За първи път: Избраха жена за председател на БАН
Източник: БТА

Х имикът член-кореспондент Евелина Славчева беше избрана за председател на Българската академия на науките (БАН) от Общото събрание на научната институция.

Тя беше избрана с 81 гласа, а за другия кандидат - за микробиолога акад. Христо Найденски, подадените гласове бяха 19.

Член-кореспондент Евелина Славчева е първата жена председател на БАН в 155-годишната история на научната институция.

Тя е основател и ръководител на секцията "Водородни системи с полимерен електролит" (2012-2020) в Института по електрохимия и енергийни системи. От 2012 до 2015 г. е председател на Научния съвет на института и е негов директор от 2015 до 2023 г. Председател е на Общото събрание на БАН от 2016 до юни 2024 г. Чл.-кор. Славчева е автор на 127 научни публикации и на един патент. Тя ръководи 23 научноизследователски проекта. Сред тях е и "Център на компетентност ХИТМОБИЛ - технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия". 

Пред членовете на Общото събрание на БАН днес Славчева благодари за подкрепата, която е получила и каза, че знае, че "трудното сега едва започва и само всички заедно можем да продължим успешния път на Академията". Ще положа всички усилия това да се случи и вярвам във вашата подкрепа и оттук нататък, добави новоизбраният председател на БАН.

Досегашният председател на БАН акад. Юлиан Ревалски също поздрави член-кореспондент Евелина Славчева с убедителното й избиране за председател на Българската академия на науките и подчерта, че за първи път в 155-годишната история на БАН има дама начело. "Очевидно е, че Общото събрание я избра не защото е дама, а заради много други качества, които тя демонстрира - както днес, така и по времето, когато беше два мандата председател на Общото събрание на Българската академия на науките. От името на моите колеги й пожелавам само успехи, а от свое име, винаги с каквото мога, да помогна на председателя или на неговите заместници, ще бъда на разположение", увери акад. Ревалски.

Той поздрави двамата кандидати за председател на БАН за изключителната колегиална надпревара и отбеляза, че не е имало никакво напрежение. "Убеден съм, че член-кореспондент Славчева има всички качества, за да изпълнява достойно ролята на председател на Българската академия на науките", каза акад. Юлиан Ревалски.

Член-кореспондент Евелина Славчева отговори и на журналистически въпроси, свързани с приоритетите в нейния управленски мандат на БАН и с очакванията й за бюджета за 2025 г. "Приоритетите не са малко, но това, което бих искала да постигна е още по-голям интегритет на Академията и на всички нейни институти, за да бъдем наистина една общност, един голям екип с неговото цяло многообразие в служба на знанието и на българската държава, и общество", каза Славчева. На въпрос това означава ли, че има разединение, член-кореспондент Евелина Славчева отговори, че няма, "но институтите са разнообразни като научна дейност, те са разделени в няколко направления и мисля, че можем още повече да комуникираме помежду си и да обменяме добри практики, а и лоши такива". Работим в същата посока, надграждаме над това, в което в момента имаме. Аз казах, че моят основен принцип е приемственост и модерност, което означава, че нищо добро от миналото няма да бъде забравено, а ще бъде използвано и надградено, заяви новоизбраният председател на Академията.

Попитана какви са очакванията й за бюджета за 2025 г. и частта от него за предвидените средства за БАН, член-кореспондент Евелина Славчева каза, че когато стане въпрос за пари, всички проявяват интерес и това не важи само за БАН. "Абсолютно съзнавам, че предстои един доста тежък период, имам опасения, мисля, че и всички вие, че през следващата година ще трябва да се справяме с настоящия бюджет, както се вижда, трудно ще бъде приет нов бюджет в рамките на тази година. Ще бъде трудно, имам голяма грижа по отношение на хората в Академията, защото дълги години ние се борихме да получим някакъв алгоритъм, по който нашите заплати да бъдат определяни, а не в края на всяка година да бъдем в напрежение и в непрестанни комуникации с управляващите. Сега това се случи за академичния състав, но остават хората, които са на неакадемични длъжности и администрацията. Разликата вече става съществена, а ние без тези хора няма как да функционираме добре и това е нещото, което ще се опитвам да обяснявам, да убеждавам, че и за тях трябва да се помисли. И разбира се равнопоставеност с нашите уважавани колеги от висшите училища, ние сме една научна общност и трябва да бъдем заедно", заяви новоизбраният председател на БАН член-кореспондент Славчева.

Мандатът на досегашния председател на БАН акад. Юлиан Ревалски изтича на 7 декември. За първия си мандат акад. Ревалски беше избран от Общото събрание на БАН на 1 декември 2016 г. На 30 ноември 2020 г. той беше преизбран за втори мандат.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

България Преди 16 минути

„Не може да се ангажираме с прогнози, но със сигурност очакваме да има повишение на цените след въвеждането на еврото“, допълват експертите

Служител на шерифската служба на окръг Хъмфрис дежури пред входа на предприятието за производство на военни взривни вещества

Трагедия в Тенеси: 19 души са изчезнали след експлозията в завод за експлозиви

Свят Преди 59 минути

Шерифът на окръг Хъмфрис Крис Дейвис отказа да уточни колко точно души са загинали

Как да търсим още по-ефективно в Google

Как да търсим още по-ефективно в Google

Технологии Преди 2 часа

Няколко семпли съвета могат да направят голяма разлика

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Свят Преди 10 часа

Руски дронове и ракети снощи поразиха украински енергийни обекти и причиниха прекъсване на електроснабдяването в някои части на Киев

,

Съдът остави в ареста Благомир Коцев

България Преди 10 часа

Коцев продължава да е кмет на Варна и може да повлияе на неразпитаните свидетели, смята съдът

,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 11 часа

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

,

Около 200 000 души са се завърнали в северната част на Ивицата Газа

Свят Преди 11 часа

Това стана, след като на 10 октомври влезе в сила примирието между Израел и терористичната групировка Хамас

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 11 часа

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

,

Силен взрив във военен завод за експлозиви в Тенеси

Свят Преди 12 часа

Взривната вълна е била почувствана на километри

.

Великобритания, Франция и Германия искат да възобновят преговорите за ядрената програма на Иран

Свят Преди 12 часа

Европейските сили посочиха, че активирането на механизма за възстановяване на санкциите е „правилна стъпка“

,

Германия издирва българин за сексуално насилие над дете

България Преди 12 часа

Мъжът е избягал в чужбина след присъдата

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 13 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 13 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 13 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 14 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 14 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства