Агент на Rolling Stones част от журито на 22-то издание на „В Двореца“
Източник: NOVA

“В рамките на предстоящото си 22-ро издание Международният фестивал за късометражно кино „В Двореца“ посрещаме жури от 22-ма установени професионалисти в различни области на световната филмова индустрия. Разпределени по категории, експертите ще оценяват и избират филмите, които ще представляват „В Двореца“ в надпреварата за 98-те награди „ОСКАР” – споделя Цанко Василев – директор на фестивала.

Източник: NOVA

Игралните филми журират:

Бояна Бъчварова (България) – филмов художник с над 15 години професионален опит във филмови, телевизионни и сценични проекти. Работи като дизайнер и арт директор в редица български и международни продукции, член е на Production Designers Collective, Production Designers Research and Education Network. Бояна има докторска степен по дигитална сценография и е главен асистент по „Филмов и телевизионен дизайн“ в НАТФИЗ. 

Източник: NOVA

Мик Хенигън (Ирландия) – основател и директор на престижния филмов фестивал IndieCork в Ирландия, като преди това е директор и на Cork Film Festival цели 24 години. Основател и директор на кината в Irish Film Center. През 1996 г. създава арт хаус киното Kino Art House Cinema. Бил е член на управителните съвети на Irish Screen, Ирландския филмов институт и Федерацията на ирландските филмови дружества.

Санди Либерсън (Великобритания) – една от най-емблематичните фигури в световната филмова индустрия и дългогодишен посланик на Международния фестивал за късометражно кино „В Двореца“. Санди е бил агент на Серджо Леоне, Питър Селърс, Ричард Харис, Линдзи Андерсън и Ролинг Стоунс. От 1977 г. изпълнява длъжността на вицепрезидент по продукция и маркетинг, а по-късно и президент на 20th Century Fox, като ръководи международния пазар и ранните филми на Междузвездни войни. Ръководител е на разработването и производството на филми на В. Херцог, Н. Роуг, Б. Бертолучи, Ф. Зинеман, А. Куросава и Р. Скот. Основател и председател на Film London, съосновател на The Berlin Talent Campus, създател на трейнинга за продуценти в NFTS и е и сътрудник на много организации и проекти, посветени на развитието на таланти и умения във филмовата и медийната индустрия. 

Никола Вукчевич (Черна Гора) – водещ черногорски филмов и театрален режисьор,  университетски преподавател по филмова режисура. Вукчевич е с докторска степен и ръководи катедра „Кино и медии“ в Университета на Черна гора (UCG). Участник е в престижната програма „Фулбрайт“ на Държавния департамент на САЩ, национален делегат в Асамблеята на Асоциацията на европейските филмови режисьори (FERA). Режисьор е на два игрални филма, които получават редица престижни отличия на международни кинофестивали.

Филип Илсън (Великобритания) – директор и основател на най-емблематичния фестивал за късометражно кино във Великобритания – London Short Film Festival. Програматор на престижния BFI London Film Festival близо 20 години, а понастоящем и на фестивала за британски и ирландски филми във Франция.

Пер Фиксе (Норвегия) – директор на Международния фестивал за късометражно кино Minimalen в Трондхайм, Норвегия. Заснел е няколко късометражни филма и е автор на статии за кино, публикувани в норвежки и международни медии, най-вече в академичното списание Short Film Studies от IntellectBooks. Фиксе има магистърска степен по мениджмънт от Норвежкия университет за наука и технологии и, заедно с ръководството на фестивала, работи и като мениджър разработка на софтуер в частния сектор.

Анимационните филми журират:

Марио Радев (България/Великобритания) – визуален артист, аниматор, режисьор и педагог, базиран в Лондон. Анимационният му филм [O] получи номинация за Голямата награда на късометражното жури на кинофестивала Sundance през 2018 г., а последният му [S], печели наградата Jean-Luc Xiberras в Анси през 2024 г. 

Източник: NOVA

Матей Браня (Румъния) – режисьор на анимационни филми, автор на комикси, илюстратор и карикатурист. Доцент към Букурещкия Университет за кино, театър и кинематография, като 2 години изпълнява и длъжността на заместник-ректор по Международни отношения. Браня е известен и с анимациите си в шоуто „Marcă Înregistrată“, сътрудничеството си с Planeta Moldova, рекламите на фестивала SoNoRo и графиките на фестивала NexT IFF Букурещ, където е бил артистичен директор в продължение на 11 години, илюстрации и карикатури в различни издания, улични арт инсталации и пр. Автор е на редица книги за анимационно кино.

