К олкото и да сме очаровани от миналото, толкова сме обсебени и от прогнозирането на бъдещето. Независимо дали става дума за лично, професионално или дори астрономическо бъдеще, ние искаме да знаем какво ще се случи утре - още днес. Въпреки че повечето прогнози за бъдещето са вълнуващи или дори хумористични, прогнозата на един суперкомпютър за това кога ще приключи животът на Земята е дълбоко обезпокоителна.
В съвместен проект с японския университет Тохо учените от НАСА използват суперкомпютри, за да моделират бъдещето на обитаемостта на Земята. Резултатите предлагат ясен график за края на живота на планетата. Кога ще приключи животът на Земята? Дали това ще стане скоро и трябва ли да се притесняваме? Нека разберем.
Според проучването Слънцето ще бъде крайната причина за краха на живота на планетата. През следващия милиард години мощността му ще се увеличава, като постепенно ще нагрява планетата отвъд границите на условията за живот. Изследването изчислява, че животът на Земята ще приключи около 1 000 002 021 г., когато условията на повърхността ще бъдат твърде екстремни, за да поддържат дори най-устойчивите организми.
In a joint study, NASA and Japan’s Toho University used powerful supercomputers to model the future of Earth’s habitability over the next billion years, offering a detailed timeline that predicts how and when life on our planet could ultimately disappear. pic.twitter.com/kpOqLgk7cv
— IBTimes UK (@IBTimesUK) May 7, 2025
Трябва ли хората да се притесняват?
Въпреки че краят е много далеч, упадъкът ще започне много по-рано. С повишаването на температурата от Слънцето земната атмосфера ще се промени, което ще доведе до намаляване на нивата на кислород, повишаване на температурите и влошаване на качеството на въздуха. Тези промени в атмосферата са прогнозирани чрез подробни модели на климатичните промени и слънчевата радиация, като е очертан краят на живота на Земята, който, макар и бавен, е необратим.
Бързо променяща се атмосфера на Земята
Признаците на промени в атмосферата вече са видими. Най-мощните слънчеви бури и изхвърляния на коронална маса са наблюдавани през последните 20 години. Тези явления влияят на магнитното поле на планетата, като намаляват нивата на кислород и дават представа за дългосрочните ефекти, описани в моделите. Не само астрономическите, но и предизвиканите от човека климатични промени добавят към гибелта ни. Повишаването на глобалните температури и топенето на полярните ледове действат като катализатори на края.
Има ли решение?
Докато някои учени се обръщат към технологиите, за да измислят начин за бягство, като например затворени системи за поддържане на живота или изкуствени местообитания, други предлагат бягство от планетата до потенциално обитаеми места като Марс.
Наред с прогнозата за края на живота на Земята, изследването бие тревога и за предприемане на необходимите мерки за спасяване на планетата, за да не стане тя обитаема по-рано от предвиденото.