България се нуждае от диверсифицирани енергийни доставки, страната трябва да разчита на многобройни източници за енергийните й нужди.
Това заяви днес посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик.
Тези решения няма да повлияят само върху България, но и върху целия регион, добави дипломатът.
Посланикът Уорлик посочи, че способността на страната да привлича директни чужди инвестиции зависи от върховенството на закона.
В момента България е безспорно зависима от един доставчик за голямата част от енергийните си нужди, отбеляза посланик Уорлик в изказването си.
По думите му това би била "опасна ситуация" за която и да е страна, без значение кой е доставчикът.
Разнообразяването на тези източници е дълъг и труден път, посочи Джеймс Уорлик.
Той акцентира върху прозрачността в енергийния сектор, която, по думите му, гарантира сигурност на доставките, улеснява прилагането на ефективни стратегии за диверсификация, намалява корупцията, подпомага налагането на конкурентни цени и насърчава преките чуждестранни инвестиции.
В изказването си дипломатът акцентира върху сектора на информационните технологии, бъдещото членство на България в еврозоната, биотехнологиите, възобновяемите енергийни източници и енергийната сигурност.
България избегна икономическото бедствие, политическата нестабилност и спасителни мерки от МВФ, които много страни в Европа изпитаха, посочи посланик Уорлик.
Дипломатът отбеляза, че правителството на Бойко Борисов е поставило борбата срещу организираната престъпност начело на списъка с необходимите задачи.
Правителството обеща да се справи с атмосферата на безнаказаност, която очерняше образа на България в Брюксел и по света, заяви посланикът.
Уорлик посочи, че правителството е постигнало някои важни успехи, а ЕК е признала напредъка, като е отпуснала блокирани финансови средства.
Все още остава да се свърши много работа, отбеляза Джеймс Уорлик. Той добави, че би искал да види повече български компании да се възползват от възможностите да инвестират в САЩ.
Според посланика България трябва да се гордее с вече постигнатото - най-нисък дефицит в Европа за 2009 г.; единствената страна в Европа, която навярно ще приключи 2010 г. с балансиран бюджет и вероятно единствената страна, която ще изпълни всички критерии от Маастрихт през тази година.
Тази безспорна статистика "черно на бяло" е огромен аргумент в полза на бързото ви приемане в еврозоната, коментира посланикът.
По отношение на сектора на информационните технологии Уорлик отбеляза, че в България 20% от населението говори чужди езици и заетите в сектора професионалисти са 20 хил., което отрежда на страната трето място в света по количество на сертифицираните специалисти на глава от населението и осмо място като абсолютни числа.
Според Уорлик България ще стане център на информационните технологии и лидер в региона, ако инвестира в образованието и обучението по съвременни технологии и мениджмънт.
Според посланика България може да се възползва от положението си на признат лидер в класическата биотехнология, за да проправи път в съвременната биотехнология.
Предвид даденостите на България в технологичен аспект, географското положение, релефа и климата, българо-американското икономическо партньорство може да се разгърне чрез сътрудничество в енергията от възобновяеми и алтернативни ресурси, посочи Джеймс Уорлик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!