Проф. Радостина Нейкова (България) – режисьор, аниматор, илюстратор на детски книги и академик. Ръководител на програмите в катедра „Анимация“ и във факултет „Продукция и постпродукция“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Филмите ѝ са известни с използването на нетрадиционни, ръчно изработени техники като бродерия и текстилна апликация, които получават множество награди и отличия по международни фестивали. Проф. Нейкова е член на ASIFA, Съюза на българските филмови дейци и редица други професионални и академични организации.

Източник: NOVA

Катаржина Сурмач (Полша) – директор на Международния филмов фестивал Etiuda&Anima в Краков, Полша. Има опит като куратор и организатор на множество филмови проекти и събития, а от две години е програматор на проекта CREATIVE LAB E&A, посветен на анимацията и виртуалната реалност.

Момчил Грозданов (България) – разпознаваем български аниматор, работил в екипите на много от новите български анимационни филми, дългогодишен колаборатор на Световния фестивал на анимационния филм във Варна. 
Дарко Маснек (Хърватия) – аниматор и академик, базиран едновременно в Загреб и Бристол, с богато портфолио от анимационни филми, видео игри, инсталации и концептуално изкуство. Доцент е в Академията за изящни изкуства в Загреб и е член на фестивалния съвет на Анимафест.

Документалните филми журират:

Витеслав Хованец (Чехия) – завежда департамента по документално и късометражно кино към Чешкия национален филмов център. От 2010 г. работи за няколко филмови фестивала, включително  Карлови Вари и Ихлава. Като журналист работи към различни чешки издания, в момента пише за списание Cinepur. Член на програмния екип на One World Human Rights Film Festival в Прага. Във филмовия център Витеслав отговаря за промотирането на чешки документални и късометражни филми в чужбина и подготвя фестивалните стратегии за предстоящи филми. 

Лорънс Бойс (Великобритания) – започва кариерата си през 1999 г. на Международния филмов фестивал в Лийдс. От 2010 г. се установява в Талин, където работи за кинофестивала Black Nights и е ръководител на късометражната секция на PÖFF Shorts. Награждаван филмов журналист, пише за множество издания, сред които Screen International, Talking Shorts, Sight and Sound и Cineuropa. Член на FIPRESCI, Лондонския кръг на кинокритиците, Европейската филмова академия и БАФТА. Председател на Short Film Conference – най-голямата световна мрежа за късометражно кино.

Марк Бренън (Великобритания) – режисьор на късометражно кино от 2014 г. След успеха на първия му късометражен филм Tea For Two, съосновава филмовия фестивал Exit 6 – квалифициращ за BIFA и фигуриращ в списъка на 100-те най-високо оценени фестивала във FilmFreeway. Стратег и координатор по фестивално разпространение в агенцията Festival Formula. 

Алесандро Джорджо (Италия) – с докторска степен по История на киното от Университета в Торино. Главен секретар на Torino Short Film Market от първото му издание през 2016 г. до 2021 г. Понастоящем е програмен директор на Италианския късометражен филмов център, на ShorTO Film Market и отговаря за филмовата селекцията на фестивала Cinemambiente. От 10 години работи и като филмов дистрибутор и изпълнителен продуцент във Withstand — независима продуцентска компания в Милано.

Леонор Мерсие (Франция) – режисьор, композитор и звуков артист. Като електроакустичен композитор създава музика за експериментални филми, включително Baptême - 360° – звукова творба, поръчана от Radio France, която предлага сетивно пътешествие от небето до океана. Тя режисира и музикални видеоклипове. Последният ѝ филм Sauvage е селектиран за наградите „Сезар“ и отличен на множество фестивали, като през 2024 г. печели наградата за най-добър документален филм на МФКК “В Двореца“.

Петър Земек (Словакия/Ирландия) – кинокуратор и дистрибутор от Словакия.  Завършил е История на изкуствата и философия. Живее и твори в Ирландия от близо 20 години. Куратор на фестивала IndieCork и съосновател и директор на Вишеградския филмов фестивал от 2016 г. Съдиректор и мениджър на Green Ray Film Agency, агенция за фестивална дистрибуция, с фокус върху разпространението на късометражни филми. 

Соня Моргенталова (Чехия) – ще бъде председател на журито в конкурса за подпомагане производството на нови късометражни филми, част от програмата за професионално развитие FILMER FORGE на „В Двореца“. Тя е културен мениджър и специалист по Теория на киното. От 2017 г. ръководи обучителни програми в института MIDPOINT, насочени към развитието на късометражни и пълнометражни филми.

