К апитулацията на Германия слага край на Втората световна война в Европа. Окончателният текст е подписан в Карлсхорст, Берлин, в нощта на 8 май 1945 г. от представители на трите въоръжени сили на Главно командване на Вермахта и Съюзническите експедиционни сили заедно с Върховното висше командване на Червената армия, френски и американски представители, подписали като свидетели.
Подписването е на 8 май 1945 г. и капитулацията влиза в сила на 8 май в 23:01 ч. по централноевропейско време, което е 9 май в 01:01 ч. по московско време. По-ранна версия на текста е подписана на церемония в Реймс в ранните часове на 7 май 1945 г. На Запад 8 май е известен като Ден на победата в Европа, докато в бившите комунистически държави Денят на победата се отбелязва на 9 май поради часовата разлика при подписването в Германия и СССР.
Има три езикови версии на документа за капитулация. Руските и английските версии са единствените авторитетни.
На 30 април 1945 г. Адолф Хитлер се самоубива в бункера си в Берлин, след като изготвя завещание, в което адмирал Карл Дьониц го наследява като държавен глава с титлата президент на Райха. Но след падането на Берлин два дни по-късно, когато американските и съветските сили се свързват в Торгау по Елба, районът на Германия, все още под германски военен контрол, е разделен на две.
🗓️ #OnThisDay 1️⃣9️⃣4️⃣5️⃣ : At 12.01 the German capitulation was complete as the Nazi unconditional surrender took effect, ending WW2 in Europe. Millions took to the streets for 2 days of street parties. Europe was free again. #VEday 🇬🇧 #veday80thanniversary pic.twitter.com/8ruwIAr3s5
— 𝐖𝐞 𝐀𝐫𝐞 𝐓𝐡𝐞 𝐏𝐞𝐨𝐩𝐥𝐞 (@WATP72RFC) May 8, 2025
Нещо повече, бързината на окончателните американски настъпления от март 1945 г. – заедно с настоящите заповеди на Хитлер да се изправят и да се борят до последния германец – оставя голяма част от оцелелите германски сили в изолирани джобове и окупирани територии, най-вече извън границите на Германия. Дьониц се опитва да създаде правителство във Фленсбург на датската граница на 2 май 1945 г.
Но въпреки че Дьониц иска да представи правителството си като „неполитическо“, няма отричане на нацизма, нацистката партия не е забранена, нацистите не са задържани и символите на хитлеризма остават на мястото си. Както руснаците, така и американците остават категорични, че не признават Дьониц или правителството на Фленсбург като способни да представляват германската държава.
- Заловен е Херман Гьоринг
На 23 април 1945 г. Гьоринг изпраща внимателно формулирана телеграма, с която запитва Хитлер за позволение да поеме властта като водач на Германия, наблягайки, че ще действа в качеството си на заместник на Хитлер. Той добавя, че ако Хитлер не отговори до 22 ч. същата нощ (23 април), той ще приеме, че Хитлер наистина е загубил способността си за действие и ще поеме ръководството на Германия.
Colorized by me: Hermann Göring sits in the dock at the Nuremberg trial, 1946. pic.twitter.com/oioeuMJ12y
— Marina Amaral (@marinamaral2) August 15, 2017
Телеграмата е посрещната от Мартин Борман, който убеждава Хитлер, че Гьоринг е предател и че телеграмата иска от него да подаде оставка или да бъде извършено покушение срещу него. Хитлер изпраща отговор до Гьоринг (подготвен с помощта на Борман), с който го информира, че ако не се оттегли от поста си незабавно, ще бъде екзекутиран за държавна измяна. Малко след това Хитлер премахва Гьоринг от всичките му ръководни позиции и нарежда той и щабът му да бъдат поставени под домашен арест.
В своите последна воля и завещание Хитлер изключва Гьоринг от партията и формално отменя указа, с който го прави негов наследник.
След това назначава Карл Дьониц за президент на държавата и командир на армията. Хитлер и Ева Браун се самоубиват на 30 април 1945 г. Гьоринг е освободен на 5 май от преминаваща наблизо единица на Луфтвафе и си проправя път до американските линии с надеждата да се предаде на тях, а не на съветските войски. Арестуван е и е отведен близо до Радщат на 9 май от части на американската 36-а пехотна дивизия. Този ход вероятно спасява живота на Гьоринг – Борман нарежда той да бъде екзекутиран, ако Берлин падне.
Hermann Göring at the harvest festival at the Sportpalast, Berlin, Germany, 3 Oct 1942 pic.twitter.com/JxmoEvazk8
— Voices of WW2 (@VoicesofWW2) October 3, 2024
Гьоринг е отведен в лагера Ашкан, временен лагер за военнопленници, намиращ се в Мондорф ле Бен, Люксембург. Тук той престава да взима дихидрокодеин (слаб дериват на морфина), който приема всеки ден, и е поставен на строга диета. Сваля около 27 килограма. Направен му е тест за интелигентност в ареста, на който постига 138 точки. Високопоставените нацисти са прехвърлени през септември в Нюрнберг, където започват поредица военни трибунали през ноември.
- Западна Германия става член на НАТО
На 9 май 1955 г., 10 години след края на Втората световна война Западна Германия става член на НАТО. Западна Германия е неофициалното наименование на Федерална република Германия (съкратено ФРГ) в периода от нейното създаване през май 1949 г. до Обединението на Германия на 3 октомври 1990 г., когато Източна Германия се присъединява към Западна Германия. Федерална република Германия е провъзгласена на 23 май 1949 г., включвайки британската, френската и американската окупационна зона, със столица Бон. Обявена е за „напълно независима“ на 5 май 1955 г.
Територията на Западен Берлин, подобно съставена от британската, френската и американската окупационна зона в града, формално не влиза в състава на Западна Германия, макар че политически, икономически и културно е тясно свързана с нея, а не с обкръжаващата я териториално Германска демократична република (ГДР). Територията на Източен Берлин е включена, както и останалата част от съветската окупационна зона, в състава на ГДР и е нейна столица.
Още събития на 9 май:
- 1946 г. – кралят на Италия Виктор Емануил III абдикира и скоро след това монархията е заменена с република.
- 1970 г. – Виетнамската война: Във Вашингтон, пред Белия дом, между 75 000 и 100 000 души мирно протестират против войната.
- 1874 г. – роден е Хауърд Картър, британският археолог, открил богатата гробница на египетския фараон Тутанкамон.
- 1962 г. – роден е Дейвид Геън, вокалистът на Depeche Mode
- Източноправославна църква – Летен Никулден – Пренасяне мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в гр. Бари и Събор на Св. Новоселски мъченици
- Европейски съюз – Ден на Европа
- Двудневно (8 – 9 май) възпоменание и помирение за жертвите на Втората световна война, обявено през 2004 г. от Общото събрание на ООН