„Лейди Смърт": Най-смъртоносната жена снайперист в историята
Източник: iStock

Р одена в днешна Украйна през 1916 г., Людмила Павличенко се сражава за Червената армия по време на Втората световна война и става най-смъртоносната жена снайперист в историята. Известна като „Лейди Смърт“, името ѝ всява страх в сърцата на германските войници. Нейната репутация на фронта е оправдана с 309 потвърдени убийства, извършени само за няколко месеца - число, което я поставя сред най-великите снайперисти на всички времена.

От ранна възраст Павличенко демонстрира спортни умения, като се състезава в няколко атлетически дисциплини. Започва да се занимава със стрелба, след като чува как едно момче се хвали с постиженията си.

„Това беше достатъчно, за да ме накара да избягам на стрелбището“, пише тя веднъж. Скоро тя се влюбва в този спорт и се присъединява към клуба по стрелба. Скоро получава значка за снайперист, както и сертификат за стрелец, а докато учи в Киевския университет, Павличенко решава да доразвие уменията си и се записва в училище за снайперисти.

Когато Хитлер започва операция „Барбароса“ през юни 1941 г., 24-годишната Павличенко се втурва към службата за набиране на войници в Одеса, Украйна. Офицерът по набиране на персонал се опитва да я убеди да избере друга кариера, като ѝ предлага да стане медицинска сестра. Скоро той се отказва, след като тя разкрива сертификатите и удостоверенията си за стрелба.

Павличенко е записана в 25-а стрелкова дивизия на Червената армия като снайперистка. Общо 2000 жени стават снайперисти в Червената армия по време на Втората световна война, като само 500 от тях ще оцелеят.

При недостиг на оръжия и консумативи Павличенко трябвало да се задоволи отначало без пушка, само с осколъчна граната.

„Беше много неприятно да наблюдаваш хода на битката само с една граната в ръка“, пише тя в мемоарите си. Накрая един паднал другар, който е твърде ранен, за да продължи да се бие, предава на Павличенко своята пушка „Мосин-Нагант“. Не след дълго на Павличенко се предоставя възможност да открие своята „лична сметка с врага“.

Двама румънски войници се бяха окопали само на няколкостотин метра от позицията на Павличенко. След като получава разрешение да стреля, тя стабилизира целта си и отбеляза първите си убийства. Описва момента като „бойно кръщение“ и въпреки че двамата румънци не се броят в крайната ѝ сметка, тъй като са просто „пробни изстрели“, другарите ѝ вече смятат Павличенко за една от тях.

През следващите месеци Павличенко усъвършенства своето изкуство. Напускайки лагера в ранните сутрешни часове и връщайки се едва през нощта, тя се насочва към предни позиции близо до врага и залягала неподвижно в очакване на възможност да стреля.

„Нужен е голям самоконтрол, воля и издръжливост, за да лежиш петнадесет часа, без да се движиш. Най-малкото помръдване може да означава смърт.“, пише тя по-късно.

Играе безброй игри на котка и мишка с противниковите немски снайперисти, като един дуел продължава три дни, което тя описва като „едно от най-тежките преживявания в живота ми“. В крайна сметка врагът ѝ „направил твърде много ходове“ и станал един от 36-те снайперисти, които паднали под нейното оръжие. Тя не изпитва угризения за убийствата си: „Единственото чувство, което изпитвам, е голямото удовлетворение, което изпитва ловецът, убил хищен звяр“.

Но не всичко е било по нейно желание. Една романтична връзка на фронта завършва с това, че любовникът ѝ умира в ръцете ѝ. Това е събитие, от което тя никога не се отърсва и което в крайна сметка предизвиква депресия в по-късните ѝ години.

Когато идва заповедта за евакуация на Одеса, Павличенко се отправя към Севастапол на Кримския полуостров, където прекарва следващите осем месеца в боеве за защита на града, както и в обучение на нови снайперисти.

Повишена е два пъти - първо в старши сержант, след като е потвърдила, че е достигнала 100 убийства, и втори път в лейтенант, когато броят им надхвърля 200. Германците толкова се страхуват от Лейди Смърт, че се опитват да я подкупят. „Людмила Павличенко, елате при нас. Ще ти дадем много шоколад и ще те направим немски офицер" - спомня си веднъж Павличенко, когато чува по високоговорителя.

Когато обаянието не подействало, преминали към заплахи и в последния ден на Павличенко на фронта викали: „Ако те хванем, ще те разкъсаме на 309 парчета и ще ги разпръснем на вятъра!“. Павличенко била доволна да разбере, че дори врагът е сметнал правилно.

Павличенко е ранявана четири пъти в битка, шрапнел в лицето през юни 1942 г. възвестява края на бойния ѝ път. Съветското върховно командване вече смята Павличенко за твърде ценна, за да бъде загубена, заповядана е евакуацията ѝ от Севастапол с подводница.

След едномесечно възстановяване в болница Павличенко получава нова роля - да набира подкрепа за втори фронт в Европа, който да помогне на Русия в борбата ѝ срещу германците. В края на 1942 г. тя е изпратена да обиколи Канада, САЩ и Великобритания.

В САЩ Павличенко става първият съветски гражданин, приет от американски президент, след като Франклин Д. Рузвелт я посреща в Белия дом. Първата дама, Елинор Рузвелт, кани Павличенко да обиколи страната и да разкаже на американците за бойните си преживявания, за да подпомогне събирането на подкрепа за войната.

В началото американската преса изглеждаше по-заета с това какво носи Павличенко, отколкото с постиженията ѝ на бойното поле - журналистите я засипват с въпроси дали жените могат да носят грим на фронта или я питаха защо носи униформа, която я прави да изглежда дебела. Вестниците я наричат „момичето снайперист“, омаловажавайки постиженията ѝ със снизхождение и сексизъм.