22-ри Международен фестивал за късометражно кино „В Двореца“ се провежда в периода 27. юни – 1. юли 2025 г. в Двореца на културата – Перник и се организира от фондация „Международен фестивал за късометражно кино „В Двореца“ и Общинска фондация „Култура Перник“ с подкрепата на Община Перник, ИА „Национален филмов Център“, Национален фонд „Култура“ и Подпрограма МЕДИА на Европейската комисия, както и медийната подкрепа на NOVA.

-Мъжът ми непрекъснато говори за бившата си жена. -Това е добре, моят говори само за бъдещата си.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вдовицата на Хашоги: Да се публикува разговор между Тръмп и саудитския престолонаследник

Вдовицата на Хашоги: Да се публикува разговор между Тръмп и саудитския престолонаследник

Свят Преди 1 час

Критикът на Мохамед бин Салман беше убит в саудитското консулство в Истанбул от саудитски агенти през 2018 г.,

Климатичната конференция на ООН в Бразилия е блокирана

Климатичната конференция на ООН в Бразилия е блокирана

Свят Преди 1 час

ЕС отказа да приеме проект за споразумение, което според него няма да успее да насърчи глобалните усилия за намаляване на парниковите емисии

Нов скок в цените на зеленчуците, каква е причината

Нов скок в цените на зеленчуците, каква е причината

Пари Преди 2 часа

Оранжерийните производители посочват, че български домати и краставици ще има на пазара още около месец

Ванс: Фантазия е да се мисли, че Украйна може да победи, ако получи от САЩ повече пари и оръжия

Ванс: Фантазия е да се мисли, че Украйна може да победи, ако получи от САЩ повече пари и оръжия

Свят Преди 2 часа

Американският вицепрезидент заяви, че всеки план за спиране на войната трябва да запазва украинския суверенитет и да бъде приемлив и за двете страни

Отдаваме почит на двама светци, единият бил воин, българин

Отдаваме почит на двама светци, единият бил воин, българин

Любопитно Преди 3 часа

По време на двегодишното си затворничество в Рим апостол Павел изпратил послание до Филимон, което е запазено в Библията

Заради скандала "Епстийн": Ключов съюзник на Тръмп в Конгреса подаде оставка

Заради скандала "Епстийн": Ключов съюзник на Тръмп в Конгреса подаде оставка

Свят Преди 3 часа

Марджъри Тейлър Грийн обяви, че ще се оттегли от мястото си на 5 януари догодина

Двама миньори загинаха при инцидент в мина в Испания

Двама миньори загинаха при инцидент в мина в Испания

Свят Преди 3 часа

Един от тунелите се е срутил на около километър и половина от входа

Как да подобрите съня си: 9 навика, които наистина ще ви помогнат

Как да подобрите съня си: 9 навика, които наистина ще ви помогнат

Любопитно Преди 3 часа

Как да подобрим процеса на заспиване четете в следващите редове

Инфлуенсър опита да яде 30 000 калории на ден, ето какво се случи

Инфлуенсър опита да яде 30 000 калории на ден, ето какво се случи

Любопитно Преди 3 часа

Ламкин започна предизвикателството си с надеждата да постави рекорд

<p>Рай край морето през цялата година</p>

Рай край морето през цялата година

Любопитно Преди 3 часа

Градчето се намира на чудно място, където морето среща хълмовете, за да създаде усещане за уединение и възможност за пълно презареждане

<p>Истинската Атлантида? Учени откриха следи от потопен град</p>

Истинската Атлантида? Учени откриха следи от потопен град, скрит под езеро в Киргизстан

Любопитно Преди 3 часа

Изследователи от Руската академия на науките откриха „следи от потопен град“ под езерото Исик Кул в Киргизстан

Времето в събота: Слънце, дъжд, гръмотевици и температури до 22°

Времето в събота: Слънце, дъжд, гръмотевици и температури до 22°

България Преди 4 часа

Максималните температури ще бъдат между 14° и 19°, в югоизточните райони – до 22°, за София – около 16°

<p>Туск за саботажа на железопътния транспорт: Руски държавен тероризъм</p>

Доналд Туск за саботажа на железопътния транспорт: Руски държавен тероризъм

Свят Преди 12 часа

Туск също така обяви, че ще затвори последното останало руско консулство в Полша

Д-р Пекин беше елиминирана от “Игри на волята”

Д-р Пекин беше елиминирана от “Игри на волята”

Любопитно Преди 12 часа

Тя е гост в новия епизод на подкаста “След Игрите”

Папа Лъв XIV: Не оставяйте на AI да ви пише домашните

Папа Лъв XIV: Не оставяйте на AI да ви пише домашните

Свят Преди 13 часа

Лъв XIV, първият папа от САЩ, говори около 40 минути с младежи, като отговаряше на въпросите им за католическата вяра и им даваше съвети