Д -р Трифон Трифонов, ръководител на българската група за търсене на екзопланети към проекта „EXO-RESTART” към катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ е един от водещите автори на научна статия, публикувана в престижното списание „Нейчър“. Статията доказва съществуването на екзопланета в тясна двойна звездна система на 73 светлинни години от Земята. Екзопланетата е открита около по-масивната звезда и е с ретроградна орбита т. е. обикаля в посока, обратна на тази на движението на втората звездата-спътник. Подобна орбитална конфигурация е наблюдавана за първи път и е ключовa за разбирането на формирането и еволюцията на екзопланети в тесни двойни звезди системи.
Първите видими зелени полярни сияния, наблюдавани на Марс
На 73 светлинни години от Земята се намира двойната звездна система Ню от Октант (ν Octantis). За разлика от нашето Слънце, повечето звезди във Вселената живеят в двойни или дори в тройни, четворни и т. н. звездни системи. В такива системи наличието на близки звезди-спътници на основната звезда може да окаже неблагоприятно влияние върху образуването на екзопланети около някоя от звездите. В ново проучване международен екип астрофизици, ръководен от проф. Ман Хой Ли от Катедрата по науки за Земята и Катедрата по физика към Университета на Хонконг (HKU) и Хо Ван Чен, студент-магистър към Катедрата по науки за Земята в HKU, с участието на д-р Трифон Трифонов – ръководител на българската група за търсене на екзопланети към проекта „EXO-RESTART” към катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски, потвърждава съществуването на планета в ретроградна орбита (движеща се в обратна посока спрямо орбитата на звездата-спътник) в двойната звездна система на Ню от Октант (ν Octantis). Това е първата подобна екзопланета, откривана до момента. Работата на международния екип разкрива в дълбочина ролята на еволюцията на двойната звездна система за произхода на екзопланетата.
Учени откриха планета с опашка
Ню от Октант е тясна двойна звездна система, която чиято основна звезда, ν Oct A, е от тип звезда-субгигант с маса около 1,6 пъти масата на Слънцето. Звездата-спътник, ν Oct B, е с маса, равна на около половината от тази на Слънцето. Двете звезди обикалят една около друга с орбитален период от 1050 дни.
За да стигнат до откритието, учените анализират прецизни наблюдения на системата, обхващащи 18 години.
Д-р Трифон Трифонов от Центъра за астрономия към Университета в Хайделберг, Германия, и Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ подчертава значението на откритието.
„Може да сме свидетели на първия убедителен случай на планета от второ поколение: или прихваната, или пък образувана от материя, изхвърлена от звездата ν Oct B, загубила повече от 75% от първоначалната си маса, за да се превърне в бяло джудже“, споделя д-р Трифон Трифонов.
Астрономите продължават да търсят екзопланети в различни системи. Новото проучване показва, че планетите в тесни двойни системи с еволюирали звездни компоненти предоставят уникална и изключително ценна информация за образуването и еволюцията на планетите.
Научната публикация „Ретроградна планета в тясна двойна звездна система с бяло джудже“ е публикувана в сп. „Нейчър“.