Любезното отношение на Павличенко към въпросите скоро се превръща в разбираемо разочарование: „Иска ми се да преживеете бомбардировка - отговаря тя веднъж на един журналист, - веднага ще забравите за кройката на облеклото си“.

Смутена от американските приоритети, тя най-накрая казва пред списание Time: „Удивена съм от въпросите, които ми задават жените кореспонденти във Вашингтон... Нося униформата си с чест. На нея има орден „Ленин“. Тя е била покрита с кръв в битка. Ясно се вижда, че за американските жени е важно дали носят копринено бельо под униформата си. Какво означава униформата, те тепърва трябва да научат.

Когато рекламното ѝ турне стига до Чикаго, окуражената Павличенко се качва на сцената и подканя мъжете в публиката: „Джентълмени. Аз съм на 25 години и досега съм убила 309 фашистки окупатори. Не мислите ли, господа, че твърде дълго се криете зад гърба ми?". В тълпата настъпва миг мълчание, след което тя е заменена от бурен рев на подкрепа.

В родината си Павличенко е повишен в чин майор и е награден със Златна звезда на Герой на Съветския съюз, както и два пъти с орден „Ленин“. Макар че обиколката ѝ на Запад не постига целта си да осигури незабавен втори фронт в Европа, Павличенко се завръща у дома като герой и продължава да обучава съветски снайперисти за фронтовете.

След войната завършва образованието си в Киевския университет и става историк. През 1957 г. Елинор Рузвелт посещава Павличенко в Москва по време на посещение в Съветския съюз. При нарастващото напрежение в Студената война Рузвелт може да посети Павличенко само с придружител. Историята разказва, че двете стари приятелки успели да уловят момент заедно, разказвайки си истории за лятото, когато заедно обикаляли Америка.

На 58-годишна възраст Павличенко умира от инсулт, след като години наред страда от посттравматично стресово разстройство, депресия и алкохолизъм - фактори, за които се твърди, че са допринесли за ранната ѝ смърт.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

- А аз съм на диета! - Ама, ти вече изяде 3 еклера! - Аз исках 5, ама нали съм на диета.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
MEDIA PLAY 2025 се завръща в София за своето трето издание

MEDIA PLAY 2025 се завръща в София за своето трето издание

Любопитно Преди 16 минути

Регистрацията за събитието, което ще посрещне професионалисти от над 15 държави, вече е отворена

"Ох, на мама! Podcast": Децата не идват с упътвания

"Ох, на мама! Podcast": Децата не идват с упътвания

Любопитно Преди 25 минути

Родителството е пътуване, което никога не е съвършено, но е изпълнено с безброй моменти на радост и удовлетворение

<p>Търговски експерт за митата на Тръмп: Това е пълен автогол</p>

"Автогол": Как митата на Тръмп може да се обърнат срещу него

Свят Преди 44 минути

"Основната тежест на митата пада върху американските потребители под формата на по-високи цени", каза Марк Занди

Тръгва дело за жените, пострадали след процедури с ботулинов токсин

Тръгва дело за жените, пострадали след процедури с ботулинов токсин

България Преди 57 минути

На 3 февруари, след публикации в медиите, СРП се е самосезирала и е започнала проверка

Последните дни на Вал Килмър: Нови разкрития за легендата на Холивуд

Последните дни на Вал Килмър: Нови разкрития за легендата на Холивуд

Любопитно Преди 59 минути

Според семейни източници Килмър страдал от „липса на енергия, свързана с лечението му от рак“

Премиерите на Израел и Унгария Бенямин Нетаняху и Виктор Орбан в Будапеща

Унгария се оттегля от Международния наказателен съд

Свят Преди 1 час

Унгария е член-учредител на МНС, който наброява 125 държави-членки

Третият медицински хеликоптер пристигна в България

Третият медицински хеликоптер пристигна в България

България Преди 1 час

Въздушната линейка ще бъде временно базирана в регионалната база на HEMS в Сливен

<p>Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния</p>

Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния, опитал да открадне жилището на възрастна жена

България Преди 1 час

Съдът счита, че той може да извърши друго престъпление, както и да повлияе на свидетели, които предстои да бъдат разпитани

<p>20 чата в Signal: Екипът на Майк Уолц под прицел</p>

Екипът на Майк Уолц има най-малко 20 чата в Signal за обсъждане на националната сигурност

Свят Преди 1 час

Чатове обхващат политиката спрямо Украйна, Китай, Газа, Близкия изток, Африка и Европа

"Възраждане" готви втори вот на недоверие – този път на тема корупция

"Възраждане" готви втори вот на недоверие – този път на тема корупция

България Преди 1 час

Ще поканим партиите, които ни подкрепиха за настоящия вот, както и ПП-ДБ, на общи консултации, заяви Костадин Костадинов

А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

Технологии Преди 1 час

Практическото приложение на 6G технологиите са насочени към управление на преносната мрежа, предвидимост и поддръжка на ветроенергийни паркове

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

България Преди 1 час

Става въпрос за обществена поръчка по проект на стойност 4,5 милиона евро

Тръмп обяви извънредно положение в САЩ

Тръмп обяви извънредно положение в САЩ

Свят Преди 2 часа

Причината - икономическата ситуация и търговския дефицит

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

България Преди 2 часа

15 хиляди родители се борят за 13 хиляди места в София

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Мистерията MH370: </span></strong>Спряха последното търсене</p>

Спряха търсенето на мистериозно изчезналия полет MH370

Свят Преди 2 часа

В безследно изчезналият от радарите самолет имаше 239 души