai Xuzhe, Song Lingdong, and Wang Haoze, touched down at the Dongfeng landing site in north China's Inner Mongolia Autonomous Region on 1:08 pm on Wednesday, marking the complete success of the mission.… pic.twitter.com/QVnYPQXvjn
— Global Times (@globaltimesnews) April 30, 2025
Днес тримата тайконавти успешно се приземиха на площадката за кацане "Дунфън" в китайския автономен район Вътрешна Монголия.
Космическият кораб "Шънчжоу-19" беше изстрелян на 30 октомври 2024 г.
Следващата мисия "Шънчжоу-20", която ще продължи шест месеца, стартира на 24 април от центъра "Цзюцюан" в северозападната част на Китай с ракета-носител "Чанчжън-2F" (Лонг Марч). Екипажът й включва командира Чън Дун, Чън Чжунжуй и Ван Цзе.
По време на престоя си тримата тайконавти от мисията "Шънчжоу-19" извършиха експерименти и подобрения на космическата станция "Тянгун". Цай и Сун направиха деветчасова космическа разходка - най-дългата в света.
Китай изгради своя собствена орбитална станция, след като беше изключен от Международната космическа станция (МКС) поради опасения на САЩ за националната сигурност, отбеляза Асошиейтед прес.
On April 30, at Dongfeng Landing Site, the re-entry capsule of Shenzhou-19 manned spacecraft successfully landed.
— ShanghaiPanda (@thinking_panda) April 30, 2025
Taikonauts Cai Xuzhe, Song Lingdong and Wang Haoze are in good physical condition.
The Shenzhou-19 manned mission has been completed successfully.
Welcome Home!🎉🇨🇳 pic.twitter.com/Nv109pohBx
През последните години космическата програма на страната се развива бързо. Китай успя да осъществи кацания на свои апарати на Марс и на обратната страна на Луната. Целта на страната е да изпрати човек на естествения спътник на Земята преди 2030 г.
Програма на Китай е третата в света, която изпраща хора в орбита.
Китайската орбитална станция "Тянгун" се намира на височина около 400 километра и по план трябва да работи над 10 години. Тя е предназначена за трима души (до шестима за кратки периоди от време, когато екипажите се сменят). Масата на Т-образния комплекс, който в обозримо бъдеще е планирано да бъде разширен и да придобие формата на кръст, е 66 тона.