Българката, която Париж обикна
Зорà Романска   
Източник: Личен архив

П ърва буква З в името е показател за амбициозна и съзидателна личност с творческа и градивна нагласа.

Трудолюбив и практичен човек, който се стреми към материален успех, напредък и благополучие. Обикновено притежава необходимите сила, дързост, упоритост и социална приспособимост.

Зорà не можеш да подминеш.

Има излъчване, което усещаш отдалече и те държи дълго след това.

Около нея витае изкуството. Виждаш го в начина, по който се облича, в бижутата и аксесоарите, които прави, в смелостта да смени една модна столица с друга и да ги покори и двете.

Edna.bg ни среща с една изключителна жена – дизайнерът Зорà Романска.

Тя е артист по душа, по призвание и по образование. Още от малка знае коя е нейната мисия.

Завърших Художествена академия в Италия, специалност "Живопис" и след това и графичен дизайн. Направила съм дълъг списък от изложби в чужбина, в портфолиото ми има и няколко важни и интересни награди, споделя за себе си Зорà.

В момента се занимава изцяло с бранда си ZR-Zora Romanska. Не ѝ остава много време да седне пред платното с четка в ръка, но вярва, че един ден и това ще стане.

Източник: Личен архив

С мода започнах да се занимавам едва през 2013, когато се завърнах в България окончателно. Идеята да тръгна в тази посока беше съвсем неосъзната, водена от сърцето и явно натрупаните години в една от най-модните страни по някакъв начин ме насочиха.

Богатството, което натрупах от изкуството, сега се изразява чрез нестандартните ми бижута и аксесоари, които вече излизат извън граници и се превръщат в цели дрехи с разпознаваем почерк.

Мога спокойно да кажа, че професията ми е толкова разнообразна и отворена, че никога не е скучно и винаги има много и нови предизвикателства. Срещам се непрекъснато с хора. Откривам нови техники. Сбъдвам мечти…, разказва Зорà.

Кои женски качества ѝ помагат в работата?

Една жена винаги трябва да е усмихната, освен това аз съм артистична в отношенията ми с хората и в стила ми на обличане. Понякога съм дръзка. Но всичко това е като магнит за хората около мен.

Комуникацията - ето това е едно от най-големите ми качества. Тя ми помага в много посоки от работата ми. Сензитивна съм, доверявам се на себе си. Любопитството към новото и неизвестното също ми е полезно, споделя тя.

Работно време няма, а работата и семейството се преплитат постоянно.

Източник: Личен архив

Случва се и да си давам сметка, че е нужно да отделя повече време за дъщеря ми Аура и дома, но всичко е на периоди и зависи от конкретни ангажименти.

При добра организация и помощ от баби и дядовци всичко се нарежда. Балансирам, колкото мога и си поставям приоритети. Понякога идеите ми идват в абсурдни моменти и трябва да се възползвам. Нищо не е по-важно от вдъхновението, смята Зорà и е категорична, че е съвкупност от много жени наведнъж.

Аз съм като много от модерните жени днес.

Правя хиляди неща едновременно, така че съм една съвкупност от всичките - майка, домакиня, любима, експерт.

Или поне се опитвам. Харесва ми да приготвя вкусна италианска вечеря, да изляза с дъщеря ми да изядем един хубав сладолед заедно, безгрижно, да подгорвя новата колекция за Париж и да кажа на мъжа ми, че го обичам.

Какво си казва, когато изпитва трудности?

Не се давам лесно. Амбицирам се много. Винаги са ме определяли като силен и здравомислещ човек. И наистина съм такава. Но не е лесно да носиш това призвание, защото всеки един от нас понякога се чуства слаб и безпомощен и има нужда от подкрепа.

Близките и приятелите ми са всичко, за купона и забавленията, но и за трудностите. Мисля, че това е най-ценното и истинското в живота.

Кога ще си каже - "Е, успях"?

Никога! Характерът ми е такъв. Високи цели, огромни хоризонти и неуморим дух.

През последната година Париж е като втори дом за Зорà.

Обичам този град по време на Седмицата на модата. Толкова е различен, колоритен, богат, всичко се трансформира в мода и изкуство. Срещаш целия свят там. Вече мога да се похваля, че след една поредица от изложения на различни места, намерих моето.

Източник: Личен архив

Последната лятна колекция на Зорà носи името LAVA.

