Нургюл Салимова игра блиц шах с ученици от столичното 31-во училище

И звестната българска шахматистка Нургюл Салимова игра блиц шах с ученици от софийското 31-во училище „Иван Вазов“ и им показа интересни похвати в играта. Училището има отбор по древната игра, редовно се провеждат турнири на тяхна територия, а учениците участват в състезания на национално ниво. На събитието, което бе организирано по инициатива на Фондация „Спорт в България“ и със специалното съдействие на ръководството на 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, Нургюл разкри подробности за своя път към спортните успехи, а учениците й задаваха любопитни въпроси, свързани с играта.

„Най-важното, което искам да ви кажа, е да имате мечти и да ги следвате, независимо колко труден е пътят. Освен хубави партии, имам и лоши, но всеки труд бива възнаграден накрая. В това съм сигурна“, каза 20-годишната Нургюл, която е вицешампион на Световната купа по шахмат за жени в Баку за 2023 г. и европейска шампионка с националния отбор на България в Будва. 

Един от първите хора, които запознават Нургюл с шаха, е дядо ѝ Салим. Интересен факт е, че учителят по история в 31-во СУЧЕМ, Борис Русев, също е играл шах с него, когато е бил дете. „Аз съм роден близо до Търговище, както и дядо ѝ Салим. Когато бях малък, той беше най-добрият шахматист в района и аз често играех с него, но той всеки път ме побеждаваше. В момента обаче мога откровено да кажа, че тя го е надминала. Виждам приемственост и развитие, едновременно. Това е удивително“, каза Русев, който е и 34-кратен шампион в куиз шоуто на БНТ „Последният печели“. 

„Изключително щастливи сме, че можем да запознаем децата с гросмайстор. Може би най-важната причина, поради която всички са тук, е защото ти, Нургюл, си олицетворение на всички уроци, на които искаме да научим тези деца – трудът, усилията и постоянството водят до успех“, допълни Велина Георгиева, директор на 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“.

Изпълнителният директор на Фондация „Спорт в България“ Вяра Великова припомни, че Фондацията официално обяви подкрепата си към „сияйната роза“ на българския шахмат миналата година и добави, че тази година ще  организира събития и инициативи, които стимулират аматьорския и масовия спорт.

„Благодаря на всички вас, които сте тук. Ние от Фондация „Спорт в България“ искаме да ви покажем, че е забавно да се спортува. Знаем, че за вас е важно да се срещате с успешни спортисти и ние ще се постараем продължим да превръщаме това в реалност. Спортувайте! Спортът е здраве и нашата цел е да ви осигурим условия за това.“, сподели още Вяра Великова. 

Срещата с учениците от 31-во училище е една от последните официални изяви на шахматистката преди тя да започне усилената си подготовка за Турнира на претендентките в Торонто. След успеха на Световната купа по шахмат за жени, Нургюл се класира за този най-престижен шампионат в света на шаха. Турнирът ще се проведе между 3-ти и 24-ти април в Торонто, Канада. Там Салимова ще се изправи срещу най-добрите шахматистки в света. Ако спечели този турнир, я очаква битка за световната титла с настоящата шампионка – Дзю Уъндзюн. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Орландо Блум напусна Супербоул под ръка с 28-годишна швейцарска манекенка

Орландо Блум напусна Супербоул под ръка с 28-годишна швейцарска манекенка

Любопитно Преди 16 минути

Орландо Блум беше забелязан да напуска Супербоул 2026 ръка за ръка с 28-годишната швейцарска манекенка Луиза Лаемел, месеци след раздялата си с Кейти Пери, с която има 5-годишна дъщеря

Френският външен министър не изключва още дипломати да са свързани с досиетата "Епстийн"

Френският външен министър не изключва още дипломати да са свързани с досиетата "Епстийн"

Свят Преди 21 минути

Жан-Ноел Баро вече е подал сигнал до правосъдната система за френски пратеник, който се твърди, че е бил в контакт с Епстийн

7 000 проверки за еврото и едва 10% нарушения: КЗП изненада с добрата дисциплина на търговците

7 000 проверки за еврото и едва 10% нарушения: КЗП изненада с добрата дисциплина на търговците

България Преди 42 минути

Преходът към новата валута върви дори по-добре от очакваното, съобщи председателят на Комисията Александър Колячев

От Кейт Хъдсън до Ема Стоун: Най-стилните визии от обяда на номинираните за „Оскар“

От Кейт Хъдсън до Ема Стоун: Най-стилните визии от обяда на номинираните за „Оскар“

Любопитно Преди 58 минути

Събитието отново се превърна в истински моден подиум, на който елегантността и изчистените силуети доминираха

България удължи дерогацията за „Лукойл“ до август, гарантира доставки на петрол и стабилност за рафинерията

България удължи дерогацията за „Лукойл“ до август, гарантира доставки на петрол и стабилност за рафинерията

България Преди 1 час

Преговорите са водени с британското посолство, Министерството на финансите и агенцията, отговаряща за санкционния режим

Площад "Александър Невски" и едноименната катедрала в центъра на София

СО обсъжда преименуване на площад „Св. Александър Невски“

България Преди 1 час

Вносителите на предложението посочват, че дейността на Александър Невски не е свързана с България и София

.

„Белезите ми са избор“: Анджелина Джоли с рядък коментар за двойната мастектомия

Любопитно Преди 1 час

50-годишната Джоли отбеляза, че възможността да се подложи на превантивната процедура е била особено важна за нея

Топ пет зодии, които ще бъдат докоснати от истински чудеса

Топ пет зодии, които ще бъдат докоснати от истински чудеса

Любопитно Преди 1 час

Хороскопът за следващите дни обещава неочаквани събития, които могат да променят настроенията, плановете и финансовите перспективи

Дженифър Лопес показа изваяни коремни мускули от фитнеса

Дженифър Лопес показа изваяни коремни мускули от фитнеса

Любопитно Преди 1 час

На 56 години Дженифър Лопес впечатли с изваяна фигура в горещо селфи от фитнеса, като сподели, че постоянните тренировки, качественият сън и балансираното хранене са ключът към добрата ѝ форма и психично здраве

<p>Надпреварата за президентските избори във Франция през 2027 г. вече е в разгара си&nbsp;&nbsp;</p>

Президентски избори във Франция 2027: Кандидатите, партиите и началото на надпреварата

Свят Преди 1 час

Кандидатите вече се позиционират, партиите се подготвят, а местните избори се използват като генерална репетиция за битката за Елисейския дворец

"Добър католик“ и жесток мафиот: Кармин Галанте, кръстникът на хероина

"Добър католик“ и жесток мафиот: Кармин Галанте, кръстникът на хероина

Свят Преди 1 час

Според досието му във ФБР, прочутият мафиот е бил умствено на14 години и половина и е имал IQ 90