Даниел Митов: Важно е да се криминализира участието в ИД
Даниел Митов   
Източник: ЕПА/БГНЕС

З а България най-важното е да продължава да работи по въвеждането на законодателство за криминализирането на участието на български граждани в терористичната групировка „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ), заяви пред български журналисти в Брюксел министърът на външните работи Даниел Митов, който участва в заседание на своите колеги от НАТО.

Днешната среща бе посветена на противодействието на ИД.

Много държави са го направили, ние се движим в рамките и сроковете, които сме си определили.

Надявам се в началото на следващата година да бъдем готови, движим се в максимално бързи срокове, посочи министърът.

По повод срещата си с държавния секретар на САЩ Джон Кери

в кулоарите на заседанието министърът поясни, че разговорът е бил много кратък. Както ЕС, така и останалите ни партньори са загрижени за корупцията и върховенството на закона у нас, посочи Митов в отговор на въпрос. Изразена бе надежда, че България с новото си правителство ще покаже воля да се справи с тези два въпроса, добави той. По неговите думи с Кери не е било обсъждано разполагането на американски танкове в България.

Министърът отрече срещата да е засегнала въпроса за купуването на нови изтребители за Българската армия.

За момента не можем да направим повече от това, което вече сме направили, ще търсим вариант, този въпрос не може да виси дълго време, заяви Митов.

По въпроса с „Южен поток“ министърът каза, че „за България е много важно да възприеме сериозно стратегията за изграждането на европейския енергиен съюз, натам трябва да насочим усилията си. Газовите връзки с Гърция биха разнообразили нашите източници“.

Драма с „Южен поток“ няма.

България е казала ясно, че иска газопроводът да се изгражда по европейските правила и според българското законодателство, да бъде икономически изгоден. Ако проектът бъде прекратен, това ще стане едностранно от Русия, коментира отново Митов.

Министърът потвърди, че е научил от медиите за съобщението на руския президент Владимир Путин за спирането на проекта. Не са били използвани обичайните дипломатически канали, поясни той. Ако има добронамереност, използваш дипломатически канали.

Онзи ден се видях със зам.-министър на външните работи на Русия, този въпрос не бе обсъждан и споменаван по никакъв начин. Безкрайно съм учуден. България по никакъв начин не може да бъде обвинявана в този случай, този газопровод не е предназначен само за нас. Не можем да бъдем обвинявани, ние сме част от общност с правила, които трябва да следваме, обобщи Митов.

Той съобщи, че нашата страна ще използва дипломатическите канали за изясняването на ситуацията. България е суверенна държава, която си защитава интересите и работи по установените правила. Ще използваме всички средства, за да си подредим картината, допълни министърът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Местопрестъплението в Хамбург

Четирима от наръганите в Хамбург са в критично състояние

Свят Преди 20 минути

Ръководителят на Федералната служба на криминалната полиция (БKA) на Германия – Холгер Мюнх, предупреди за нарастваща радикализация сред младежите от средите на крайнодесните екстремисти

Standard & Poor's

Standard & Poor's потвърди рейтинга на България и положителната перспектива

България Преди 1 час

Рейтинговата агенция смята, че България е на път да се присъедини към еврозоната в началото на следващата година

Били Джоел

Легендарен музикант отмени изяви заради тежка диагноза

Любопитно Преди 2 часа

76-годишният певец и автор на песни има рядко мозъчно заболяване

<p>Министър Вълчев: Празник, какъвто другите народи нямат</p>

Министър Вълчев: Празник, какъвто другите народи нямат

България Преди 2 часа

Министърът на образованието и науката изрази признателност към онези, които създават и съхраняват духовността – учителите, преподавателите, учените, писателите, библиотечните и читалищни дейци

Руската атака над Киев на 24 май

Русия с мощна атака срещу Киев с дронове и ракети

Свят Преди 3 часа

Няколко души са били ранени в среднощното нападение

<p>Честит празник! Отбелязваме 24 май &ndash; &bdquo;Духовният Великден</p>

Честит празник! Отбелязваме 24 май – „Духовният Великден“

България Преди 3 часа

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в град Шумен

<p>От Каси до Дженифър Лопес: Любовният живот на Пъф Деди</p>

От Каси до Дженифър Лопес: Любовният живот на Шон "Диди" Комбс

Свят Преди 4 часа

Кои са звездните половинки на Комбс?

Времето на 24 май: Оранжев и жълт код за опасно време в почти цяла България🌩️

Времето на 24 май: Оранжев и жълт код за опасно време в почти цяла България🌩️

България Преди 4 часа

Максималните температури ще са между 19° и 24°, в София около 18-19°

Тръмп наложи мито на Apple, докато компанията не слуша

Тръмп наложи мито на Apple, докато компанията не слуша

Технологии Преди 4 часа

Той иска iPhone за САЩ да се произвежда в страната и никъде другаде

Френски хирург е изправен пред правосъдието за сексуални посегателства над 299 деца

Френски хирург е изправен пред правосъдието за сексуални посегателства над 299 деца

Свят Преди 12 часа

Прокуратурата иска 20 години затвор за хирурга

Висцерална лайшманиоза – рядка, но опасна паразитна болест, която се среща и у нас

Висцерална лайшманиоза – рядка, но опасна паразитна болест, която се среща и у нас

България Преди 12 часа

Вижте какви са рисковете от ухапване на насекоми

Катастрофа затрудни движението по пътя Пловдив - Пещера

Катастрофа затрудни движението по пътя Пловдив - Пещера

България Преди 13 часа

Катастрофата е станала преди село Кадиево

Додик: Германия и Франция задълбочават кризата в БиХ

Додик: Германия и Франция задълбочават кризата в БиХ

Свят Преди 13 часа

"Нон-пейпър", изпратен до членовете на Европейския съюз от Франция и Германия, призовава за изолация на ръководството на Република Сръбска

Путин: Русия трябва да засилва позицията си на пазара на оръжия

Путин: Русия трябва да засилва позицията си на пазара на оръжия

Свят Преди 14 часа

Москва запазва лидерските си позиции на световния оръжеен пазар

Нападение с хладно оръжие в Хамбург, има тежко ранени

Нападение с хладно оръжие в Хамбург, има тежко ранени

Свят Преди 14 часа

Задържан е заподозреният за атаката

"Не за това се записахме": Чуждестранните студенти в Харвард са в безизходица

"Не за това се записахме": Чуждестранните студенти в Харвард са в безизходица

Свят Преди 14 часа

През учебната 2024-2025 година в университета се обучават 20 българи