Защото кожата е преобразена в разтичаща се черна скала, която може да придобие уникална и артистична релефна форма. Всички парчета от колекцията са уникати и изработени изцяло на ръка. Идеята е да се доближат до вулканични кожени скулптори и силуети, подчертавайки различни форми на тялото. Тя тепърва ще търпи още много голямо развитие. 

Конкуренцията в Париж е винаги убийствена, но какво по-стимулиращо от това. Дизайнери от цял свят кръстосват идеи, проекти и култури. Чудесно! Около теб се чуват поне 4 езика едновременно. Париж е моята врата към света, споделя още Зорà.

От този сезон в един от най-емблематичните бутици за авангардни брандове в Ню Йорк се продават нейни произведения. Клиенти са известни музиканти и артисти.

Какво мечтае да имат всички жени по света?

Това е въпрос с повишена трудност, защото всяка жена има свои идеи и мечти. За духовните ценности или материалните?

Преди всичко, колкото и банално да звучи, мечтая за мир и разбирателство. Жената трябва да бъде обект на любов, а не на насилие и тормоз. Всичко останало е лесно. Чанти, обувки, очила, дрехи….

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Неврохирургът д-р Петров напусна “Игри на волята” след зрелищна елиминационна битка

Неврохирургът д-р Петров напусна “Игри на волята” след зрелищна елиминационна битка

Любопитно Преди 33 минути

Програмистът Александър, треньорът по борба Дино и миньорът Теодор-Чикагото продължават напред в надпреварата

СГС остави в ареста общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов

СГС остави в ареста общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов

България Преди 1 час

Адвокатите на двамата обвиняеми заявиха, че ще обжалват решението на съда

Нови два самолета F-16 Block 70 пристигнаха в България

Нови два самолета F-16 Block 70 пристигнаха в България

България Преди 3 часа

Самолетите кацнаха в Трета авиационна база в Граф Игнатиево

ЕК одобри плащане за България по НПВУ

ЕК одобри плащане за България по НПВУ

България Преди 4 часа

Но предлага временно да отложи част от него

Прокуратурата разпита отново бившия зам.-кмет на Варна

Прокуратурата разпита отново бившия зам.-кмет на Варна

България Преди 4 часа

Диан Иванов е сочен за основен свидетел срещу кмета Благомир Коцев

ЕС удължи санкциите срещу руски граждани и организации

ЕС удължи санкциите срещу руски граждани и организации

Свят Преди 5 часа

Засегнати са 47 физически лица и 15 организации

Влак помете велосипедист на прелез в Пловдив

Влак помете велосипедист на прелез в Пловдив

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал при спуснати бариери на ул. "Пещерско шосе", жертвата е млад мъж

Сарафов се срещна с главните прокурори на Литва и Румъния

Сарафов се срещна с главните прокурори на Литва и Румъния

Свят Преди 6 часа

Борислав Сарафов проведе поредица от двустранни срещи с ръководители на прокуратури от държавите-членки на ЕС

Капитан на танкер от руския "сенчест флот" отива на съд във Франция

Капитан на танкер от руския "сенчест флот" отива на съд във Франция

Свят Преди 6 часа

Тримата членове на екипажа на петролния танкер бяха обвинени, че са влачили котвата по морското дъно, повреждайки пет подводни кабела в залива на Финландия

Парламентът забрани колите на НСО за президентската администрация

Парламентът забрани колите на НСО за президентската администрация

България Преди 7 часа

В четвъртък депутатите отнеха и правомощията на президента да подписва укази за назначаването на шефове на служби

Тайните в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи

Тайните в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи

Любопитно Преди 7 часа

„Тайната вечеря“ е не само сред най-известните картини на Леонардо, но и сред най-разпознаваемите в целия свят

<p>Откриха&nbsp;съкровище на стойност $1 млн. край Флорида</p>

Отдавна изгубено испанско съкровище на стойност $1 млн. е открито край бреговете на Флорида

Любопитно Преди 7 часа

"Всяка монета е частица от историята – осезаема връзка с хората, които са живели, работили и плавали по време на Златния век на Испанската империя"

Тетрадка с имена и 15 000 лева в къща в Алеко Константиново

Тетрадка с имена и 15 000 лева в къща в Алеко Константиново

България Преди 7 часа

Мъж предлагал облага на граждани, с цел да ги склони да упражнят правото си на глас

Бургас, Монтана и Перник са в бедствено положение

Бургас, Монтана и Перник са в бедствено положение

България Преди 7 часа

ДНСК ще бъде изпратена на място, за да се установи дали има отклонения в строителството